Природна анестезија, Каранфилче

каранфилче

Во природната медицина Каранфилче зазема преовладувачко место, како природна анестезија, особено применета при стоматолошка болка, бидејќи ако се стави на заболениот заб, значително ја намалува болката.

Хемиските соединенија што ги има се оние што ги користат стоматолозите кои користат екстракт од каранфилче бидејќи има испарливо масло познато како „еугенол", Што му дава својства на анестезија.

Но, неговите доблести за здравјето не завршуваат тука, бидејќи има многу извонредни лековити својства во однос на дигестивниот систем, широко користен во кинеската медицина за сите видови проблеми поврзани со варењето, што претставува одличен аперитив, односно стимулира апетит , нешто навистина важно кај луѓето кои закрепнуваат.

Тој е спазмолитичен, основен услов за случаи на ладење на желудникот, толку чест кај децата, контролира гадење, повраќање и е анти-паразитски.

Најпознат во кулинарскиот свет по своите ароматични и конзервативни својства, каранфилчето претставува многу повеќе од само зачин, бидејќи е вистинско богатство за исхраната и здравјето.

Карактеристики на каранфилче

Каранфилчето има низа својства што треба да се разгледаат:

 • Спречува кардиоваскуларни проблеми: Благодарение на неговата состојка везда, еугенолот, тој ни помага да спречиме одредени срцеви заболувања.
 • Тоа е антиинфламаторно и го намалува шеќерот во крвта.
 • Es богата со витамин К, Е или Ц и Омега 3 како кај минералите. Магнезиум, калиум и калциум се исто така во него. Не заборавајќи на витамините Б1, Б2, Б3 и Б5
 • Тој е многу дигестивен и спречи оток како и горење. Спречување на гадење и повраќање.
 • Ја намалува забоболка ако се користи како миење на устата. На ист начин, тој ќе се грижи за здивот и ќе нè заштити од чиреви на устата.
 • Олеснува главоболката

За што служи каранфилчето?

Каранфилче за слабеење

 • Совршено е за исчистете ги дишните патишта кога имаме настинка или настинка.
 • Исто така се користи за лекување на одредени инфекции од вагинален тип.
 • Со тоа што има аналгетски својства, тоа е индициран против болка. Меѓу нив, забоболка која секогаш е толку вознемирувачка.
 • На ист начин, ја штити и устата, спречува лош здив и се грижи за непцата.
 • Совршено е да се дејствува против габи како што е стапалото на спортистот.
 • За сите оние луѓе кои добиваат вртоглавица кога патуваат, тие можат да земат инфузија што содржи лажица каранфилче.
 • Исто така е совршена опција да заборавите на комарците.
 • Повторно, неговиот капацитет за смирување е идеален против несоница.
 • Борба против рани на кожата.
 • Ублажува хемороиди.
 • Спречува опаѓање на косата, бидејќи тоа ќе ги зајакне влакната на косата.

Дали има афродизијачки својства?

Да, каранфилчето е еден од зачините што се карактеризира како афродизијак. Дали е тоа ќе го стимулира сексуалниот апетит. Покрај тоа, во овој случај се вели дека каранфилчињата се добар сојузник на плодноста, ја зголемуваат и подобруваат. Силно се препорачува за оние кои имаат проблеми со ерекција. Општо кажано, можеме да кажеме дека тој ги има овие еротски својства, како и стимулирачки.

Дали е корисно да се намали телесната тежина?

Каранфилче се користи во многу рецепти. Вистината е дека има толку многу придобивки што треба да се спомене и дека едвај има калории. Она што го прави совршено да можете да го додадете во диети за да изгубите тежина. Тоа е совршен начин за забрзување на метаболизмот и регулирање на варењето на храната. Особено кога ќе го земеме како пијалок, вие само треба зовријте еден литар вода со три стапчиња цимет и неколку каранфилче. Letе го оставите да отстои неколку дена, а потоа ќе го процедите.

