Лаксативна храна

Семе од лен

Постојат бројни лаксативни јадења во делот за овошје и зеленчук во вашата самопослуга. Бидејќи тие можат да бидат високо ефикасен во спречување или лекување на запек, без сомнение вреди да се знае кои се тие.

Природни лаксативи тие ќе ви дадат поттик за цревниот транзит, а истовремено ви обезбедуваат есенцијални витамини и минерали за други функции што се случуваат во вашето тело.

Зошто да земате природни лаксативи?

Црева

Лаксативните лекови нудат брзо и ефикасно решение за запек. Сепак, не е препорачливо да ги користите премногу често, бидејќи телото може да се навикне да не мора да извршува движења на дебелото црево самостојно. Во краток преглед, лаксативните лекови можат да создадат зависност.

Алтернативата е лаксативна храна, која исто така помага во цревниот транзит да оди побрзо. Подобро е евакуацијата да се случи на природен и здрав начин со помош на храна. Затоа, прво испробајте природни лаксативи.

Инфузии со лаксативно дејство

Погледнете ја статијата: Лаксативни инфузии. Ако сте fondубители на растенија и природни лекови, таму ќе најдете многу состојки со лаксативни својства.

Дали добивате доволно влакна?

Малини

Ако имате проблем со запек, ова е првото прашање што треба да си го поставите. Диетите кои не содржат влакна се меѓу водечките причини за запек.

Препорачаната дневна количина на растителни влакна е 25 грама, иако бројот може да варира во зависност од полот или возраста. Одличен трик за да добиете повеќе е да се обложувате на цели зрна и оние производи што означуваат поголема количина на влакна на нивните етикети. Сепак, можете да најдете влакна во повеќето намирници кои се родени од земја. Следното е некои од највисоките зеленчукови влакна. Не заборавајте да ги добиете влакната од што повеќе храна отколку да се ограничувате на само една:

 • Грашок
 • Леќа
 • грав
 • Малина
 • Круша (со кожа)
 • Компир (со кожа)
 • домати
 • Морков
 • Јаболко (со кожа)
 • Кафеав ориз
 • Бадеми
 • Зеле од Брисел
 • Семе од чиа

Треба да се напомене дека придобивките од растителните влакна не се ограничени на варењето на храната. Се смета дека Оваа супстанца, исто така, игра клучна улога во регулирањето на нивото на шеќер и холестерол во крвта., како и при намалување на ризикот од развој на кардиоваскуларни заболувања.

Лаксативна храна за вашата исхрана

Киви

Некои луѓе го имаат почесто од другите, но генерално, никој не е безбеден од запек. На овој начин веројатно веќе сте испробале некоја од овие лаксативни намирници:

 • Спанаќ
 • Полковник
 • кафе
 • Семе од лен
 • кефир
 • Маслиново масло
 • алое вера
 • Овесни трици
 • Киви

Ciruela

Сливи

Составено од претежно вода (недоволно земање H2O може да го влоши запекот), ова овошје често се препорачува во случаи на запек поради неговото благо лаксативно дејство. Ова се должи на нејзините содржина на сорбитол и влакна, супстанции кои го подобруваат цревниот транзит. Без разлика дали е свежа, дехидрирана или во форма на џем, сливата не е случајно меѓу најпопуларните лекови за запек. Тој е многу ефикасен.

Иако се издвојува главно како природен лаксатив, вреди да се напомене дека на сливата исто така се припишуваат и други многу интересни својства. Истражувањето го претставува како а антиоксидантно, антисептично и заситено овошје (добро за губење на тежината ако се консумира умерено).

Хиго

Смокви

Вкусната смоква е уште една храна со благ лаксативно дејство. Тајната лежи во комбинацијата на влакна и магнезиум нуди. Освен што спречуваат и се борат против запек, смоквите даваат и добра доза на енергија. На овој начин, вклучувањето во вашата исхрана може да биде добра идеја за време на голема физичка или интелектуална побарувачка. Тие исто така се сметаат за интересни за луѓе со висок холестерол или висок крвен притисок.

Идеалот за одржување на добар интестинален транзит е бидете сигурни дека секогаш имате лаксативна храна во вашата исхрана отколку да прибегнувате кон нив само кога има проблеми.

Дали вашиот животен стил е причина за запек?

Womanена прави трчање

Лаксативната храна е најефикасна кога се комбинира со здрав начин на живот. Следните промени можат да ви помогнат подобро да се евакуирате, дури и без потреба да земате било каков вид лаксатив.

Ако сте под голем стрес, храната може да се движи побавно низ цревата. Во овој случај, техники на релаксација тие ќе ви помогнат да го решите проблемот. Од друга страна, Недостаток на физичка активност има негативно влијание и врз цревниот транзит. Затоа, избегнувајте да бидете sedentary и редовно вежбајте ако веќе не сте. Спречувањето на запек е само една од многуте причини да се започне со обука.

Треба да се напомене дека некои болести исто така можат да предизвикаат запек, поради што кога е упорно (трае неколку недели) или доаѓа придружено со други симптоми (вклучително и слабеење), треба да одите на лекар за да ве прегледаат.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.