Слабејте со јадење ориз со пилешко

Ориз со диета од пилешко

La диета со ориз Тоа е диета наменета специјално за сите оние луѓе кои треба да ослабат дека имаат дополнително и што толку многу им пречи. Тоа е многу едноставен режим за спроведување, тој се базира на внесувањето ориз со пилешко. Ако го направите строго, тоа ќе ви овозможи да изгубите 2 килограми за 8 дена.

Доколку сте решени да ја спроведете оваа диета, ќе мора да имате здрава здравствена состојба, да пиете што повеќе вода дневно, да јадете варен ориз и пилешко на скара, да ги ароматизирате инфузиите со засладувач и оброците да ги зачинувате со сол, рендано светло сирење и минимална количина маслиново масло. Мора да го повторувате менито детално подолу секој ден кога го составувате планот.

Дневно мени

 • Појадок: 1 чаша чај, 1 мал обесен јогурт, 1 лесен тост за маса и 1 агруми.
 • Ручек: ориз со пилешко и 1 чаша болус или зелен чај. Можете да јадете количина ориз со пилешко што го сакате.
 • Ужина: 1 шолја кафе со млеко, 2 тоста од жито и 2 агруми.
 • Вечера: 1 чаша супа од зеленчук, 1 сад пилешки ориз и 1 чаша бел или црвен чај.
 • Пред спиење: 1 јаболко или 1 круша.

Подолу ќе најдете 3-дневно мени за диета со ориз и пилешко.

Зошто диетата со пилешки ориз е добар избор?

Пилешки ориз за волумен

Диетата со ориз со пилешко е добра алтернатива за збогување со вишокот килограми. Таа има прочистувачко дејство, кое ќе направи да се чувствуваме помалку надуени. Од една страна, ако се определиме за кафеав ориз, се соочуваме со храна со витамини, како и минерали. Додека од друга страна, пилешкото е извор на протеини, но постаро има и витамини од групата Б и А.

Затоа, комбинирајќи ги и оризот и пилешкото, ќе им се придружиме на двете јаглехидрати, како што се протеини, витамини и минерали неопходни Добра комбинација да се разгледа. Но, да, како што обично се случува со овој вид диета, секогаш е подобро да не ги продолжувате премногу долго и да ги комбинирате со необичен зеленчук.

придобивките

Бодибилдинг: Без сомнение, оризот е една од главните намирници за спортистите. Тоа е едно од најважните за да добиете мускули и затоа огромното мнозинство на бодибилдери се обложуваат на тоа. Како главен факт, тој има магнезиум и е еден од најважните минерали за спортистите. Благодарение на оваа диета, можете побрзо ги надополнуваме мускулните резерви на гликоген.

 • Волумен: И пилешкото и оризот се најдобрата комбинација за волумен на добивка. Благодарение на гликемискиот индекс на ориз, тој е неопходен пред тренинг. Варен ориз ќе обезбеди 3% влакна, како и 7% протеини.
 • Дефинираат: Ако служи за зголемување на волуменот, како и за мускулите, диетата со ориз со пилешко е исто така совршен за дефинирање. На протеини Тие повторно се одлична основа на ваква диета. Но, вистина е дека во оваа фаза треба да ја комбинирате диетата со добра рутина дизајнирана да ја дефинирате.
 • Исхрана диета: Кога зборуваме за мека диета, тоа го правиме за серија храна лесна за варење. Бидејќи во огромното мнозинство на случаи, ги консумираме кога имаме некаков вид дигестивен проблем. На овој начин, препорачливо е да се земе варениот ориз со пилешко, за неколку дена или три, а потоа постепено да се воведува повеќе храна.

