Диета за хепатитис

Хепатитисот е буквално болест што предизвикува воспаление на црниот дроб и во моментов има 3 главни вируси кои можат да ја предизвикаат оваа болест. Тие се именуваат по азбучен ред: А, Б и Ц.

хепатитис-ц-1

Во принцип, не им треба никаква специфична диета, избегнувајте алкохол, На стимуланси (кофеин, чај, гуарана, чоколадо, итн.), Пијте вода да се избегне дехидрираност (без вишок) и да се обиде црниот дроб да работи малку, т.е. избегнувајте масти. И во случај да треба да земате какви било лекови без рецепт, од витално значење е да се консултирате со вашиот лекар, бидејќи голем дел од лековите се некомпатибилни и треба да се променат.

Меѓу производите што треба да се избегнат ќе бидат:

 • масло и конзервирана во масло
 • чоколадо
 • црвено месо
 • сина Риба
 • путер или маргарин
 • Кафе и чај
 • пржени

И покрај сè, се нарекуваат диети „Заштита на црниот дроб“ Тие имаат малку маснотии и можат да ви помогнат, но не се потребни. Исто така, имајте на ум дека ако слабеете (нешто релативно честа појава кај оваа болест) треба да одите на лекар, како можеби ќе ви треба диета со калории.

Следната диета е малку хипокалорична и диета за заштита на црниот дроб:

1 ДЕН

појадок

Чаша обезмастено млеко со цикорија
Лажица шеќер
50 гр препечен леб
75 гр џем.
100 гр јаболко сос

храна

Пире од компир (ако е плик и без путер, толку подобро)
100гр филе говедско месо на скара или микробранова печка (избегнувајте масло)
Меко варено јајце.
200 гр овошје.

Закуска

200 кубици обезмастено млеко
100 гр овошје.
75 гр џем.

Цена

Дебела супа од гриз (30 гр сува).
150 гр варена риба
Пченкарна каша (15 g со 200 cc млеко).
50 гр џем.

 

2 ДЕН

појадок

Чаша обезмастено млеко со цикорија
Лажица шеќер
50 гр препечен леб
75 гр џем.
100 гр јаболко сос

храна

200 гр варен зелен грав
150 гр варено пилешко со 80 гр ориз.
Обезмастен јогурт или парче овошје.

Закуска

200 кубици обезмастено млеко со цикорија (или кафе без кофеин)
100 гр овошје. 75 гр џем.

Цена

Пире од зеленчук.
Меко варено јајце.
Пилешки гради на скара
150 гр овошје.

 

3 ДЕН

појадок

Чаша обезмастено млеко со цикорија (или кафе без кофеин)
Лажица шеќер
50 гр препечен леб
75 гр џем.
100 гр јаболко сос

храна

Варено зеленчуково паначе 
170 гр бела риба зготвена со домат (природна)
50 гр сирење Бургос.
Овошје.

Закуска

200 кубици обезмастено млеко со цикорија или кафе без кофеин
Крем или друг млечен производ.
75 гр џем.

Цена

Супа од тапиока (30 гр сува).
100 гр печено телешко месо со салата.
100 гр овошје
50 гр џем.

 

4 ДЕН

појадок

200 кубици обезмастено млеко со цикорија или кафе без кофеин
Лажица шеќер
50 гр тост или 5 колачиња Марија.
75 гр џем. 100 гр излупено овошје.

храна

Пире од зеленчук
100 гр серано шунка без сланина.
Јајце-пике со 80 гр печен компир.
50 гр сирење Бургос.
Овошје.

Закуска

200 кубици обезмастено млеко со цикорија или кафе без кофеин
100 гр овошје.
75 гр џем.

Цена

Винегрет од аспарагус или артишок со лимон 
150 гр варена риба (може да се комбинира со артишок)
Крем (200 кубика млеко) или овошје.

 

5 ДЕН

појадок

200 кубици обезмастено млеко со цикорија или кафе без кофеин
Лажица шеќер (или засладувач)
50 гр тост или 5 колачиња Марија.
75 гр џем. 100 гр излупено овошје.

храна

150 гр варени макарони со природен домат (избегнувајте сирење, крем и конзервиран домат)

100 гр говедско филе
Јогурт.

Закуска

200 кубици обезмастено млеко со цикорија или кафе без кофеин
200 гр обесен јогурт што може да се комбинира со компотот.
75 гр компот.

Цена

Компир Јајце-пикер
Пудинг од ориз (80 гр варено и 200 ццм млеко).
100 гр овошје.

 

6 ДЕН

појадок

200 кубици обезмастено млеко со цикорија или кафе без кофеин
Лажица шеќер (или засладувач)
50 гр тост или 5 колачиња Марија.
75 гр џем или 100 гр излупено овошје.

храна

Супа од ориз (од плик)
100 гр варено пилешко и 100 гр компир печено.
100 гр печен компир
200 кубици млеко.

Закуска

200 кубици обезмастено млеко со цикорија или кафе без кофеин
100 гр овошје.
75 гр џем.

Цена

Супа од тапиока (30 гр сува)

170 гр варена бела риба со аспарагус и домат.
50 гр сирење Бургос.
50 гр џем.

 

7 ДЕН

појадок

250 кубици обезмастено млеко со цикорија или кафе без кофеин
4 колачиња.
20 гр џем.
50 гр компот.

храна

Пире од компир со една жолчка.
Риба со бешамел.
Овошен желе.

Закуска

Јогурт со 15 гр шеќер.
4 колачиња.
50 гр дуња.

Цена

Супа од тапиока.
Јорк шунка 50 гр
2 сирења.
Крем.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Александар Салватиера dijo

  Можете ли да јадете малку парче орев?

  1.    Гумо-арт dijo

   Знам дека можеби ја сакате морзилата ... но тоа е чист остаток од покривот измешан со крв, мислам дека не ја пастеризираат ваквитата за да ја направат ...

   1.    Гумо-арт dijo

    animalll кравата е напишана со «v» ... хахаха .. извини

    1.    Саса dijo

      И се меша со «Z» и се пастеризира со «C» ...