400 калорична диета

400 калорична диета

Ова е диета наменета за луѓе кои сакаат да ги изгубат вишокот килограми. Тоа е режим во кој ќе внесете мала количина храна, ќе ви овозможи да изгубите тежина помеѓу 4 и 5 ½ килограми за 10 дена. Haveе мора да ги контролирате калориите што ги внесувате бидејќи не можат да надминат 400.

Ако сте решени да ја примените оваа диета во пракса, ќе мора да имате здрава здравствена состојба, да пиете што е можно повеќе вода дневно, да ги ароматизирате инфузиите со засладувач и оброците да ги зачинувате само со сол и маслиново масло.

Колку губите на диетата 400 калории?

Вистина е дека со ваква диета, калориите се многу пониски отколку што може да помислиме. Значи, ако го следиме планот до писмото можеме да изгубиме околу 4 или 5 килограми неделно. Но, да, најдобро е да ја направите диетата 400 калории само 8 или 10 дена.

Подоцна, можеме да вметнеме повеќе количини, но секогаш од храната што ја препорачуваме. На овој начин, телото ги впива хранливите материи, протеини или витамини што му се потребни, но секогаш контролирајќи го прашањето за телесната тежина.

Дневно мени

жена што прави диета од 400 калории

 • појадок: 1 инфузија по ваш избор исечена со обезмастено млеко и 1 тост од цело зрно.
 • Попладне: 1 јогурт со малку маснотии со овошје.
 • Ручек: супа од лигати, 1 порција по ваш избор на салата од суров зеленчук и 1 по ваш избор на овошје. Можете да пиете количина супа што ја сакате.
 • Средно попладне: 1 чаша сок од портокал или грејпфрут.
 • Закуска: 1 инфузија по ваш избор исечена со обезмастено млеко и 2 водени бисквити или лесни трици.
 • Цена: лиганска супа, 50гр. пилешко, риба или месо, 50гр. сирење за солење, 1 порција мешана салата и 1 порција светло желатин. Можете да пиете количина супа што ја сакате.
 • По за вечера: 1 инфузија по ваш избор.

Неделно мени

Овие типови диети, во кои зборуваме за додавање на многу малку калории во организмот, треба да се направат само навремено. Затоа станува збор за таканаречените брзи диети. Што ќе добиеме со тоа? ослободете се од неколку дополнителни килограми. Но, вистина е дека бидејќи не се сите тела исти, понекогаш може дури и да изгубиме повеќе отколку што мислевме. Секако, никогаш не треба да претеруваме со вакви диети. Секогаш е подобро да го правиме тоа неколку дена, а потоа да јадеме редовно, но секогаш здраво и избалансирано за да ја одржиме нашата тежина.

Ние ви оставаме неделно мени за да можете ефикасно и лесно да ја примените диетата од 400 калории:

Понеделник:

 • Појадок: Неколку цели зрна со 200 мл обезмастено млеко.
 • Средно утро: Јаболко
 • Храна: Добра чинија зелена салата и краставица
 • Ужина: лесен желе
 • Вечера: Чинија зготвена брокула со обесен јогурт

Вторник:

 • Појадок: Инфузија и парче тост од пченично брашно со лажичка лесен џем
 • Средно утро: Портокал
 • Ручек: Сад со супа со неколку тестенини од цело зрно
 • Ужина: Обезмастен јогурт
 • Вечера: 75 грама пилешко со мешана салата

Среда:

 • Појадок: Инфузија или кафе само со интегрален леб и две парчиња мисиркини гради
 • Средно утро: Овошје
 • Ручек: 95 грама говедско месо на скара со салата од домати и спанаќ
 • Ужина: чаша јагоди
 • Вечера: Мешана салата, со малку сирење и лесен желе

Четврток:

 • Појадок: Чаша обезмастено млеко со цели зрна
 • Средно утро: Овошје
 • Ручек: Неколку леќа со блитва
 • Ужина: Овошје или желе
 • Вечера: лесна супа од зеленчук и обесен јогурт

Петок:

 • Појадок: Чаша природен сок или кафе самостојно или инфузија плус цели зрна
 • Средно утро: грејпфрут
 • Храна: Салата со 125 грама риба печена или парена.
 • Ужина: Интегрален пакет за чоколади
 • Вечера: Салата со спанаќ, зеле од грав и домати или моркови. Може да го облечете со малку сок и лажица маслиново масло.

Сабота:

 • Појадок: Чаша зелен чај со две парчиња тост од цело зрно
 • Средно утро: Чаша јагоди
 • Храна: 100 грама мисирка со брокула на пареа
 • Ужина: овошје
 • Вечера: Супа од зеленчук и јогурт

Недела:

 • Појадок: Чаша обезмастено млеко или инфузија и две колачиња без шеќер
 • Средно утро: Јаболко
 • Храна: 20 грама кафеав ориз со блитва или спанаќ
 • Ужина: грејпфрут
 • Вечера: Салата од рукола и целер со свежо сирење.

