Dieta e veçuar

dietë e shkëputur

Dieta e veçuar është brenda grupit të metodave të dobësimit që nuk kufizon asnjë lloj ushqimi dhe kjo i lejon personit që vendos ta ndjekë atë ha pak nga gjithçka, kështu që nuk konsiderohet si një dietë tip kufizuese.

Kjo lloj diete ka për qëllim ata njerëz që duan të humbin peshë dhe për ata që duan ta mbajnë atë dhe të shmangin kapjen disa kilogramë shtesë. Tjetra do t'ju tregoj pak më shumë rreth dieta e veçuar kështu që ju mund të dini të gjithë avantazhet dhe rreziqet e tij.

Karakteristikat e dietës së veçuar

Dieta e veçuar bën pjesë në atë grup dietash që ato nuk kufizojnë asnjë lloj ushqimi në planin tuaj të humbjes së peshës. Çelësi i një diete të tillë është ndarja yndyrna, proteina dhe karbohidrate dhe në këtë mënyrë shmangni marrjen e tyre së bashku në të njëjtën pllakë.

Duke marrë veç e veç tha ushqyesve, trupi merr një pjesë të dhjamit që ka ruajtur të jetë në gjendje të performojë në mënyrë të përsosur përveç eliminimit të një sasie të madhe lëngu, e cila ndihmon në zvogëlimin yndyra e trupit vet.

Një nga pikat në favor e këtij lloji të dietës, është se ndihmon personin që e ndjek atë të diferencojë qartë secili grup ushqimor. Në këtë mënyrë, personi në fjalë mund të hajë në një farë mënyre plotësisht i shëndetshëm dhe i ekuilibruar.

Grupet ushqimore në dietën e veçuar

Siç ju kam thënë tashmë më parë, tipari kryesor i dietës së veçuar është se grupon lloje të ndryshme të ushqimit në varësi të lëndëve ushqyese që e përbëjnë atë.

Karbohidratet

 • Arroz
 • grurë
 • Bukë
 • Makarona
 • misër
 • perime
 • Soje
 • patate

Yndyrnat

 • Vaj ulliri
 • Vaj luledielli
 • avokado
 • Almendra
 • Fëstëk
 • Lajthitë
 • arra
 • Cokollate
 • rrush i thatë

proteinë

 • mish
 • pescado
 • Butakët
 • Qumështi dhe derivatet e qumështit
 • vezë

Fruta

 • Kivi
 • limon
 • portokall
 • mandarin
 • pineapple
 • Hardhi
 • luleshtrydhe
 • mollë
 • Plátano
 • Domate
 • Pera
 • Pjeshkë

Perime dhe zarzavate

 • marule
 • Shardhë zvicerane
 • selino
 • Presh
 • brokoli
 • Coliflor
 • shparg
 • spinaq
 • Kërpudha dhe kërpudha
 • Patëllxhanët
 • kungull
 • kastravec
 • piper
 • Kungulleshkat

dietë e shkëputur

Si të kombinohen ushqimet në dietën e veçuar

Atëherë do të të jap udhëzimet çfarë duhet të ndiqni kur bëhet fjalë kombinoni ushqime të ndryshme në dietë të veçuar:

 • Ju nuk mund të kombinoni ushqime të yndyrshme me proteinat.
 • Ju nuk mund të kombinoni të ndryshme karbohidratet në të njëjtën pllakë.
 • Ju nuk duhet të përzieni karbohidratet me proteinat.
 • Aq shumë perime si perime mund t’i përzieni me një ushqim tjetër për sa kohë që nuk është fruta.
 • Ju duhet të konsumoni fruta në në mes të mëngjesit ose në mes të pasdites dhe pa u përzier me ndonjë ushqim tjetër.
 • Ju nuk duhet të hani proteina ose karbohidrate gjatë darkës.
 • Ëmbëlsirë Duhet të përbëhet nga një kafe, një infuzion ose një kos të skremuar.
 • Ndërsa hani nuk mund të pini pije me sheqer ose lëngje.
 • Marrja e alkooli dhe sheqeri.

Shembull i një menuje javore të dietës së veçuar

Unë do t'ju tregoj tjetër një shembull i një menuje që mund të shërbejë si bazë për atë që ai propozon dieta e veçuar.

 • E hënë: Për mëngjes një tas me muesli me qumësht dhe një infuzion të çajit jeshil. Në mes të mëngjesit mund të keni një të tillë copë frutash. Të hani makarona me perime dhe një kos të skremuar. Për të rostiçuar një copë frutë. Për darkë një sallatë jeshile, peshk i pjekur dhe një infuzion.
 • E martë: Për mëngjes bukë me vaj ulliri dhe një kafe. Në mes të mëngjesit një copë frutë. Në kohën e drekës pulë e pjekur me perime dhe një kos të skremuar. Për të bërë një infuzion. Në kohën e darkës a vezë e fërguar me perime dhe një infuzion.
 • E mërkurë: Në mëngjes mund të hani një larmi sallamesh pranë një infuzioni. Në mes të mëngjesit një copë frutë. Për të ngrënë një sallata bishtajore dhe perime së bashku me një kos të skremuar. Kur bëhet fjalë për të pasur një meze të lehtë, një copë frutë. Për darkë, një skuqje perimesh, a omëletë franceze me karkaleca deti dhe një infuzion.
 • E enjte: Për mëngjes mund të hani disa drithëra me kos organik pranë një infuzion i çajit të kuq. Në mes të mëngjesit një copë frutë. Në kohën e drekës një pjatë me gjellë gjeldeti dhe një infuzion. Për të rostiçuar një copë frutë. Për darkë një sallatë jeshile së bashku me molusqe në avull dhe një kos organik.

efikasiteti i dietës së shkëputur

 • E premte: Per mengjes pak djathë pa yndyrë së bashku me një kos organik dhe një infuzion. Në mes të mëngjesit një copë frutë. Për të ngrënë ca makarona me kërpudha dhe një kos bio. Për të rostiçuar një copë frutë. Për darkë pak Salmon i pjekur në skarë dhe një kos të skremuar.
 • shtunë: Në mëngjes mund të hani një dolli me vaj ulliri së bashku me një kos të skremuar dhe një infuzion. Të kemi një copë frutë për drekë. Në kohën e drekës viçi i pjekur në skarë me perime të sautuara dhe një infuzion. Për të rostiçuar një copë frutë. Për darkë një omëletë me asparagë dhe një infuzion.
 • e diel: Në kohën e mëngjesit një filxhan muesli me kos të skremuar dhe një infuzion. Për drekë një copë frutë. Për të ngrënë një pjatë me gjel deti me perime dhe një kos të skremuar. Për të rostiçuar një copë frutë. Në darkë mund të keni një supë me perime së bashku me disa midhje në avull dhe një infuzion.

A është dieta e veçuar efektive?

Sipas shumicës së nutricionistëve, dieta e veçuar është një plan perfekt i humbjes së peshës për të humbur disa kilogramë shtesë pa u uritur shumë dhe me një furnizim i mjaftueshëm i ushqyesve në trup. Me sa duket çelësi i suksesit të kësaj diete nuk gjendet në ndarjen e grupeve të ndryshme të ushqimit, por arsyeja për efektivitetin e saj qëndron në të marrje e ulët e kalorive dhe ndalimin e marrjes së produkteve të ndryshme të dëmshme për trupin si p.sh. ky është rasti i sheqerit ose alkoolit.

Gjithsesi, më poshtë Ju lë një video për çfarë vlerash nëse ia vlen të fillosh këtë dietë dhe humb ato kile të tepërta dhe kthehuni në figurën tuaj të mëparshme.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.