Диетата Дукан

Дукан диета

Ретка е таа личност која никогаш не се обидела некаква диета или бил на диета во текот на целиот живот. Денес има стотици диети од сите видови кои ветуваат дека ќе изгубат серија килограми за рекордно време. Неколку години е многу модерно диетата Дукан, план за слабеење што постигна светска слава и тоа предлага да се намали телесната тежина на тотално природен начин.

Диетата Дукан се состои од 4 фази што ќе му помогне на лицето да изгуби тежина во многу брз и избалансиран. Ако сакате да дознаете малку повеќе за овој вид диета, не губете детали и добро забележете ги нејзините карактеристики и опасностите што може да доведе до здравје.

Која е диетата Дукан?

La Дукан диета е протеинска диета која бара потрошувачка на протеини во дневната исхрана и избегнување во секое време на внесување на јаглехидрати. Со ова, телото е во состојба да ја консумира маснотијата што се акумулира внатре и на овој начин да изгуби тежина во a брзо и лесно. Во текот на првите две фази на оваа диета, комплет кила додека во текот на последните две добиената тежина се одржува, спречувајќи т.н. ефект на скокање.

Фази на диетата Дукан

  • Фаза на напад: Оваа прва фаза Се карактеризира со промена на самиот метаболизам и на губење на килограми е многу постара Времетраењето на оваа фаза зависи од количината на килограми што лицето сака да ги изгуби. Може да трае од еден ден до околу една недела. Во оваа фаза, само потрошувачката на храна богата со животински протеини како што се пилешко без кожа, јајца, риба или црвено месо. Овие намирници може да се земат без никакви ограничувања и лицето е слободно да избере количество потрошено. Од друга страна, важна храна како овошје е тотално забранета, зеленчук, ориз или житни култури.

Дукан-без диета-храна

  • Фаза на крстарење: Во оваа фаза, нова храна на оваа диета, па затоа е многу порамномерена и поразновидна. Заедно со протеини, веќе можете да земате зеленчук без ограничување. Оваа фаза обично трае околу два месеци што е нормално времето што изминува додека лицето не успее да ги достигне своите идеална тежина. Во текот на оваа фаза, некои видови храна како ориз, компири или мешунки.

фаза на крстарење

  • Фаза на консолидација: Со оваа фаза на секогаш страшен ефект на скок што се јавува во повеќето таканаречени чудотворни диети. Во текот на оваа фаза, вклучувањето на одредена храна богата со јаглехидрати. Обично трае во согласност со килограмите што ги изгубила предметното лице, особено изгубените килограми се множат со десет и се добиваат на овој начин деновите што траат оваа трета фаза. Во фазата на консолидација повеќе не слабеете туку тоа чува што беше постигнато во двете претходни фази. Може да јадете претходно забранета храна како овошје, ориз, сирење или леб.

Што-ти треба-да знаеш-за-диетата-Дукан

  • Фаза на стабилизација: Ова е последната фаза од контроверзниот Дукан диета и во него, лицето веќе достигнало до идеална тежина и треба да се чува еден ден во неделата. Во текот на тој ден треба да јадете само протеини за да ги надоместите ексцесите во другите денови од неделата. Препорачливо е да се следи оваа фаза за време на остатокот од животот и на овој начин одржувајте ја идеалната тежина и избегнувајте зголемување на килограмите.

Познат-кој-го-прави-диканот-5-диета

Важно е да запомните дека за диетата да биде 100% ефективна, треба да земете неколку 12 чаши вода на ден и една лажица овесни трици. Оваа лажица може да се пие измешана со јогурт или со јајца.

Опасности од исхраната Дукан

La Дукан диета Тоа е несомнено најпозната диета денес и многу луѓе решија да ја следат. Сепак, и покрај тоа што многу луѓе го кажуваат, повеќето нутриционисти се согласуваат дека е така многу опасна диета на здравјето. Бидејќи станува збор за диета во која тие преовладуваат протеини и во кои се исклучени многу неопходни намирници за организмот, тоа може да предизвика сериозни проблеми и до дигестивно и метаболичко ниво. 

Во раните фази на оваа диета, потрошувачката на јаглехидрати, овој недостаток на јаглехидрати произведува а губење на тежината но исто така има и други симптоми предизвикани од недостаток на енергија како што се замор, замор или главоболки. Друга опасност од оваа диета е тоа што тие имаат тенденција да се формираат камења од урична киселина што може да предизвика појава на таканаречени камења во бубрезите. Диетата Дукан е позната и по тоа што предизвикува сериозни проблеми со запек кај некои луѓе поради недостаток на влакна во самата диета. За да се спротивстави на овој проблем, овој план ве принудува да преземете лажица валани овес за време на траењето на наведената диета.

Како што видовте, постојат многу предности што Дукан диета Но, како што е случајот со повеќето чудесни диети, има и многу опасности во овој вид на план за слабеење. Во случај да одлучите да го следите овој вид диета за да изгубите неколку дополнителни килограми, најдоброто нешто е да одите кај специјалист кој ќе ве советува дали навистина вреди да се следи ваква диета. Се надевам дека те расчистив сите сомнежи за познатата диета Дукан и изберете ја најдобрата можна патека.

Тогаш ќе те оставам видео со објаснување така што е многу појасно од што се состои диетата Дукан и кои се нејзините добрите и лошите страни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.