Многу придобивки од persimon persimmon

каки отворено

Денес наоѓаме неколку видови на persimmon, сепак, денес оној што нè засега е каки Persimon. Тоа е името со кое се познава persimmon, која има тврда и црвена пулпа, овие плодови растат и се деноминација на потекло во Ribera del Xúquer.

Хисторот или каки е вид на овошно дрво што го има како научно име Снимки каки. Се одгледува од VII век во Кина и Јапонија, меѓутоа, во средината на XNUMX век оваа сорта Рохо Бриланте спонтано произлегува во регионот на Валенсија во Рибера дел Хакер.  

зрел persimmon

Да се ​​разликува различни видови на persimmon ние треба само да ја набудуваме пулпата, ако таа има мека и повеќе слатка пулпа, тоа е каки Класичен, овошје кое обично се јаде со лажица, додека тврдата сорта е persimmon Persimon, што може да се исече и излупи како јаболко и да го има истиот вкус како Класик.

Тие се всушност истото овошје, единствената разлика е во точката на зрелост. Класикот се бере зрел, додека el Персимón се собира полузрел. Вториот поминува низ процес за да се избегне адстрингенција бидејќи ова овошје пред да ја достигне својата зрелост е многу адстрингентно и затоа не би било погодно за консумирање.

Persimmon Persimon се појавува на есен, вкусно овошје кое дава големи здравствени придобивки. Има портокалова боја, вкусот е многу пријатен и е со големина на домат. Се препорачува за луѓе кои имаат висок крвен притисок или висок холестерол.

Особини на persimmon

дрво од persimmon

Тоа е храна богата со витамини, минерали и растителни влакна. Според препорачаната пирамида на храна, тоа е од суштинско значење консумирајте 3 парчиња овошје на ден и најмалку 5 зеленчук или зеленчук дневно. Хермесот е овошје и неговата потрошувачка е многу препорачлива, иако како и во сите случаи, не треба да злоупотребуваме ниту една храна, без оглед колку е корисна и здрава за нас.

Персмонот се разликува од другите овошја затоа што е совршен за лекување на некои здравствени проблеми, благодарение на неговата содржина на витамини, минерали и растителни влакна.

 • Запек и дијареја: погоден е и за лекување на повремен запек и за запирање на дијарејата, ова се должи на пектин, слузница и танини. Зрела persimmon се препорачува за лекување запек, и тешко persimmon за лекување на дијареја благодарение на адстрингентно.
 • Висок крвен притисок: богат е со калиум и содржи ниско ниво на натриум поради оваа причина, многу се препорачува за оние кои не мора да консумираат големи количини сол.
 • Висок холестерол: Овошјето воопшто помага да се одржи нивото на добар холестерол, а особено persimmons, исто така, се бори за намалување на лошиот холестерол и зголемување на добриот холестерол.

Persimmon богато е со витамин А, Ц и Б1 и Б2. Оние кои не толерираат агруми или пиперки добро, можат да додадат повеќе persimmons во исхраната за да ги задржат овие витамини во добри количини.

Дали persimmon persimmon дебелее?

За persimmon се карактеризира со тоа што е антиоксиданс, тој спречува да страдаме од болести како рак, како додаток, ќе се грижи и за предвремено стареење на клетките и проблеми со кожата.

Многу луѓе мислат дека овошјето има свој шеќер, фруктозата може да не здебели и истото може да се случи и со persimmon. Сепак, persimmon е премногу сладок и богат за да не се дебелее.

Сепак, тоа е здрава храна, се грижи за нашата исхрана и има само 70 калории на 100 грама овошје.

Во споредба со другите плодови ќе кажеме дека не дебелееУште повеќе, тоа ни помага да изгубиме тежина затоа што благодарение на неговата сладост, текстура и вкус нè тера да избегнуваме грицкање помеѓу оброците и конзумирање на нездрави производи.

Одгледување на persimmon   persimmon со врнежи од снег

Дрвото persimmon се развива полека кога е младо, може да достигне висина до 10 или 12 метри. Неговите цвеќиња се појавуваат подоцна од другите овошни дрвја што го прави поотпорен на мраз. Мора да нагласиме дека овошјето навистина не е овошје, иако го сметаме за такво, се собира во октомври, од таа причина велиме дека е есенско овошје.

