Лековити својства на калинката: нискокалорично овошје

Внатрешност на граната

Калинката, што е овошје од калинка, се појавува во есенските месеци и нејзината сезона продолжува до зимата. Срамота е така такво сезонско овошје затоа што можеме да го конзумираме само во одредено време. Ние ви кажуваме се што ви треба за да се за moreубите во калинката и следниот пат кога ќе го видите на вашиот пазар не двоумете се за момент да земете неколку парчиња од едно од плодовите со најголема содржина на антиоксиданти. Неговата потрошувачка е силно препорачана со оглед на големата количина на лековити својства што не е во ред со тоа.

Тоа е од Азиско потекло а во античко време се користеше за намалување на треската на болните. Денес се извезува на секој агол на планетата, иако е сè уште азискиот континент каде најмногу се консумира. Ние сакаме да ви кажеме каква е неговата биолошка вредност, кои лековити својства се издвојуваат и кои се неговите придобивки. Основните и неопходни информации за ова прекрасно овошје.

Калинката како овошје, дали е гоење?

Калинки за слабеење

Калинката ни дава енергија и многу виталност, неговиот вкус прави да се чувствуваме добро и ни дава позитивни емоцииПоради оваа причина, се препорачува да консумираме ако минуваме низ време на стрес. Покрај тоа, неговата употреба се препорачува во диети за слабеење, поради малата калорична содржина.

Калинката произлегува од калинка, мало дрво од семејството на Lythraceae. Големината на гранатите може да се движи од 5 до 12 сантиметри во дијаметар. Калинките имаат црвеникаво-жолтеникава тврда кора, додека внатре има слатки длабоки црвени бисери.

Овие зрна се познати како арил и тие се оние кои поседуваат и ни даваат витамини, минерали и сите својства што ќе ги видиме подолу.

Предности од калинка

Предности од калинка

Приближно, калинката ни ги нуди следниве вредности, земајќи ги како пример граната од 10 сантиметри.

 • Калории: 234.
 • Протеини: 4,7 гр.
 • Влакна: 11,3 гр.
 • Витамин К: 58% од РДА.
 • Витамин Ц: 48% од RDA.
 • Фолати: 27% од РДА.
 • Калиум: 19% од RDA.

Калинката е едно од плодовите на кое му е даден прекарот лековит, и ова се случува поради две супстанции што се наоѓаат во него:

 • Пуникалагинас: многу силни антиоксиданти кои се присутни во кората. За да можете да уживате во нив, препорачливо е да консумирате сок од калинка.
 • Пунична киселина: Оваа киселина е линолеинска, се добива од бисери или зрна од калинка.

Својства на калинка кои се грижат за вашето тело

Својства на калинка

Избегнувајте хипертензија

Видени се научни докази во кои е прикажано дека конзумирање на сок од калинка помага во одржување на здрав крвен притисок.

Силно се препорачува сите оние кои страдаат од хипертензија да пијат сок од калинка неколку недели, за да можат самите да видат како можат да го подобрат своето здравје со овој мал гест.

Природно анти-воспалително

Паникалагините споменати погоре, се одговорни за избегнување на воспаление во телото, со што се избегнува болести како што се дијабетес, Алцхајмерова болест, срцеви заболувања или одредени видови на рак.

Неговите антиинфламаторни ефекти ефикасно го намалуваат тоа воспаление, особено воспаление во дигестивниот систем, со што се намалуваат маркерите на Ц-реактивен протеин и интерлеукин-6.

Од друга страна, оваа антиинфламаторна доблест го спречува артритис и остеопороза, нашите коски ќе имаат корист ако редовно го консумираме ова овошје.

Го намалува холестеролот во крвта

Од друга страна, пунична киселина, се бори против срцеви заболувања кои предизвикуваат кардиоваскуларни непријатности.

Пример за ова е дека конзумирањето сок од калинка помага во намалување на лошиот холестерол и триглицериди кои се наоѓаат во нашата крв.

Понатаму, не само што ги намалува лошите, туку и го зголемува добриот холестерол.

Борба против инфекции и габи

Калинката е добар природен лек за елиминирање на габите и бактериите кои го напаѓаат телото. Има антибактериски и антифунгални својства, на тој начин тие нè штитат од патологии како што се Кандида албиканс, орални бактерии кои нè прават рани во устата или на тој начин го подобруваат гингивитисот.

Зголемете ги нашите физички перформанси

Калинката му дава многу енергија и виталност на организмот. Енергија што никој не ја занемарува. Консумирајте екстракт од калинка 30 минути пред нашата сесија за вежбање помага протокот на крв да биде подобар.

Нитратите ја подобруваат циркулацијата и транспортот на кислород.

Ја намалува појавата на рак

Многу научници сфатија дека калинката може директно да влијае на здравјето на оние што го консумираат. Екстракт од калинка или сок од калинка може да биде од корист за лекување на рак на простатаа, како и спречување на клеточна смрт. Запира клетките на ракот да се репродуцираат и да предизвикаат нивна смрт.

Ја зголемува ерекцијата кај мажите

Сокот од калинка е поврзан со намалување на симптомите предизвикани од еректилна дисфункција. Истражувањата сугерираат дека калинка може да има позитивни ефекти врз протокот на крв во пределот на гениталиите, избегнувајќи ја таа несреќа.

Исто така,, го зголемува либидото и сексуалната желба.

Спречува појава на Алцхајмерова болест

Ја подобрува меморијата во многу случаи и се виде дека кај постарите луѓе кои консумираат повеќе калинки им помага да ја зголемат нивната способност за меморирање. Ова може да спречи дегенерација во мозокот и може да го задржи настрана Алцхајмерова болест

Други лековити својства

Лековити својства

 • Ги зајакнува нашите коски и го подобрува квалитетот на нашите мускули.
 • Добар е за дијабетичарите бидејќи помага правилно да се израмнат нивоата.
 • Избегнете го стрес и вознемиреност.
 • Таа спречува дијареја, како и спречува да станеме запек.
 • Ако се примени локално, тоа го подобрува квалитетот на нашата кожа. Помага при лекување, спречување на брчки и ја подобрува млитавоста.
 • Ги елиминира цревните паразити.
 • Тоа е диуретично овошје, не спречува да имаме отечени глуждови.
 • Тој е антиоксиданс затоа го забавува стареењето на одредени клетки на телото.

Како што можеш да видиш, граната не само што нè засладува како десерт после пријатен оброк, туку и ни помага да го подобриме нашето здравје.

Не двоумете се да купите калинки следната сезона, со секој залак што го паметите својства и придобивки.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Заштита на чипови dijo

  Јас обично јадам една до две за вечера .Кои калории консумирам?