Совети за намалување на меланинот во кожата

морков

La меланина може да се намали благодарение на различните витамини. Кремите се составени од витамин А, исто така наречен ретинол, кој го стимулира растот на нови клетки. Иако ретинолот не го отстранува меланинот, тој може да го замени хиперпигментација на кожата благодарение на растот на нови клетки. Храната богата со витамини како моркови, зелен зеленчук, компири или црн дроб треба да се интегрира во исхраната. Сите се производи богати со ретинол.

Исто така, киселина аскорбинска, исто така познат како витамин Ц, има антиоксидантни својства кои се инфилтрираат во кожата и помагаат во контролата на инхибицијата и производството на меланин. Затоа, доколку се изложите на сонце и нанесувате креми богати со витамин Ц, неговите антиоксиданти ќе ги неутрализираат клетките што произведуваат меланин, и затоа количината ќе се намали. Исто така, витаминот Ц може да се интегрира во исхраната, бидејќи се наоѓа во агруми, грозје, пиперки, зелен зеленчук.

Поврзана статија:
Храна богата со витамин Ц

La витамин К., сончевиот витамин, е единствениот што телото го произведува самостојно. Кога ќе се изложите на зраци UV, започнува производството. Денес, витамин К се користи во многу козметички производи за да помогне во обојувањето на кожата. Природното производство може да се промовира со консумирање на додатоци на витамин Д, или витамин К може да се најде во храна збогатена со витамин Д, како што се житарки, млечни производи, риба и соја.

За борба против проблеми со кожата, на витамин Е. е добар сојузник. Иако не делува директно на производството на меланин во кожата, тој дифузира пигменти кои се борат против меланинот и го фаворизираат брзото обновување на тонот. Со други зборови, тоа им помага на подмладување и до замена на оштетените клетки. Витамин Е може да се добие благодарение на капсулите или со интегрирање на масна риба, спанаќ и ореви во исхраната. Покрај тоа, постојат креми кои содржат алое вера или ферментација на пченица кои се идеални за добивање на овој витамин.

Од друга страна, препорачливо е да побарате совет од вашиот фармацевт за крем прилагоден на видот на кожата и да ви помогне да ги избелите и намалите дамките. За да работат правилно, овие креми мора да содржат состојки како ретиноична киселина, киселина азелајски, меѓу другите елементи кои помагаат да се намали меланинот во кожата.

Поврзана статија:
Клучеви за добивање на совршен тен

Конечно, запомнете дека ако се изложите на сонце, мора да нанесете крема за сончање за да спречите појава на УВ зраци дејствува, што може да предизвика оштетување на кожата. Со текот на времето, ако не се преземат соодветни мерки на претпазливост, кожата станува оштетена и размачкана како резултат на хиперпродукција на меланина. Употребата на крем за сончање ви овозможува да го контролирате овој феномен.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Ана dijo

    Премногу интересно. Благодарам