Антивоспалителна диета

Кошница со зеленчук

Дали сте посморни или болни во последно време од вообичаеното? Следењето на антиинфламаторна диета може да ви помогне да се чувствувате подобро. И, дали воспалението може да биде причина за проблемот.

Антивоспалителната диета ви помага и да јадете подобробидејќи е составена од низа здрави навики во исхраната. Тие ве уверуваат во многу корисни хранливи состојки, додека ги чуваат оние што можат да бидат штетни, како што се транс мастите, настрана. Откријте што е тоа и како да го примените во пракса.

Што е антиинфламаторна диета?

Тело на човекот

Како што сугерира неговото име, овој вид диета е план за јадење што вклучува храна со антиинфламаторни својства. Храната со овие својства се смета дека го намалува ризикот од развој на многу болести.

Постојат многу причини да и дадете на вашата исхрана антиинфламаторно вртење. И, тоа е дека постојаното воспаление ќе стои зад многу болести. Истражувањата го поврзаа овој проблем со рак, дијабетес и Алцхајмерова болест, како и срцеви заболувања.

За кого се користат антиинфламаторни диети?

Личности

Овие планови за оброци се особено препорачливо за оние кои страдаат од болести кои предизвикуваат воспаление, како што е ревматоиден артритис. Правењето измени во исхраната не го елиминира воспалителниот проблем, но се верува дека може да ги ублажи нејзините симптоми, или со намалување на бројот на изгореници или со намалување на нивото на болка.

Сепак, не е потребно да страдате од хронично воспаление за да го следите, туку повеќе антиинфламаторната диета е погодна за секого. И се смета за високо здрава опција за храна.

Дозволена храна

Кошница со овошје

Во основа, антиинфламаторните диети предлагаат да се јаде целосна храна, наместо преработена храна. Но, да ги видиме детално сите храни што се дозволени и кои се препорачува да се избегнуваат.

Овошје и зеленчук

Повеќето храна треба да припаѓаат на овие две групи. Обложувајте се на најширока разновидност на бои што е можно. Некои примери се портокали, домати и зелен лиснат зеленчук, како спанаќ или ке.

Поврзана статија:
Пролетни плодови

Здрави масти

Вклучени се здрави масти како маслиново масло, авокадо, ореви или чиа семе. Треба да се напомене дека потребно е да се контролираат количините на оваа храна поради нивните калории. На пример, јаткастите плодови имаат бројни придобивки, но ограничувањето е неколку на ден. Инаку, маснотиите и калориите се акумулираат, зголемувајќи го ризикот од прекумерна тежина.

Лосос

Риба

Антивоспалителните диети обично вклучуваат риба најмалку двапати неделно. Лососот, туната и сардината се меѓу најдобрите риби за оваа намена. Причината е што тие се богати со омега 3 масни киселини, кои се борат против воспаленијата.

Цели зрна

Рафинираните житни култури се заменуваат со цели зрна, што покрај тоа што е похранливо, може да помогне и при воспаление. На пример, ориз и леб од цели зрна се јадат наместо бело. Од своја страна, овесната каша е одлична храна за појадок.

Црн грав

Мешунки

Тие се едни од потпора на повеќето здрави диети, а антиинфламаторните не се исклучок. Причината е тоа се преполни со растителни влакна и антиинфламаторни супстанции.

Bayas

Малините, капините или боровинките помагаат во борбата против воспалението. Тајната е во супстанцијата што им дава свои бои.

Зелен чај

пијалаци

Кога станува збор за пијалоци, вреди да се забележи бел и зелен чај. Неколку чаши на ден може да се борат против воспалението благодарение на неговите полифеноли. Црвеното вино исто така се смета за корисно во мали количини.

Зачини

Куркума, ѓумбир, цимет и каен Тие се меѓу зачините со антиинфламаторни својства. Лукот исто така би помогнал во борбата против воспалението.

Црно чоколадо

Поради антиинфламаторните ефекти на какаото, дозволено е темно чоколадо (во умерени количини).

Храна што треба да се избегнува

Чипс

Бидејќи тие можат да предизвикаат спротивен ефект од претходните (тие се поврзани со зголемување на воспалението), антиинфламаторните диети не ви дозволуваат да јадете следната храна:

Мрсни оброци

Транс мастите го зголемуваат ЛДЛ или лошиот холестерол, предизвикувајќи воспаление. Тие се наоѓаат во храна како што се индустриски колачи или помфрит. Побарајте ги на етикетите под името хидрогенизирани масла. Заситените масти, присутни во храна како црвено и преработено месо или пица, исто така треба да бидат ограничени.

Исто така, прекумерната употреба на пржена храна доведува до прекумерна тежина и дебелина, како и зголемено воспаление. Избегнете го со користење помалку масло за готвење на вашата храна. Подгответе ги на скара, печени или бари на пареа. Кога станува збор за млечни масти, се обложува на 0 процентни сорти.

Преработена и слатка храна

Во антиинфламаторни диети се советува да избегнувате што било високо обработено или зашеќерено. Злоупотребата на нив го зголемува ризикот од прекумерна тежина и високи нивоа на шеќер и холестерол во крвта. И сите овие проблеми се поврзани со воспаление. Безалкохолни пијалоци и слатки пијалоци воопшто се пример.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.