Ако се чувствувате уморни подолго време, може да страдате од замор на надбубрежната жлезда

Во многу наврати обвинуваме храна, време, возраст или нашата состојба на умот кога станува збор за здравствени проблеми. Сепак, нашиот проблем може да биде посериозен отколку што замислуваме.

Ако сте уморни или уморни подолго време, може да биде дека вашиот проблем е да страдате од замор во надбубрежната жлезда, иако не може да се смета за болест како такво, има повеќе случаи секој ден.

Оваа состојба е директно поврзана со анксиозност и стрес, надбубрежен замор или хипоадренија Се состои во тоа што лицето се чувствува исцрпено без причина и постојано. Тоа е затоа што страдате од нерамнотежа во разни надбубрежни жлезди кои работат пониско од нормалното.

Ова нема никаква врска со правилното функционирање на нашите бубрези, тоа е поврзано само со стресот. Резултатот од физички или емоционален стрес што го чувствуваме подолг временски период.

Кога долго време го чувствуваме овој умор, тоа може да предизвика наше имунолошки систем е засегната што доведува до апатија и тешкотии при добар ноќен одмор.

Замор на надбубрежните жлезди

Не се познати многу студии за оваа скоро болест, се смета дека постои нерамнотежа во жлездите кои се одговорни за балансирање на нашиот нивоа на гликоген и имунолошка активност. 

Секогаш кога ќе доживеете време на голема исцрпеност, потребно е да одите на лекар за да утврдите кои се причините, бидејќи тие за возврат можат да бидат проблем со нашата тироидна жлезда. 

Надбубрежните жлезди

Тие имаат неколку важни функции, регулираат одредени видови на хормони. 

 • Глукокортикоиди: тие управуваат со резервата на гликоген.
 • Минералокортикоиди: хормони кои ја контролираат рамнотежата помеѓу солта и водата во телото.
 • Естрогени и андрогени: полови хормони.

Симптоми на надбубрежен замор

Најочигледен симптом е долготрајниот заморСепак, многу други можат да се појават соодветно:

 • Апатија.
 • Несоница.
 • Зголемување или слабеење.
 • Проблеми со варењето на храната.
 • Губење на косата.
 • Време на дијареја и други запек.
 • Главоболки
 • Мускулни болки.
 • Несоница.
 • Тешкотија во концентрацијата.
 • Негативност

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.