Dieta Scardale

dietë skardale

Dieta Scardale është një lloj diete për humbje peshe e karakterizuar nga një humbje peshe shumë shpejt, për shkak të marrjes së shumë pak kalorive. Isshtë një nga dietat më të vjetra që kur u krijua dhe përgatit nga Doktor Herman Tarnower në 1970 dhe botuar në 1978. Sidoqoftë dhe përkundër viteve, ajo vazhdon të ketë shumë pranim nga ata që vendosin të humbin peshë në një kohë shumë të shkurtër.

Dieta Scardale bazohet në idenë e kombinimit proteina, karbohidrate dhe yndyrna, në përmasat e mëposhtme në dietën e çdo dite të dhënë: 43% proteina, 22,5% yndyrë dhe 34,5% karbohidrate. Në vitet 70 dhe 80 Kjo dietë u pranua gjerësisht nga një shumicë e madhe, për shkak të rreziqeve të përfshira në ndjekjen e tyre një dietë shumë e lartë me proteina ato ishin krejt të panjohura.

Deri më sot, nuk rekomandohet të ndiqni një dietë të pasur me proteina, për shkak të dëmtimit që mundet vuajnë veshkat dhe mundësia e zhvillimit të një sëmundjeje të tillë tipike të kockave si osteoporoza. Edhe në vitet 70, për shkak të dëmtimit të mundshëm afatgjatë, nutricionistët rekomanduan të mos i ndiqnin ato më shumë se dy javë rresht.

Sipas bazave të kësaj diete, personi që vendos ta bëjë atë mund të humbasë rreth 400 gramë në ditë. Ka vetëm 3 vakte në ditë, duke eleminuar drekën dhe meze të lehtë. Baza e dietës përbëhet nga frutat, perimet dhe mishi i ligët. Të qenit dietë shumë i lartë në proteina, personi është plotësisht i kënaqur dhe rrallë mbetet i uritur. Problemi kryesor me këtë dietë dhe siç ndodh zakonisht në shumicën e të ashtuquajturve dieta mrekulli është duke kufizuar shumë ushqime që janë të nevojshme për zhvillimin e duhur të trupit.

Karakteristikë tjetër e dietës Scardale është se këshillon të pihet të paktën rreth 4 gota ujë në ditë Megjithëse nuk ka asnjë kufizim dhe gjëja e rekomanduar do të ishte 8 gota ose dy litra ujë. Marrja e lëngjeve është shumë e dobishme për trupin pasi ndihmon për të eleminuar toksinat dhe humbja e yndyrës së akumuluar.

Menuja e llojit të dietës Scardale

Tjetra unë do t'ju tregoj se çfarë do të ishte një menu tipike ditore në dietën Scardale. Siç kam thënë më parë në këtë lloj diete ekziston vetëm 3 vakte në ditë: Mëngjes, drekë dhe darkë.

 • Mëngjesi do të përbëhej nga gjysma e një grejpfruti ose disa fruta të stinës, një fetë bukë gruri të plotë pa asgjë dhe një kafe ose një çaj pa asnjë sheqer.
 • Në ushqimin që mund të merrni pak mish pule të pjekur në skarë së bashku me një sallatë të veshur me një lugë gjelle vaj ulliri. Mund të keni një copë frutë 4 herë në javë.
 • Në rastin e darkës, mund të zgjidhni një peshk që nuk ka shumë yndyrë, disa perime në skarë ose në avull dhe i shoqëroni me një lugë gjelle vaj ulliri.

Dieta skardale

Ushqime të ndaluara dhe të lejuara në dietën Scardale

Për ta bërë pak më të qartë për ju se çfarë përbëhet nga dieta Scardale, unë do të rendis më poshtë se cilat janë ato ushqime te ndaluara ose që nuk mund t'i merrni në asnjë rast dhe ato që mund të hani pa ndonjë problem dhe që lejohen.

 • Ushqimet që janë të ndaluara për dietën Scardale janë ato nga përmbajtje e lartë niseshteje të tilla si patate, ushqime me yndyrna të shtuara si gjalpë ose krem, shumica e produkteve të qumështit, lëngje frutash, alkool, ëmbëlsira ose produkte ushqimesh të shijshme.
 • Sa për ushqimet e lejuara Dhe që ju mund ta përfshini në dietë pa ndonjë problem, ka perime të tilla si karota, tranguj, domate, spinaq ose brokoli. Ju mund të përdorni sweeteners në vend të sheqerit dhe uthullës ose erëzave ato mund të përfshihen në salcë. Lidhur me marrjen e proteinave, ju mund të keni mish ose peshk por duhet të jetë pa asnjë yndyrë.

menu dietë skardale

Përparësitë e dietës Scardale

Dietat mrekulli shpesh kanë të vetat Gjëra të mira dhe të këqija dhe njerëzit që i mbrojnë ata dhe të tjerët që i kritikojnë, e njëjta gjë do të ndodhë me dietën Scardale. Kështu që të informoheni plotësisht para se të filloni dietën Scardale, më poshtë do të flas për një seri avantazhesh ose përfitimesh që mund t'ju sjellin ndjekja e kësaj lloj diete.

 • Isshtë një dietë që do të merrni rezultate te mira në një kohë shumë të shkurtër. Nëse keni nevojë të humbni peshë shpejt, është një dietë perfekte për tu ndjekur.
 • Duke i përbërë nga një dietë e bërë me një seri ushqimesh specifike, Ju nuk duhet të çmendeni duke numëruar kaloritë e secilit produkt ose të shihni se sa peshon çdo ushqim që hani.
 • Nuk ka nevojë të plotësohet me asnjë lloji i ushtrimit ose aktivitetit fizikNëse ndiqni udhëzimet e përcaktuara nga dieta, do të humbni kilogramët që vendosni.

Të metat e dietës Scardale

 • Siç ndodh zakonisht me këtë lloj diete, dieta që do të ndiqni nuk është aspak i ekuilibruar dhe trupi nuk i merr të gjitha lëndët ushqyese që i duhen për të funksionuar në mënyrë perfekte.
 • Mëngjesi nuk siguron ushqyes ose energji të mjaftueshme për të filluar ditën.
 • Duke u përbërë nga vetëm 3 vakte në ditë, mund të përjetoni mungesë energjie, dobësi ose keni ca uri.
 • Sipas disa ekspertëve të ushqyerjes, kjo dietë nuk duhet të zgjatet për një kohë të gjatë pasi ato mund të shkaktojnë probleme serioze shëndetësore si p.sh. rritja e acidit urik ose dehidrimi. Përveç kësaj, veshka mund të dëmtohet seriozisht ose të dëmtohet.
 • Edhe pse ushtrimet fizike janë të shëndetshme për trupin, nuk rekomandohen, për shkak të mungesa e ushqyesve dhe për disa kalori të konsumuara gjatë gjithë ditës.

Në rast se vendosni të filloni dietën Scardale është e rëndësishme që më parë konsultohuni me mjekun tuaj të familjes për t'ju këshilluar nëse mund të paraqesë ndonjë lloj rreziku për shëndetin tuaj.

Video në lidhje me dietën Scardale

Atëherë unë të lë ty një video shpjeguese në lidhje me dietën Scardale kështu që ju mund të mësoni pak më shumë për të.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.