Дневни количини за да се направи диета

Јадење со пилешки ориз

Вистината е дека количините секогаш можат да варираат на ваква диета. Повеќе од сè затоа што секогаш ќе зависи од физичката активност што ја имаме. За секогаш да избегнуваме да грицкаме помеѓу оброците, можеме да додадеме малку повеќе ориз, бидејќи како што добро знаеме дека е заситен. Постојат луѓе кои со 40 грама ориз и 100 грама пилешко ќе имаат повеќе од доволно за да додадат на секој главен оброк. Но, како што велиме, можете да ја зголемите количината на ориз малку повеќе.

Можете ли да користите кафеав ориз?

Вистината е дека тоа е исто така многу препорачливо. Од кафеав ориз поддржува губење на тежината и е одличен извор на влакна. Но, не само тоа, туку има и антиоксиданти, богато е со минерали и исто така ни ја дава потребната енергија за да можеме да се соочиме со диета на ориз со пилешко како оваа.

Мени со ориз и пилешко

Понеделник

 • Појадок: Рајс варен во вода и претепан со две свежи овошја
 • Средно утро: природен јогурт
 • Ручек: Кафеав ориз со салата и пилешки гради на скара
 • Ужина: latелатин
 • Вечера: Супа од ориз со зеленчук и пилешко

Вторник

 • Појадок: Чај, тост од жито и јогурт
 • Средно утро: Две агруми
 • Храна: Ориз со пилешко и сосиден зеленчук
 • Ужина: природен јогурт
 • Вечера: Супа од зеленчук и пилешки ориз

Среда

 • Појадок: Кафе сам или со обезмастено млеко, природен јогурт и 30 грама леб од цели пченица
 • Средно утро: Две свежи овошја
 • Ручек: Салата со маслиново масло, варен ориз и милкшејк со сецкани пилешки гради
 • Ужина: природен јогурт
 • Вечера: Супа од зеленчук и пилешки ориз

Овие денови можете да ги повторувате сè додека не заврши неделата. Ако помеѓу часови сте нешто гладни, најдобро е да се одлучите зеленчук или овошје. Запомнете дека треба да пиете многу вода и тоа можете да го направите како инфузија. Ако сакате да ги зачините садовите, одлучете се за ароматични билки како главен додаток.

Како се прави пилешки ориз

Пилешки ориз

Ако ви се случува да готвите кафеав ориз, тогаш се препорачува да го оставите да впие неколку минути пред тоа. Потоа ќе го готвиме и ќе ставиме чаша ориз за три вода. Од друга страна, пилешките гради се препорачуваат месо за овој вид рецепти каде сакаме да изгубиме тежина. Совршено е да го придружува и варениот и скара ориз, со кој ќе добиеме повеќе вкус. Ние можеме зачинете го со зачини или ароматични билки.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

6 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   кори dijo

  ЈАС САКАМ

 2.   Ајацинти dijo

  Мислам дека е идеална диета и дека не останувате гладни ...

 3.   Мисифу-фу dijo

  дали е ова компатибилно со дијабетес?

 4.   ПМИЈК dijo

  Морав да го сторам тоа од 4 години до 9 години поради здравствени проблеми. И тоа беше направено гребење. Единствената храна што можев да ја јадам беа ... наутро, бадемово млеко, пилешко на скара или варено со ориз наутро, и истото за вечера. Така 5 години. Но, веќе реков дека тоа се должи на здравствени проблеми.

 5.   ivan dijo

  И каде се протеините? Како нутриционист не ми се допаѓа оваа диета, можете да изгубите тежина, но јас би изгубила мускул и резултатот би бил помалку естетско тело

  1.    арлекин dijo

   Па човек, имајќи предвид дека пилешкото месо има околу 20 гр протеини на 100 гр производ и кафеавиот ориз околу 8 гр на 100 гр, 3 оброци со само 100 гр од секоја состојка веќе ви обезбедуваат 84 гр протеини на ден. Броејќи ги оние од јогурт и млеко, ќе потрошиме повеќе од 100 гр протеини дневно. Сосема повеќе од доволно ... Каков нутриционист xd