Dieta me ananas

dieta me ananas

Ananasi është një frut me një mori vetish me të vërtetë e dobishme për trupin. Isshtë një burim i shkëlqyeshëm i antioksidantë dhe është i famshëm për të qenë një diuretik i shkëlqyeshëm Ndihmon për të hequr toksinat dhe papastërtitë nga trupi.

Dieta e ananasit është perfekt dhe ideal për të detoksifikuar trupin dhe hiqni lëngjet e tepërta e cila zakonisht shkakton shtim në peshë. Megjithatë, mungesa e ushqyesve thelbësorë bën që kjo dietë të ndiqet maksimumi për 4 ditë, pasi përndryshe mund të prodhonte dëmtime serioze të shëndetit të personit që vendos ta vazhdojë atë. Atëherë unë do të flas me ju në më shumë detaje të kësaj diete popullore kështu që ju mund të shihni se çfarë janë ato përfitimet e tij dhe rreziqet e mundshme.

Përfitimet e dietës me ananas

La dieta me ananas Ka një sërë përfitimesh që është e rëndësishme për ju t’i dini dhe që mund t’ju ​​ndihmojnë per te humbur peshe dhe për të eleminuar ato kilogramë shtesë që ju shqetësojnë aq shumë:

 • Kjo është një metoda e hollimit me rezultate të menjëhershme, sepse marrja e ananasit ndihmon për të zvogëlojnë ënjtjen në bark tashmë eleminoni yndyrën e akumuluar në trup.
 • Ananasi është një diuretik i shkëlqyeshëm kështu që është perfekte për Pastroni tërësisht i gjithë organizmi. Marrja e tij ju ndihmon të eleminoni të gjitha toksinat dhe papastërtitë që është brenda trupit tuaj.
 • Shtë një frut me shumë vitamina dhe se është perfekt për pastrimin e organeve si p.sh. mëlçisë ose veshkave.
 • Ananasi ju lejon të përpunoni pjata shumë të larmishme dhe me të vërtetë e shijshme për atë që është një dietë shumë tërheqëse per te humbur peshe.

dieta-me-ananas-për-humbur-peshë

Çfarë propozon dieta me ananas

Dieta me ananas nuk propozon asgjë tjetër përveç ha ananas gjatë të gjitha vakteve të ditës, duke plotësuar marrjen në fjalë me lloje të tjera të ushqimeve me kalori të ulët dhe me shumë pak yndyrë për humbur peshë në një mënyrë të shpejtë dhe efikase. Kjo lloj diete lejon personin pastroni plotësisht tërë trupin tuaj, duke hequr të gjitha papastërtitë dhe mbeturinat që formohen pas çdo vakti.

Sipas kësaj diete, vetëm rreth 3 vakte në ditë dhe në to, përveç ananasit natyral, mund të përfshihet më së shumti rreth 400 gramë proteina shtazore të llojit të ligët siç është rasti me pulën, gjelin e detit, peshkun ose lepurin. Siç mund ta shihni, kjo lloj diete ka mungesa të shumta ushqyese, kështu që lejohet të ndiqni vetëm këtë dietë për një periudhë maksimale prej 4 ditësh. Në rastin e zgjatjes së kësaj metode të humbjes së peshës për më shumë ditë, personi në fjalë mund të vuajë probleme serioze shëndetësore meqenëse nuk i siguron trupit tuaj ushqyesve të nevojshëm për të funksionuar mirë.

DishPineapple

Dieta me ananas

Unë do t'ju tregoj tjetër një menu shembull të kësaj lloj diete që përfshin rreth 3 ditë të gjata.

Dita e pare

 • Gjatë mëngjesit mund të hani dy feta ananasi natyral së bashku me një tost me bukë integrale me pak reçel.
 • Për drekë mund të konsumoni dy feta ananas natyral së bashku me të një biftek viçi me pak brokoli të zier me uthull dhe vaj.
 • Në darkë mund të keni dy fileto gjoksi të pjekura në skarë së bashku me një sallatë marule dhe dy feta ananasi.

Dita e dytë

 • Në mëngjes mund të hani dy biskota me drithëra, një kos të skremuar dhe dy feta ananasi.
 • Për drekë 200 gram salmon të pjekur në skarë pranë dy feta ananasi.
 • Në darkë mund të keni një sallatë me marule dhe ton dhe dy feta ananasi.

Dita e trete

 • Për mëngjes mund të keni dy biskota me drithëra, nje kafe dhe dy feta ananasi natyral.
 • Për ushqimin 200 gramë gji të pjekur në skarë me perime të ziera dhe dy feta ananasi.
 • Në darkë mund të bëni një krem ​​perimesh me selino, angjinare ose asparagus dhe dy feta ananasi.

Nëse ndiqni këtë plan gjatë tri ditëve, do të merrni pastroni plotësisht tërë trupin tuaj, do të shmangni mbajtjen e lëngjeve dhe do ta bëni humb ato kile të tepërta sa ju bezdisin. Shtë e rëndësishme që ta mbani mend atë është një dietë pastruese dhe se për këtë arsye nuk duhet të zgjasë më shumë se tre ditë.

Kundrat e dietës me ananas

 • Importantshtë e rëndësishme të mbani mend se dieta me ananas ka mangësi të shumta ushqyese, kështu që nuk këshillohet ta ndiqni atë për më shumë se 4 ditë. Isshtë një dietë që ndihmon hiqni toksinat trupi dhe humbin peshë shpejt por kjo nuk duhet të zgjatet në kohë
 • Isshtë një dietë kalori shume e ulet kështu që duhet të jeni shumë të kujdesshëm kur bëhet fjalë për ta ndjekur atë meqenëse nuk siguron lëndë ushqyese thelbësore.
 • Konsiderohet si një dietë mrekulli për atë që ka një efekt i rëndësishëm kërcim, kështu që nëse nuk i ndryshoni zakonet është e sigurt që shtoj në peshë dhe merr shumë më shumë kilogramë të humbur.
 • Nuk është një dietë e rekomanduar dhe jo e këshillueshme për ata që kanë probleme renale.

Para se të përfundoni, duhet të mbani mend se për dieta e ananasit funksionon dhe mund të merrni rezultatet e pritura, pasi të keni mbaruar tha plani i humbjes së peshës, ju duhet të filloni një lloj të dietë e shëndetshme dhe e ekuilibruar e kombinuar me pak ushtrime fizike ditore. Në këtë mënyrë ju do të shmangni efekti i frikshëm i kërcimit dhe do të jeni në gjendje të mbani peshën. Mbrojtësit e kësaj diete sigurojnë që ajo mund të humbasë rreth 2 kg peshë në vetëm tre ditë, kjo është arsyeja pse është e rëndësishme që të konsultoheni tek një nutricionist ose specialist para fillimit të kësaj diete dhe kështu shmangni probleme serioze shëndetësore. Specialisti do të bëjë një studim dhe do t'ju tregojë nëse është i dëmshëm apo jo duke filluar këtë lloj metoda e hollimit.

Atëherë unë të lë ty një video për t'ju ndihmuar të dini më shumë rreth dieta e famshme e ananasit dhe cilat janë përfitimet e tij dhe të gjitha kundërindikacionet e saj.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.