Својства на датуми

Датуми се појавуваат од датуми и можеме да ги најдеме пред повеќе од шест илјади години. Неговото одгледување започна во Југоисточна Азија и Северна Африка, за на крајот да се прошири во потоплите земји.

Плодовите на палмата имаат многу својства за кои многумина не се свесниЗатоа, дојдовме тука за да ви кажеме кои се нејзините придобивки и што можат да направат за вас.

El датум како овошје има овална формаИма кафеава боја, месото е цврсто и слатко и внатре наоѓаме издолжена коска. Можеме да најдеме примероци во должина до 4 сантиметри. Како што споменавме, неговото одгледување е концентрирано во областите на Блискиот исток, Северна Африка и некои области на Калифорнија. Иако во моментов, можеме да ги најдеме во различни делови на светот.

Тие често се вклучени во групата ореви, тие се третираат исто како суво грозје или суви кајсии, меѓутоа, датумите растат и зреат на самата фабрика.

Како што знаете, не постои само еден вид датумСекогаш ќе зависи од видот на палмата. Се вели дека најдобриот квалитет на датумите се наоѓа во областа на Тунис, тие имаат многу мазна, фина и темна кожа. Од друга страна, турски датуми Тие се исто така многу познати, имаат потемна боја и се нежни. Конечно, наоѓаме датуми, од Елче кои се со одличен квалитет.

Како да консумирате урми

 • Во медитеранска кујна Тие се широко користени, и може да се користат и во десерти, како главни оброци или каков било вид на јадење.
 • Откако ќе се отстрани коската, можеме да ги наполниме со суво овошје или со паста од сирење.
 • En Грција и Турција, тие го подготвуваат заедно со месо и риба.
 • Можеме да најдеме датум оцет, може да се направи чатни, во форма на тестенини и семиња за пекарски производи.
 • Не смееме да го заборавиме тоа пупки од дрвја, од палмата ги добиваме дланките, кои се користат во салати.

Својства и придобивки од датумите

Урмите ни даваат одлични хранливи својства што нашето тело ги зема за енергија во текот на денот. Датумите се карактеризираат со тоа што ни даваат многу енергија и го подобруваат нашето расположение.

Следно ви кажуваме кои се најдобрите придобивки што ги добиваме од датумите.

 • Се препорачува да се јаде урми во период на студирање или кога е потребна дополнителна количина на енергија.
 • Тие го зголемуваат менталниот капацитет и агилност.
 • Тоа е храна богата со антиоксидантни аминокиселини.
 • Борете се вака слободни радикали.
 • Тие обезбедуваат хидрати на јаглерод, калиум, фосфор, калциум y магнезиум.
 • Содржи киселина пантотенска, неопходни за претворање на мастите во јаглехидрати и енергија.
 • Датумот ни помага да се претставиме во нашиот омилен спорт. Тоа е погон за создавање мускулна маса.
 • Борете се со стрес la анксиозност и ни помага да заспиеме.
 • Спречи да не имаме епизоди на стрес. 
 • Богато е со растителни влакна, затоа ни помага да се бориме запек 
 • Помага при намалување холестерол во крвта. Тие содржат едвај маснотии и помагаат во регулирањето на нивото.
 • Тие се подобруваат и учествуваат во добро варење, го олеснува запек, избегнува гас и придонесува да не се здебели премногу.
 • Овозможува суштински шеќери кои ни даваат енергија. Природните шеќери се гликоза, фруктоза и сахароза. 
 • Тие се богати со железо, па затоа неговата потрошувачка се препорачува на сите што имаат анемија, или постари луѓе на кои им треба малку дополнителна енергија.
 • Од друга страна, да бидат богати со калиум и многу малку натриум, датумите помагаат во регулирање на нервниот систем.

Датуми

Совети за справување со датуми

Датумите имаат долг живот, иако тоа не значи дека не одат лошо. Мора да знаете како да ги чувате и зачувувате добро за да не се влошат. Од оваа причина, препорачуваме да ги чувате во херметички и суви стаклени тегли, на место каде што не се изложени на светлина.

Како што споменавме, датумот е богат со голема количина на хранливи материи и минерали, како што се калциум, фосфор, калиум, магнезиум и витамини од групата Б, провитамин А, Ц и Д.. Не двоумете се да го воведете во вашата исхрана за да можете да имате корист од сите нив. Може да консумирате просечно 3 и 5 урми на ден.

Нивниот вкус е сладок, тие се заситување и може да се консумираат во диети за слабеење, сепак, не треба да ги злоупотребуваме затоа што се богати со шеќери, кои иако се корисно може да го промени слабеењето. 

Како што видовте, урмите се деликатес што се јаде илјадници години, овој мал плод на палмата може да се најде практично во сите супермаркети, маркети и стоковни куќиСепак, неговиот квалитет ќе варира во зависност од тоа од каде потекнува.

Барајте ги најдобрите квалитети и откријте од каде потекнуваат урмите, сигурно ќе најдете некои што ги сакате и со кои можете да направите вкусни рецепти.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.