Во средината на пролетта, ако времето е добро, почнуваат да се појавуваат првите цвеќиња од persimmon.

Дрвото на трупот е кршливо, аспект што може да стане проблематичен бидејќи ова дрво може да произведе вишок овошје и ако гранките се слаби, може да се скршат поради тежината. Ако гранките се скршат, можете да се изложите на габи и инсекти. Садењето дрвја воопшто не бара и се прилагодува на медитеранската клима. Затоа, ако размислувате да засадите дрво што ви дава овошје, можете да се одлучите за persimmon, тоа нема да ве разочара.

Калории persimmon persimmon

засадени persimmons

Persimmons се многу хранливи, обезбедете јаглехидрати во форма на глукоза и фруктоза, има малку маснотии и протеини.

Содржи витамини А, Ц и минерали како што се калциум, железо, фосфор, калиум, натриум и магнезиум. Добра опција е да консумирате среде утро за да ја убиете бубачката.

Исто така, содржи каротин и криптоксантин тоа станува витамин А и Ц. во тенкото црево. Растворливите влакна што ги имате се слузница и пектин, фаворизирајте го цревниот транзит.

Борба против дегенеративни болести Благодарение на неговата висока содржина на антиоксиданти, се препорачува во случаи на дијареја, колитис. Тоа го фаворизира добриот вид и растот и развојот на нашите коски.

Нутриционистички вредности на 100 грама:

Калории: 65,6 kcal

Јаглехидрати: 16 гр

Диететски влакна: 1,6 гр

Калиум: 190 mg

Магнезиум: 9,5 mh

Про-витамин А: 158,3 μg

Витамин Ц: 16 мг

Фолна киселина: 7 µg

Како да зрееш persimmon

цвет од persimmon

Персимонот persimmon е само persimmon кој бил собран пред неговото време, пред да биде зрел. Ова ја прави неговата пулпа тврда и може да се олупи и исечете како да е домат или јаболко. Пред зреењето на persimmon, мора да се земе предвид дека е многу адстрингентно и не е погодно за консумирање, затоа мора да помине низ процес за да се направи соодветен.

Иако можеби мислиме дека е комплицирано, тоа е прилично едноставно. Традиционално тоа беше постигнато завиткување на овошјето во хартија и оставање на сонце за да се постигне поголема концентрација на етилен, супстанција што спречува адстрингенција.

Комерцијално, нејзината совршена точка се постигнува во Комори со температура од 20º со контролирана атмосфера Содржи концентрација од 5.000 ppm етанол и влажност од 90%.

Ако сакаме да го созрееме дома, идеално е да го оставите во кутии со други плодови што ослободуваат етинНего, како и јаболка, круши или банани.

Како јадете persimmon

како да се јаде persimmon

Персимонот е вкусно овошје, многу слаткоТој е без коски и има многу мазна текстура. Може да се користи во парчиња до салати или десерти. Можеме да го третираме како јаболко.

Обично се консумира како свежо овошје. Во зависност од сортата, ќе го најдеме Classic, кој ни нуди послатка и помека пулпа што можеме да ја конзумираме со лажица. Додека верзијата Персимон се лупи и се јаде како и секое друго овошје.

Друг начин на консумирање е исушен, може да биде дел од колачи, колачи или пудинзи. Може да се направи џем или леб од persimmon.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

6 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   столб dijo

  Единствено што не знам дали е потребно да го јадам со кожа или без кожа, какиите.Благодарам многу, во случај некој да ми одговори.

 2.   Хавиер Варела dijo

  Со кожа

 3.   Исус Ајала Пеша dijo

  се јаде со сè и кожа, како да е јаболко ...

 4.   Пилар Мартин-пијавици dijo

  Вкусно е со кожа и излупено, ретко исечено и малку сируп е одличен

 5.   Марија Орелана dijo

  Ова овошје не го знаев, но го сакам и со сите својства што ги има повеќе, секогаш го лупев, но ќе го пробам со кожа

 6.   Luisa dijo

  Кога е време да се засадат persimmons во тенџере?