Предности на каранфилче

Бидејќи не станува збор само за земање на сезонски оброци или, во разни инфузии. На џвакајте каранфилче Исто така, ни остава неколку придобивки што мора да ги земеме предвид.

 • Со џвакање каранфилче, ќе имате корист за непцата, како и ќе оставите халитоза зад себе.
 • Тоа ќе го подобри варењето на храната бидејќи е совршен начин за стимулирање на лачењето на дигестивните ензими. Значи, ќе се збогуваме со гасовите.
 • Пред да имате секс, се препорачува да џвакате каранфилче. Тоа е широко користена навика во делови на Индија.
 • Околу 15 минути и пред јадење, препорачливо е да џвакате каранфилче за да ги елиминирате бактериите.
 • Кога имаме болки во грлото, што е предизвикано од настинка, мора да имаме при рака нокти од овој тип.

Контраиндикации на каранфилче 

Предности на каранфилче

И покрај бројните придобивки, како што коментиравме, мора да зборуваме и за контраиндикациите. Тие не се препорачуваат за сите оние кои имаат некаков вид здравствен проблем како што се болести или проблеми во црниот дроб, како и стомакот: чиреви или синдром на нервозно дебело црево. Ниту, пак, се препорачуваат за жени кои се бремени или можат да бидат бремени. или за време на периодот на лактација.

Нема да земете каранфилче ако имате било каков вид респираторна алергија. Од друга страна, за луѓето кои немаат никакви болести, тие можат да го пијат овој зачин, но секогаш во умерени количини. Бидејќи ако ги злоупотребиме нејзините компоненти, наместо да ни донесе придобивки, тоа би било спротивното. Запомнете дека ако количината е важна, фреквенцијата не заостанува. Не треба да ги земаме долго време бидејќи може да доведе до некои видови на алергии или интоксикација.

Како да земете каранфилче

Како што ви рековме, во форма на пијалок е една од одличните опции. Ако сакате да постигнете добри резултати кога станува збор за слабеење, можете да пиете чаша дневно како инфузија и наутро. Не треба да претеруваме, бидејќи има а висока доза на еугенол и метил салицит, што е она што обезбедува аналгетски придобивки. Затоа, секогаш мора да бидеме претпазливи. Ако кажавме чаша како инфузија, сега ви кажуваме дека со помалку од неколку е совршено да се додаде во храната. Бидејќи секогаш со мала количина ќе ги впиеме неговите одлични својства.

Каде да купите каранфилче

Многу е лесно да се најдат каранфилче. Бидејќи сите супермаркети што ги знаеме, продадете го. И во тегли и во мали пакувања за подобра конзервација. Постојат и достапни онлајн продавници Тие го продаваат производот на големо. Но, без сомнение, сите од нив ќе ни обезбедат придобивки и својства што ги споменавме, тие можат само да варираат малку во цената од една до друга установа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

7 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   РсотоУ dijo

  Го пробав како анестетик и работи прекрасно.

 2.   Елија Линарес Осорио dijo

  Здраво, би сакал да знам како или каква е постапката да се користи ноктот како анестезија во задниот дел. Благодарам !!

 3.   Алан Хуаман Дага dijo

  Денес сум со забоболка која никогаш не сум ја имал, во 28 години живот што сум бил, првпат ми треба да барам нешто за да го смирам, и затоа барав домашен лек против забоболка, и првиот што излезе беше овој прекрасен вид. И земајќи ги нејзините други корисни здравствени својства, бев воодушевен од оваа мала работа ... со ова добив одлична лекција: многу пати имаме работи од голема вредност околу нас, но поради недостаток на знаење мислиме дека немаме ништо и ние се исти како просјак.

 4.   ЕХП dijo

  Одлично, ја подобрува забоболката скоро веднаш… сега го доживувам… Ви благодарам.

 5.   Емилдо dijo

  Како да го извлечам екстрактот од каранфилче?

 6.   вера dijo

  Здраво, како АСЕ домашен анестетик за ублажување на забоболка?

 7.   вера dijo

  Сакам да знам каков домашен рецепт можам да користам за ублажување на забоболка