Вода кефир

Кефирозни нодули

Кефир е многу здрава храна, но во исто време е тешко да се добие или да се изврши вода кефир или млеко, двата вида кефир што постојат.

Кефир има пробиотички својства Многу интересно за телото, тој бара занаетчиска подготовка и следење на некои упатства за правење на вода кефир. 

Вода кефир, како млечен кефир, ја има истата микрофлора. Во овој случај, полесно се прави вода кефир бидејќи не ви треба сурово млеко за да го направите.

Вода кефир

Ако редовно страдате од гастроинтестинални здравствени проблеми, можете да направите воден кефир за да се грижите за вашето здравје и да бидете силни, покрај тоа, подготовката на вода кефир дома е едноставна, само треба да ја набавите пробиотици да можат да уживаат во оваа ферментирана вода.

За да направите вода кефир, ви требаат зрна од кефир, да се направи пијалок на база на вода. Овие зрна се преполни со пробиотици, високо квалитетни бактериски микроорганизми кои коегзистираат во иста средина. Овие бактерии можат да ни помогнат да останеме здрави и со посилна одбрана.

Овие пробиотици, се добри бактерии кои се наоѓаат во дигестивниот системТие се од суштинско значење за варењето и за хранливите материи да навлезат во нашиот крвоток, покрај тоа што не штитат од болести.

Имунолошкиот систем е заштитен и добива поголема сила, ако се чувствуваме слаби, имаме лошо варење, гадење или проблеми при одење во тоалет, забележете и научете како Вода кефира за да бидете здрави и помазни. Покрај тоа, за одржување на урамнотежена исхрана и редовно вежбање.

кефир

Како да направите вода кефир

Подготовката на овој пијалок е едноставна, брза и тоа дава многу добри резултати. Потребно е само време на одмор и ферментација наоколу 48 часа. 

Материјали за подготовка

 • Стаклен бокал од 1 литар. 
 • Лажица дрво или пластика за мешање.
 • Чиста крпа, крпа или филтри за кафе за да ја покриете карафата.
 • Гумена лента за спојување на филтрите со бокалот за вода.
 • Пластична цедалка за отстранување на остатоци од жито од водата.
 • Термометар.

Потребни состојки

 • Зрна од Хидриран кефир. 
 • Половина чаша кафеав шеќер.
 • Вода

Подготовка, чекор по чекор

Прво ставете го шеќерот во стаклена тегла. Додадете половина чаша топла вода и мешајте додека шеќерот целосно не се раствори. Потоа додадете 3 чаши вода во собна температура, идеално помеѓу 20 и 29 степени.

Додадете ги хидрираните зрна кефир и покријте ги бокал со филтри за кафе или со крпа. Овој чекор е важен бидејќи ферментацијата произведува гасови и потребна е порозна ткаенина за непречено излегување на гасовите. Оставете ја стомна на безбедно место и оставете ја да отстои два дена.

Откако ќе се ферментира, одделете ги зрната од вода кефир и додадете ги во нова порција шеќерна вода. Пијалокот ќе биде подготвен за консумирање.

Својства на вода кефир

Овој пијалок на база на вода има важни својства кои ни помагаат да останеме здрави. Следно ви кажуваме кои се придобивките што ни ги носи овој пијалок, така што ќе одлучите еден ден да го направите дома, ќе забележите дека вашето тело ќе биде многу поздраво.

 • Одржува а дигестивниот систем здрав.
 • Тоа прави да се чувствуваме добро.
 • Помага во враќањето дигестивна флора. 
 • Богато е со хранливи материи како на пр фудбал, витамин Б12, магнезиум и фолна киселина. 
 • Зголемете ги нашите одбрана.
 • Одржува а имунолошки систем силен и здрав.
 • Кефир се бори против лошите бактерии во цревата.
 • Дејствува како антибактериски.
 • Помага при варење лактоза. Зголемете ја нашата толеранција кон млечните производи ако сме нетолерантни.
 • Ги намалува нападите од астма и алергиски реакции.
 • Ги подобрува симптомите на синдром на иритирано црево. 
 • Борете се со запек повремени
 • Подобрување на Дигестивен процес.
 • Зголемување на здравје на коските за неговата висока содржина во калциум
 • Ја намалува активноста на клетки канцерогени.
 • Спречува појава на Рак.

Вода кефир

На зрна del кефир Тие се користат многу години за одржување на здравјето на организмот и организмот. Активноста на пробиотици тие ни помагаат да се чувствуваме добро. Како што видовте, подготовката на овој пијалок е многу едноставна, ние само треба да ги набавиме зрната кефир и да ги оставиме да ферментираат во водата.

Можете да го подготвите пијалокот онолку пати колку што сакате, ако се чувствувате малку помрзеливо и со слабо варење за една сезона, можете да изберете да го направите овој пијалок или да консумирате производи како што се јогурт од кефир или млеко од кефир, кои исто така можеме да ги најдеме во супермаркети.

Немојте да се двоумите и започнете да консумирате домашна вода од кефир денес.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.