Диета од 1500 калории

Буквално секој во одреден момент од нашиот живот сакаше да изгуби малку тежина, заснована на вежбање или диета. Во овој случај, ние сакаме да препорачаме диета од 1500 калории идеални за да ја постигнете целта.

Контрола на телесната тежина е една од првите активности што мора да ги направиме кога се чувствуваме надуени или нешто прекумерна тежина, клучот е во урамнотежената и целосна исхрана. Ако сте заинтересирани, продолжете да ги читате овие редови.

Исхрана од 1500 калории на ден е добар начин да изгубите тежина без да имате премногу ограничувања, па затоа е лесна за примена на нашиот ден за ден. Никогаш не мора да опседнуваме над килограмитеМора да бидеме свесни дека нашата тежина флуктуира на ден во просек за два килограми нагоре, две килограми надолу.

Совети за слабеење

Кога предлагаме да изгубиме тежина, мора да бидеме многу јасни за нашите цели, да бидеме трпеливи, постојани и да се придржуваме на диетата што ја избираме. Клучот за губење на тежината е јадеме помалку калории отколку што трошиме, затоа мора да го намалиме внесувањето и да ги зголемиме калориските трошоци засновани на вежбање.

Во моментов, наместо да губиме тежина три месеци за да го постигнеме нашето тело од соништата, мора да научиме да ги менуваме навиките во исхраната за да не паднеме во грешки или лоши практики. Пред сè, за да не го загрозите вашето здравје, пресметајте го индексот на телесна маса за да ја знаете скалата во која се наоѓате.

Исто така, запрашајте се колку дена спортувате неделно, колку пржена храна, јаглехидрати или нездрава храна консумирате за една недела.

1500 калорична диета

Во диетата не треба да „страдате“, мора да се контролираме, но не мора да страдаме за цело време додека ја спроведуваме. Ние мора да јадеме од сите групи на храна без да оставиме никаква храна, не мора да го загрозуваме нашето здравје избегнувајќи јадење масти или јаглехидрати.

Земи едно балансирана исхрана каде што се присутни сите групи на храна, соодветните количини и без да надмине ниту една од нив.

Препорачана храна

 • Овошје и зеленчук. Тие треба да бидат најраспространетата храна во вашата исхрана. Земете 5 порции на ден, на пример, добра чинија со скара, печен или варен зеленчук. Покрај тоа, воведете зеленчук како што е свежа салата и парчиња сезонско и квалитетно овошје за да имате енергија и витамини.
 • Воведе јаглехидратите барем еднаш на ден, како што се ориз, тестенини со жито, компири или леб. Идеално, земете 30 грама од секој обичен јаглени хидрати што сакате.
 • Ние не мораме заборавете да пиете вода без течности во текот на денот, за време на оброците и остатокот од деновите.

Препорачани износи

 • 200 грама месо без маснотии. Идеално е да се консумираат зајак, живина, телешко месо,
 • 200 грама бела риба или јајца.
 • 60 грама кафеав ориз или тестенини од цело зрно.
 • 300 грама компири.
 • 70 грама мешунки.
 • 400 грама избрани зеленчуци.
 • 400 грама свежо овошје.
 • Чаша природен сок.

Храна што треба да се избегнува

Следно ви кажуваме која е храната што треба да ја избегнуваме, да ја вратиме фигурата и да не запаѓаме во лоши навики во исхраната.

 • Храна со многу маснотии како што се свински колбаси, јагнешко или свинско месо, путери, маргарини, масни или излечени сирења.
 • Пред-зготвена храна. Иако се многу удобни затоа што треба само да се загреваат, тие се полни со масти, шеќери и вишок сол. Ако решиме да имаме подготвено јадење, погледнете го неговото обележување за да биде што е можно поздраво.
 • Не злоупотребувајте подготвени или домашни сосови. Не консумирајте сосови базирани на креми, масла или путери. Исто така, избегнувајте ги сите оние винегрети кои се продаваат како лесни или лесни бидејќи и тие не се здрави. Идеалот е да се ароматизира и да се користи свеж лимон за облекување на вашите јадења.
 • Индустриски колачиТие се храна полна со шеќери, заситени масти, трансгенски масти, сол, конзерванси и многу работи кои не се многу пожелни за здраво тело. Затоа, не консумирајте колачиња, колачи или претходно подготвени колачи.
 • Безалкохолни пијалоци со додадени шеќери. Нормална чаша од вашата омилена сода може да ја уништи вашата исхрана, избегнувајте да пиете газирани пијалоци полни со шеќери кои воопшто не се корисни.
 • Избегнувајте пиење алкохол. Тие не дебелеат поради големите количини празни калории.

Познат-кој-го-прави-диканот-5-диета

Совети за извршување

 • Не прескокнувајте појадок. Тој е најважниот оброк во текот на денот и ќе ви даде енергија и нема да чувствувате грицкање помеѓу оброците.
 • Најдете рамнотежа во оброците. Не јадете многу и јадете малку. Мора да се наситувате на секој оброк, но со здрава храна.
 • Јадете 3 главни оброци, ручек и ужинка.
 • Јадете ги сите обезмастени млечни производи.
 • Земете овошје секој ден, секогаш одлучувајте за сезонско и природно.
 • Цели житарки и најдобро за појадок.
 • Контролирајте ја количината на масло што ја земате дневно, Не треба да надминувате три лажици на ден кога држите диета.
 • Комбинира храна богата со јаглехидрати со зеленчук y протеини.
 • на вечери тие мора да бидат лесни и во раниот час.
 • Секогаш вклучувајте зеленчук на вечера. 
 • Јадете мирно на опуштено место без стрес или брзање. Треба да одвоите време, да го искористите моментот и да уживате во храната.
 • Да се ​​биде на диета не значи мачеништво, треба да уживате и да го цените она што го јадете. Едноставно, треба да ги контролирате количините и начините на нивно готвење.
 • Не заборавајте да вежбате физички. Многу е важно да го одржувате телото активно. Најмалку три пати неделно.

Мени од 1.500 калории

појадок

 • Чаша обезмастено млеко, кравјо или растително млеко. Со кафе или чај.
 • 2 мали парчиња леб од цели пченица.
 • Дел од обезмастено свежо сирење и
 • Парче сезонско овошје.

храна

 • Варен или парен зеленчук зачинет со лажица маслиново масло.
 • 30 грама мешунки.
 • Бела риба на скара или четвртина пилешко на скара.
 • Овошна храна.

Цена

 • Салата од зеленчук и зелен зеленчук, со конзерва природна туна, две аншоа и сирење со малку маснотии.
 • 2 парчиња леб или додадете 25 грама мешунки.
 • 1 порција овошје.

Ако барате да изгубите тежина на безбеден и здрав начин, не двоумете се да одите кај ендокринолог за да ве води во процесот на слабеење.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.