Ushqime laksative

Farat e lirit

Ka shumë ushqime laksative në pjesën e frutave dhe perimeve në dyqanin tuaj ushqimor. Meqenëse mund të jenë shumë efektive në parandalimin ose trajtimin e kapsllëkut, sigurisht që ia vlen të dimë se cilat janë ato.

Llaksues natyrorë ato do t'i japin një shtysë tranzitit tuaj të zorrëve ndërsa ju sigurojnë vitamina dhe minerale thelbësore për funksione të tjera që ndodhin në trupin tuaj.

Pse të merren laksativë natyralë?

Zorrët

Medikamentet laksative ofrojnë një zgjidhje të shpejtë dhe efektive për kapsllëkun. Sidoqoftë, nuk këshillohet t'i përdorni ato shumë shpesh, sepse trupi mund të mësohet të mos ketë nevojë të kryejë lëvizje të zorrëve vetë. Në përmbledhje, ilaçet laksative mund të krijojnë varësi.

Alternativa është ushqimi laksativ, i cili gjithashtu ndihmon tranzitin e zorrëve të shkojë më shpejt. Isshtë më mirë që evakuimi të ndodhë në një mënyrë natyrale dhe të shëndetshme me ndihmën e ushqimit. Kështu që provoni më parë laksativët natyralë.

Infuzione me efekt laksativ

Shikoni artikullin: Infuzione laksative. Nëse jeni të dashur për bimët dhe mjetet juridike natyrore, atje do të gjeni shumë përbërës me veti laksative.

Po merrni mjaft fibra?

Mjedra

Nëse keni një problem me kapsllëkun, kjo është pyetja e parë që duhet t’i bëni vetes. Dietat e varfra me fibra janë ndër shkaqet kryesore të kapsllëkut.

Sasia e rekomanduar ditore e fibrave është 25 gram, megjithëse numri mund të ndryshojë në bazë të gjinisë ose moshës. Një truk i shkëlqyeshëm për të marrë më shumë është të vini bast për drithërat integrale dhe ato produkte që tregojnë një sasi më të lartë të fibrave në etiketat e tyre. Sidoqoftë, fibrat mund t’i gjeni në shumicën e ushqimeve që lindin nga toka. Më poshtë janë disa nga perimet me fibra më të larta. Mos harroni të merrni fijet tuaja nga sa më shumë ushqime në vend që të kufizoheni vetëm në një:

 • Bizele të gjelbërta
 • thjerrëzat
 • fasule
 • mjedër
 • Dardhë (me lëkurë)
 • Patate (me lekure)
 • Domate
 • karotë
 • Mollë (me lëkurë)
 • Oriz kafe
 • Almendras
 • Lakrat e Brukselit
 • Farat Chia

Duhet të theksohet se përfitimet e fibrave nuk janë të kufizuara në tretje. Konsiderohet se Kjo substancë gjithashtu luan një rol kryesor në rregullimin e niveleve të sheqerit në gjak dhe kolesterolit., si dhe kur zvogëlon rrezikun e zhvillimit të sëmundjeve kardiovaskulare.

Ushqime laksative për dietën tuaj

Kivi

Disa njerëz e kanë atë më shpesh se të tjerët, por në përgjithësi, askush nuk është i sigurt nga kapsllëku. Në këtë mënyrë, ju ndoshta keni provuar tashmë disa nga këto ushqime laksative:

 • spinaq
 • qafë
 • kafene
 • Farat e lirit
 • kefir
 • Vaj ulliri
 • Aloe Vera
 • Krunde tërshëre
 • Kivi

Kumbull

Kumbulla

I përbërë kryesisht nga uji (mosmarrja e mjaftueshme e H2O mund ta përkeqësojë kapsllëkun), ky frut rekomandohet shpesh në raste kapsllëku për shkak të efektit të tij të butë laksativ. Kjo është për shkak të saj përmbajtja e sorbitolit dhe fibrave, substancat që përmirësojnë tranzitin e zorrëve. Qoftë e freskët, e dehidratuar apo në formën e një reçeli, kumbulla nuk është një nga mjetet juridike më të njohura të kapsllëkut natyral rastësisht. Shtë shumë efektive.

Megjithëse shquhet kryesisht si një laksativ natyral, vlen të përmendet se kumbullës i atribuohen edhe veti të tjera shumë interesante. Kërkimet e paraqesin atë si një fruta antioksiduese, antiseptike dhe ngopëse (e mirë për humbjen e peshës nëse konsumohet në mënyrë të moderuar).

fik

fiq

Fiku i shijshëm është një tjetër ushqim me efekt të butë laksativ. Sekreti qëndron në kombinimin e fibrave dhe magnezit ajo ofron. Përveç parandalimit dhe luftimit të kapsllëkut, fiku siguron edhe një dozë të mirë energjie. Në këtë mënyrë, përfshirja e tij në dietën tuaj mund të jetë një ide e mirë gjatë kohës së një kërkese të madhe fizike ose intelektuale. Ato konsiderohen gjithashtu interesante për njerëzit me kolesterol të lartë ose presion të lartë të gjakut.

Ideali për të mbajtur një tranzit të mirë të zorrëve është sigurohuni që gjithmonë të keni ushqime laksative në dietën tuaj sesa të përdorni vetëm kur ka probleme.

A është stili juaj i jetesës shkaku i kapsllëkut tuaj?

Grua duke bërë vrapim

Ushqimet laksative janë më efektive kur kombinohen me një mënyrë jetese të shëndetshme. Ndryshimet e mëposhtme mund t'ju ndihmojnë të evakuoheni më mirë, edhe pa nevojën e marrjes së ndonjë lloji laksativ.

Nëse jeni nën shumë stres, ushqimi mund të lëvizë më ngadalë nëpër zorrë. Në këtë rast, teknikat e relaksimit ato do t'ju ndihmojnë të zgjidhni problemin. Ne anen tjeter, Mungesa e aktivitetit fizik gjithashtu ka një ndikim negativ në tranzitin e zorrëve. Kështu që shmangni qëndrimin ulur dhe ushtroni rregullisht nëse nuk e keni bërë tashmë. Parandalimi i kapsllëkut është vetëm një nga shumë arsyet për të filluar trajnimin.

Duhet të theksohet se disa sëmundje gjithashtu mund të shkaktojnë kapsllëk, e cila është arsyeja pse kur është e vazhdueshme (zgjat për disa javë) ose vjen e shoqëruar nga simptoma të tjera (përfshirë humbjen e peshës), duhet të shkoni te mjeku për t'u ekzaminuar.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.