Како да се отстранат течностите

Нозе

Не сте сигурни како да ги елиминирате течностите? Овој проблем може да предизвика оток на вашите раце, нозе, глуждови, нозе и стомак..

Тука ќе најдете различни совети и трикови за да се елиминираат и внатрешните и надворешните непријатности за задржување на течности.

Зошто се задржуваат течности?

Бременост

Задржувањето на течности може да има различни причини. Бременоста и менструалниот циклус предизвикуваат задржување на вода кај некои жени. Луѓето кои се физички неактивни долги часови (на пример во канцеларија, пред компјутер) исто така можат да бидат засегнати.

Силното задржување на течности може да биде резултат на сериозна болест, поради што, доколку е потребно, важно е веднаш да се побара медицинска помош за да се започне релевантниот третман.

Овие се обично случаи на оток во кои нема основен здравствен проблем.. Лесното задржување на течности лесно може да се отстрани знаејќи неколку трикови како да ги отстраните течностите.

Како да се отстранат течностите природно

Womanена одење

продолжи да се движиш

Телото има сè што е потребно за да ги елиминира течностите самостојно, од природна форма. Но, мора да придонесете. Размислете да го придвижите вашето тело пред да пробате диета и природни лекови, како и во многу случаи тоа е доволно.

Нешто едноставно како одење може да биде доволно за да се спречи таложење на течности. Општо земено, секој вид на спорт што се практикува редовно помага да се одржи функционирањето на дигестивниот систем. Постојат мали гестови од ден на ден, кои исто така можат да ве одведат во таа насока, како на пример користење скали наместо лифт.

Чаша вода

Пијте повеќе вода

Парадоксално, пиењето повеќе вода честопати се посочува како еден од клучевите за да не се акумулираат течности. Значи, ако страдате од овој проблем, добра идеја е да се запрашате дали пиете доволно вода во текот на целиот ден.

Ставете ги нозете нагоре

Ставањето на нозете по малку секој ден се смета дека има бројни придобивки. Една од нив е елиминација на течности, особено оние течности акумулирани во долните екстремитети. Оваа вежба може да се направи со потпора на нозете на wallидот или со држење во воздухот.

Како да се елиминираат течностите во исхраната

зеленчук

Намалете ја солта

Намалувањето на внесот на сол е најчестата стратегија за елиминирање на течностите. Причината е тоа диети богати со натриум може да предизвикаат телото да задржува вода. Според истражувањето, успехот зависи од индивидуата, но во секој случај никогаш не е лоша идеја да се контролира внесувањето сол. Намалувањето на преработената храна е одлична почетна точка.

Земете повеќе магнезиум

Зголемувањето на внесот на магнезиум може да помогне во намалување на задржувањето на течности кај жени со симптоми пред менструација. Тоа е многу важен минерал, кој учествува во стотици процеси што го одржуваат организмот. Може да го најдете во ореви, цели зрна, темно чоколадо или зелен зеленчук со лисја. Исто така е достапен и како додаток во исхраната.

природни ореви

Земете повеќе витамин Б6

Како магнезиум, се покажа дека витамин Б6 го намалува задржувањето на течности кај жени со предменструални симптоми. Оваа хранлива материја, толку неопходна за организмот, може да ја најдете во банани, компири и ореви, како и во месото.

Земете повеќе калиум

Калиумот несомнено знае како ефикасно да ги елиминира течностите. Поврзано со здравјето на срцето, овој минерал ги намалува нивоата на натриум додека го зголемува испуштањето на урина. Бананата е најпопуларна храна богата со калиум, но има и многу други извори, како што се цвекло, спанаќ или портокал.

Избегнувајте рафинирани јаглехидрати

Рафинираните јаглехидрати активираат низа процеси кои на крајот доведуваат до зголемување на волуменот на течности во организмот. Табелата шеќер е пример за рафинирани јаглехидрати, како и бело брашно, и секоја храна што се прави со неа.

Како да се отстранат течностите со растенија

Инфузија на конска опашка

Глуварче

Глуварчето е еден од најчесто користените природни диуретици во традиционалната медицина. Неговата работа е едноставна: ова растение ве тера да почесто мочате, што може да го намали задржувањето на течности. Ова растение можете да го најдете со одлишни својства и во капсули и во кесички за да подготвите инфузии.

Коњски опашки

Друго растение со диуретични ефекти што вреди да се разгледа е конска опашка. Неговиот внес може исто така да биде од корист за лекување на уринарна инконтиненција и инфекции на уринарниот тракт..

Измерете го стомакот

Семе од анасон

Чајот од анасон има бројни здравствени придобивки, вклучително и елиминација на течности и намалување на воспалението на стомакот. Семето од анасон може да се најде во продавниците за здрава храна во презентации од 30 до 100 грама.

Повеќе природни лекови

Следното се други природни лекови кои обично се користат во традиционалната медицина за борба против задржувањето на течности:

 • Магдонос
 • Коприва
 • Боровинки (сок)
 • AJO
 • Стигми од пченка

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.