Ние ви кажуваме што е едамам, неговите својства и како се зема

     мешунки едамам со сол

Едамам ги мести домовите на многу луѓе. Можеби не знаете точно каква е оваа храна, какви се нејзините својства или како точно се јаде. Не грижете се, подолу, ќе ви кажеме сè детално.

Потрошувачката на соја е во пораст, се шири низ целиот свет. Едамамите се здрава храна, многу богата со хранливи материи и идеална за да ги направи како здрава закуска.На едами доаѓаат од соја, името се однесува на садот направен со овие зелени соја, а не на самиот производ. Тоа е, зелените мешунки не се нарекуваат едамам. Подготовката е многу едноставна, аспект што предизвика многу луѓе да го воведат во нивната исхрана.

Што е едамам?

Едамам се мешунки или боранија од соја, тие се собрани пред да созреат. Тие се зелена, боја многу слична на грашокот и гравот што ги знаеме. Тоа е од семејството на мешунки и нејзината големина е мала. Во зелен соја од соја наоѓаме помеѓу 2 или 3 снопчиња од соја и тие имаат голем јаз меѓу нив.

Едамамот, Покриено е со мали влакна, карактеристика што треба да се земе предвид за да се знае како да се разликуваат од другите свежи мешунки.

зачинет едамам

Својства на Едамам

Следно, ќе ви кажеме кои се прекрасните својства и придобивки на едама.

 • Тоа е одличен извор на протеини од растително потекло.
 • Се издвојува по својата одлична содржина во калциум и железо. 
 • Оваа храна е малку маснотии, што е совршено за сите оние кои сакаат да го намалат или контролираат холестеролот.
 • Има антиоксидантни својства, благодарение на високата содржина на изофлавони. Изофлавоните им помагаат на жените менопауза за одржување на добра кожа и организам.
 • El едамам, концентрира магнезиум, минерал кој го подобрува здравјето на коските.
 • Неговата висока содржина на железо и висококвалитетни протеини ја прават храна способна да нè наполни со енергија.
 • Има одлична висока содржина во влакна За секого 100 грама едамам добиваме 8 грама влакна. 
 • Тоа е храна без глутен, така што оние кои се алергични на глутен, можат да ја земат без проблеми.
 • Ги чува нашите силен имунолошки систем. 
 • Е одличен извор на енергија. 
 • Се препорачува на луѓе дијабетичар
 • Намалување на проблеми со бубрезите 
 • Подобрување на здравје на нашите коски. 
 • Спречува анемија за неговата висока содржина на влакна.

Едамам, како што доаѓа од соја, исто така ги зголемува нашите индекси во следниве супстанции:

 • Растителни протеини.
 • Влакна
 • Калциум
 • Ironелезо.
 • Изофлавони
 • Витамин К.
 • Калиум
 • Магнезиум.
 • Манган

варен едама

Како го јадеш?

El edamame Многу е лесно да се јаде, се подготвува брзо и резултатот е фантастичен. Во времето на јадење, мешунката се отвора со помош на забите или рацете, со јазикот што ги собираме зрната внатре, а мешунчето се фрла. Тоа е нешто како јадење цевки.

Најчесто и едноставно е зовријте ги во вода со малку сол. Приближно 3 или 5 минути. Откако ќе се сварат, можеме да ги придружуваме со масло и сол снегулки или некој зачин. Од друга страна, можеме да ги отстраниме житарките и да ги додадеме во салата, или да ги соеме во тава со малку соја сос и мелен лук.

Нормалната работа е да го земеме како аперитивПретставен е со целото зовриено ѓубре и ги јадеме како да се цевки. Тие можат да се земаат топло или ладно. Неговиот вкус е благ и се комбинира со голем број на храна.

едамам дел меркадона

Каде да го купите

Во моментов, по славата на оваа храна, можеме да најдеме едамам на различни површини и пазари кои се добро познати на сите. Можеме да го најдеме во различни формати, свежи, семе, подготвени за јадење или замрзнатиПотоа ви кажуваме каде можете да ја набавите оваа вкусна храна.

 • En Амазон Шпанија семето едама може да се купи за одгледување.
 • Во супермаркет Лидл Го наоѓаме замрзнат, со формат од 400 грама.
 • En Меркадона, еден од големите шпански супермаркети и каде што во моментот им снемува резерви, го наоѓаме во количини од 500 грама во замрзнатиот дел.
 • En пресекот Го наоѓаме во помал формат, 100 грама готов едамам, совршен начин да го пробате ако сè уште не го знаете.
 • En На поле, во овој супермаркет го наоѓаме во формат од 300 грама длабоко замрзнат.
 • El Англиски суд, ние продаваме едама во количини од 500 грама, и ќе го најдете во одделот за замрзнати производи.
 • La СиренаОвој супермаркет, кој претежно продава замрзнати производи, купи и едамам, во формати од 400 грама.

едамам со сол

Едамам Има цена што се движи од 1,80 € до приближно 4 евра, во зависност од марката и количината.

Ако живеете во град со средна големина, сигурно ќе најдете опција да добиете едамам, во кој било формат. Меѓутоа, ако не го добиете, можете да го нарачате преку Интернет, во моментов има многу веб-страници со онлајн продавници кои ни ги нудат своите свежи производи и ни ги испраќаат за краток временски период.

Одете и пробајте ја оваа здрава храна и колку стана модерна. Совршена опција за брза закуска, без калории и вкусно. Играјте со вашите рецепти и додајте го на начин што ве интересира најмногу. Сигурно ќе им дадете совршен шмек на вашите јадења.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.