Запомнете дека треба да пиете многу вода и дека инфузиите се препорачуваат кога сакате. Може да земете и домашна лесна супа кога ви треба. Салати, како и риба или месо може да се зачинат со зачини. Кога готвите можете да додадете лажица маслиново масло, и напладне и на вечера, односно максимум две лажици на ден. Не е препорачана диета за луѓе со голема потрошувачка на енергија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

12 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Ricardo dijo

  400 калории? Тоа е најсмешното нешто што го слушам и ми се чини најнеодговорно што овој вид на злосторства е објавен на Интернет, оваа диета е ѓубре и иако просечен човек може да изгуби 5 килограми за една недела, за што не се сомневам дека ќе оставете ја целата течност од телото што ја обновувате за неколку дена, освен што го расипувате метаболизмот претворајќи го во бавна машина и на долг рок ќе биде невозможно да изгубите повеќе тежина освен ако не сакате да се гледате себеси во коски без никаков мускул. најдобро е да се спуштите малку по малку и да го игнорирате овој вид погрешна диета.

  1.    Лекува dijo

   Вистината е дека со дополнување со мултивитамини за да се обезбеди дневно внесување на микроелементи, секоја ограничувачка диета работи на краток рок, што и да јадете (дури и ако тоа е само плескавица со 400 калории масти на ден). Сепак, потрошувачката на овошје и зеленчук е многу корисна за здравјето, бидејќи тие имаат што се нарекуваат фитонутриенти. Оваа диета работи со оглед на тоа што телото на субјектот има на располагање количина на насобрана маснотија за да се покрие калорискиот дефицит. Најпаметно што треба да се направи е да се обезбеди внес на протеини од околу 1 g x телесна тежина и да се надополни со физичка активност, со цел да се одржи чистата маса. Од друга страна, ефектот на поврат не е ништо повеќе од јадење повторно, надминување на калориите што му се потребни на телото, затоа диетата со овие карактеристики проследена со реедукација на храната не би довела до лошо наречен ефект на враќање.

 2.   Кендис dijo

  Тоа е одлично! Променив некои работи и го следев без да преминам над 400 калории, изгубив 5 килограми во првите 10 дена и 4 во 10 дена повеќе со истата диета! Планирам да го следам уште 10 дена за да го завршам месецот

  1.    Каталина dijo

   Ако сакате да изгубите тежина посетете професионалец за исхрана.
   Овие диети се бескорисни и опасни за вашето тело.
   Едукацијата за храна е од суштинско значење за успехот на вашиот план за јадење. Слушај ме! е мојот совет како иден професионалец во здравството.

 3.   Каталина dijo

  Ужасно е што овој вид објавување е достапен за луѓето!
  Треба да се пријави!
  Ниту едно човечко суштество не може да ја конзумира оваа диета! Сè што ќе се изгуби ќе биде вода за тело и нема да потрае долго за да се поврати. Ова не само што не функционира, туку го загрозува здравјето и нема научно одобрување.

 4.   Цин dijo

  Посета на специјалист и заедничко дијаграмирање на урамнотежена исхрана дизајнирана за вас и вашите потреби секогаш ќе биде најдобрата опција.

  Очигледно било каков вид диети постулирано на Интернет .-

  Сдс.

  Синтија.

 5.   Blogicics.com dijo

  Тоа е комплицирана диета бидејќи не ги задоволува целосно потребните хранливи материи што мора да ги консумираме на дневна основа.

 6.   del dijo

  МАСИ СИТЕ, ИЗВЕСТИТЕ НА ОНИЕ КОИ МОLDЕ ДА СЛЕБААТ ТЕА

 7.   Рени dijo

  Да, тие немаат нешто подобро да придонесат, не коментирајте.

 8.   Луис dijo

  Оваа диета е наменета само за луѓе со БМИ поголем од 80, односно имаат приближно 100 до 150 килограми прекумерна тежина.

 9.   Виолета Чапаро А. dijo

  Вистината е дека имам значителни проблеми со дилипидемија и ништо, дури ни лековите, не ми помогнаа да ги контролирам нивоата.
  Само со диета без глутен или лактоза и малку овошје, во секој случај многу вода.
  Се надевам дека ова ќе ми помогне да го добијам.

 10.   Марта Мора Сантамарија dijo

  Совршен пример дека слабеењето не е синоним за здраво. Ова не е здраво и опасно е, престанете да лежите на Интернет. Како студент по медицина и личност која долго време е во светот на вежбање, доколку сакате да изгубите тежина, јадете балансирана исхрана, со исклучителни заситени масти (не заборавајте дека мастите се неопходни, но здравите масти се незаситени ), здрави јаглехидрати и без празни калории, протеини (повеќе колку повеќе сакате да добиете мускулна маса). Основата на вашата исхрана е овошје, зеленчук и мешунки, сина риба и, иако црвеното месо има повеќе протеини, белото месо е секогаш поздраво. Водата направете го вашиот главен пијалок и направете ја потрошувачката на супер исклучителни пијалоци со шеќер Сето ова во комбинација со калориски дефицит и вежбање (сила на работа + кардио) Здравото слабеење е секогаш прогресивно и задоволувачко, оваа диета опишана овде е само „бум“ ефект, ќе направи да изгубите тежина на нездрав начин за неколку дена, а потоа сè ќе остане исто. Не вреди да се ризикува вашето здравје.