Медитеранска диета

Медитеранска диета

Сигурно сте слушнале милиони пати, зборувајте со нутриционисти и лекари на оваа земја од многуте придобивки што ги има Медитеранска диета за здравјето и телото. Медитеранската диета датира од пред неколку векови и е многу здрав начин на хранење што го следат сите градови на медитеранската зона.

Постојат многу земји кои го следат овој вид диета: Шпанија, Италија, Кипар, Грција или Португалија. Следно ќе ви кажам малку повеќе за оваа диета која е толку здрава за организмот и која не можете да ја пропуштите во вашата дневна исхрана.

Карактеристики на медитеранската исхрана

Не постои единствена медитеранска диета, постојат многу варијанти во овој вид диета бидејќи многу земји го следат овој вид диета. Сепак, и покрај некои разлики и особености, медитеранската диета има низа од заеднички карактеристики и дека ги споделуваат во сите земји.

 • Главниот елемент во медитеранската исхрана е маслиновото масло.
 • Умерена потрошувачка за време на ручек.
 • храна богата со растителни влакна како што е случај со овошје, зеленчук и мешунки. Салатите тие мора да бидат присутни на сите оброци. Најдобро е да јадете околу 3 парчиња овошје на ден и да земате зеленчук два или три пати неделно.
 • Кога станува збор за готвење, елаборатите на садовите тие се едноставни и многу внимателни.
 • Во овој тип на диета, има мала потрошувачка на храна богата со протеини, како што е црвено месо. Напротив, ако постои одредено присуство на риба или живина.

Медитеранска диета

 • Многу е вообичаено да се користат производи како што се кромид и лук и користете ги како основа при подготовка на различни јадења.
 • Постои посебен вкус за Цитрусот и поради кисели вкусови како оцет или лимон, обајцата широко користени за јадења од сезоната како салати.
 • Оброците на медитеранската диета обично се придружени со чаша вино Риоха.
 • При подготовка на различни јадења и рецепти, обично се користат сите видови свежи производи, како на пр зеленчук, риба или овошје.
 • Потрошувачка на ориз и тестенини во овој вид диета е обично доста висока, конкретно околу 3 или 4 пати неделно.

Затоа, наместо да се зборува исклучиво за медитеранската диета, тоа треба да се направи поправилно отколку медитерански живот, бидејќи повеќе од начин на јадење е начин на живот со низа многу чудни обичаи како на пр дремење после јадење.

Предности на медитеранската исхрана

Медитеранската диета обезбедува бројни здравствени придобивкиПред сè, помага да се избегнат кардиоваскуларни заболувања и да се спречи ризикот од заразување со некој вид карцином. Доволно чудно, овие придобивки се познати релативно неколку години, поточно така беше Во 60-тите години на минатиот век по студијата спроведена од Холандија.

Оваа студија ја откри големата разлика што постоеше помеѓу бројот на смртни случаи како резултат од болести поврзани со срцето во земји како САД со други земји како Грција. Оваа разлика се должеше до видот на храната и начинот на живот што го водеше секое општество. По оваа студија, таа беше препознаена повеќекратните придобивки дека телото има диета заснована на медитеранска диета.

Тековни проблеми на медитеранската исхрана

Денес Медитеранска диета ја нема важноста од пред неколку години и е раселена поради друг вид диета помалку елаборат и помалку здрав за телото. Долгото работно време и вклучувањето на жените на пазарот на трудот доведоа до подобар избор за еден вид на брза храна. Сега големите дистрибутивни и синџири на храна се тие доминираат на пазарот така што постои поголема разновидност на производи за консумирање.

Сите овие фактори предизвикаа Медитеранска диета е раселен од англосаксонската диета со која е побогат животински масти и многу помалку здраво и корисно за организмот отколку медитеранската исхрана.

придобивки од медитеранската исхрана

Опасност од исчезнување на медитеранската исхрана

И покрај воведувањето во последниве години во нашата земја на еден вид диета како англосаксонскиот засновано на помала елаборација на оброците и поголемо присуство на масти од животински тип, малку по малку почнува да се појавува свесност кај поголемиот дел од општеството за многу поздрава диета со помалку маснотии што обезбедува бројни придобивки за организмот.

Повеќето нутриционисти и специјалисти во нашата земја посочуваат дека е многу важно да се следат диета како медитеранска за да се спречат можните кардиоваскуларни болести, секогаш обединети до секојдневниот развој на малку вежбање или физичка активност. Со овие два елементи толку лесни и едноставни за усогласување, експертите уверуваат дека тежината на лицето ќе биде соодветна И нема да има никаков вид проблеми со вишок тежина.

Затоа е многу важно да се промовира кај помладата популација, вкусот за многу посложена кујна како што е Медитеранот врз основа на храна здрава како овошјето и зеленчукотшто им помага да водат навистина здрав живот далеку од навистина лоши масти за телото.

Во последниве години, политичките групи претставени во Сенатот ја истакнаа важноста за промовирање на еден вид диета како што е Медитеранот што е можно повеќе заради безброј придобивки што му обезбедува на организмот. Токму поради оваа причина и поради зголемената вклученост на шпанските лидери и различните медиуми, засега нема никаков вид опасност Медитеранска диета може да исчезне од исхраната на Шпанците.

Тогаш ќе ти оставам видео во кое ќе бидат објаснети многу придобивки дека медитеранската исхрана придонесува за организмот и сопственото здравје на лицето.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.