Проценти за урамнотежена исхрана

Медитеранска диета

Повеќето луѓе до сега знаат дека а урамнотежена исхрана Тоа е еден од клучевите за уживање во добро здравје, но она што на сите не им е јасно е како да се извршува таа филозофија од ден на ден.

За да го направите ова, првото нешто што треба да се разгледа е групи на храна од кои треба да биде составена нашата исхрана: житарици, зеленчук, протеини, овошје и маснотии. Имајќи го ова на ум, само треба да знаеме колкав процент од секоја група треба да јадеме секој ден:

Зеленчук 30%: За да имате урамнотежена исхрана, приближно 30% од храната што ја јадеме секој ден треба да припаѓа на оваа група, во која, како што знаете, наоѓаме пиперки, краставици, зелена салата, спанаќ итн.

Житарици 30%: Важноста на житарките во урамнотежената исхрана е на исто ниво со онаа на зеленчукот. Тестенини (макарони, јуфки ...), ориз, леб од цели пченица и сл. Припаѓаат на оваа група.

Протеини 25%: Во третиот чекор наоѓаме храна што обезбедува протеини во организмот, како што се месо, јајца и млечни производи. Во случај на вегетаријанец, овој елемент може да се најде и во тофу, млеко од соја и некои зеленчуци.

овошје 10%: Овошјето претставува мал процент во споредба со зеленчукот, житарките и протеините, но од исклучително значење е што е присутно во исхраната, бидејќи неговите витамини, минерали и влакна се многу неопходни.

Масти 5%: Последни, но не и најмалку важно, мастите. Во рамките на оваа група, исто така од витално значење за урамнотежена исхрана, наоѓаме храна со здрави масти (многу корисна за организмот) како што се масло, ореви и лосос.

Повеќе информации - Зошто да изберете црвени плодови?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   јолополо dijo

    Вистина е дека слабеам од 140 кг околу 50 благодарам, продолжи вака со таа упорност хахаха поздрави xdxdxd