Опасност од носење тесен градник

04

Многу жени му веруваат поддршка Да се ​​задржи убавината на нејзините гради, сепак, зад придобивките за поддршка на градите за да се одржат цврсти, градникот има потенцијал да му наштети на здравјето ако е премногу тесен.

Според студијата на Универзитетот Харвард носењето многу тесен градник е поврзано со а зголемен ризик од рак на дојка, врз основа на овие студии беше утврдено дека носењето градник премногу тесен ќе ја попречи циркулацијата на крвта и ќе го оштети ткивото на дојката, што резултира со намалено снабдување со клетки на дојка со кислород и хранливи материи кои се инхибираат со акумулирање токсини.

Истражувачите предупредуваат на висок ризик од рак на дојка кај жени кои носат тесни градници подолго од 12 часа, особено оние кои спијат во градник. Преку оваа студија истражувачите откриле и дека повеќето случаи на рак на дојка тие се јавуваат кај работниците од средната класа кои имаат долги часови работа.

Специјалисти го објаснуваат тоа лимфни садови Во ткивото на дојката тие се многу тенки и се многу чувствителни на притисок, затоа носењето тесен градник ќе го ограничи протокот на лимфа во градите, што резултира во акумулација на токсемија што предизвикува развој на клетките на ракот.

Гинекологот д-р Смити Камат додаде дека циркулацијата на лимфата е под силно влијание на движењето, на што може да влијае не само носењето тесни градници, туку и носењето кабелски врски за време на спиењето, што исто така може да го инхибира протокот на лимфата и да предизвика аноксија, состојба во која содржината на кислород е под нормалата, што пак е поврзано со a зголемен ризик од ракрече истражувачот.

Затоа, жените кои имаат семејна историја на карцином на дојка, треба да бидат многу внимателни, бидејќи злоупотребата на градникот може да го попречи способноста на организмот да се ослободи од клетките на ракот и токсините како што се диоксини, бензен и други канцерогени хемикалии Тие се придржуваат до масните ткива на телото, како што се градите.

Здрави совети; Ако најдете грутка во градите, може да биде лимфна течност што генерира блокада на тоа ниво, но секако дека консултацијата со специјалист е секогаш најдобрата опција за секаков вид аномалија, без разлика колку е мала.

Слика: Flickr


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.