Храна за подигање на леукоцити

бели крвни клетки

Важен дел од одржувањето на здравјето на железото е да гледаме во нас самите. Неопходно е да се знае дали е нашеНивото на одредени видови минерали или витамини е точно и тие не се на земја.

Овој пат ќе се фокусираме налеукоцити, навистина ќе видиме кои се тие и каква храна треба да консумираме за да ги зголемиме. 

Леукоцитите се вид на бели крвни клетки. Ако рутински тест на крвта покажува дека имаме позитивни леукоцити, ова значи дека има леукоцити во урината. Може да биде знак дека инфекцијата го прогонува нашето тело. Или директно уринарна инфекција, циститис или уретритис или каков било знак дека бубрезите не работат добро.

топчиња

Кои се леукоцитите

Тие се бели крвни клетки кои делуваат како одбранбен механизам на организмот од сите видови на напаѓачи: инфекции, вируси, бактерии. Оние странски тела кои успеваат да влезат во телото се нападнати од бели крвни клетки за блокирање на инфективни агенси и со тоа да се создадат антитела.

Кога има инфекција во телото, е преку урина каде сфаќаме дека е присутно во телото.

овошје и зеленчук

Храна која помага во подигнување на белите крвни клетки

Како што секогаш коментираме, тоа е во исхраната каде ги наоѓаме решенијата за многу наши здравствени проблеми. Тој е задолжен за зголемување на нашиот имунолошки систем. Во оваа прилика, ви кажуваме кои се храната што треба да јадете во поголема мера за да ги зголемите нивоата на бели крвни клетки, за да можат се справи со одредени инфекции. 

Телото може да биде ослабено од разни причини и затоа има слаб имунолошки систем:

 • Лоша исхрана. 
 • Стрес 
 • Некои видови на медицински третмани. 
 • Еволуција на одредени болести. 
 • Со прекумерна тежина или дебелина. 

Имајќи ниски бели крвни клетки може да го направи нашето тело незаштитено од одредени видови закани. Хранењето е la клуч став се зголеми и нашите имунолошки систем како леукоцити, дека сепак се борат да го одржат телото здраво.

Суштински хранливи материи за зголемување на леукоцитите

Бета-каротенот е неопходен за развој на леукоцитиПоради оваа причина, целата храна што ја содржи ќе помогне да се зголеми во квантитет. Ние ги истакнуваме тиквата, морковот, манго, папаја или портокал, односно бараме храна од портокал.

Ние мора да консумираме повеќе од следниве хранливи материи:

 • Витамин Ц
 • Витамин Е
 • цинк
 • Протеини
 • Омега-3 масни киселини 

јаболка со срце

Совршена храна за зголемување на нивото на бели крвни клетки

Овошје

Портокали, мандарини, јагоди, малини, лимон. Тие се богати со витамин Ц, неопходна хранлива состојка кога се обидува да се избори со ефектите на грипот.

Verduras

Црвена пиперка, брокула или лук. Во случај на црвена пиперка, не само што е богата со витамин Ц, туку и со бета-каротинЗатоа е со толку интензивна боја. Развојот на леукоцитите постепено ќе се зголемува.

Carnes

Говедско или пилешко месо Тие се двете најчести меѓу сештојадите и тие се добра опција бидејќи ги зголемуваат белите крвни клетки и го одржуваат нашиот имунолошки систем непроменет. Неговата содржина на цинк, исто така, гарантира правилно функционирање на леукоцитите, со што се минимизираат инфекциите, вирусите или странските тела.

Да се ​​знае количината на протеини што треба да ги јадеме дневно за да постигнете зголемување на леукоцитите ќе мора множете ја вашата телесна тежина во килограми со 0. Резултатот ќе ви каже минимални грамови што треба да ги консумирате. И самата ваша телесна тежина Willе биде максимален број на грама протеини што треба да јадете на ден.

Млечни производи

Меѓу млеко, сирење и јогурт, второто е добра храна за консумирање во нашиот ден за ден. Јогуртите обезбедуваат микроорганизми кои помагаат да се одржи телото здраво. Го зголемува производството на корисни бактерии за организмот. Што повеќе, Тоа е многу економичен и разноврсен производ во кујната. 

Црн чај

Според студијата на престижниот американски универзитет Харвард, откриено е дека луѓето кои консумираат 5 чаши црн чај за две недели нивниот број на леукоцити значително се зголеми.

Од друга страна, зелениот чај исто така ќе го зајакне вашиот имунолошки систем. Затоа, не двоумете се да ги прекршите овие два корисни чаеви за да постигнете поголемо зголемување.

Печурки и печурки

Тие содржат селен, друго важна хранлива материја да им помогне на создавањето на белите крвни клетки цитокини во крвта за да се елиминираат одредени видови на болести. Покрај тоа, бета-глуканот е вид на антимикробно дејство кое ги активира клетките и успева да ги запре инфекциите.

Чисто темно чоколадо

За многу е кажано какао и чисто темно чоколадо, има големи предности и придобивки. Оваа храна го зголемува нашиот имунолошки систем, со што заштитува од болести, вклучително и респираторни заболувања.

крв

Друга храна од интерес

 • Мешунки: грав и наут. 
 • Риба од сите видови.
 • Морска храна и ракови. 
 • Растителни масла.
 • Ореви: бадеми, лешници, ореви, кикирики. 
 • Ceитарки и семиња.

Ова се само некои од препорачаните намирници, мора да имате предвид дека злоупотребата и вишокот на нивна потрошувачка можат да бидат контрапродуктивни. Не двоумете се да го посетите вашиот матичен лекар ако ја забележите одбраната, тест на крвта е најбрз и најбезбеден начин за да се утврди вашата здравствена состојба.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.