Dietë mesdhetare

Dietë mesdhetare

Me siguri ju keni dëgjuar miliona herë, flisni me të nutricionistë dhe mjekë të këtij vendi nga përfitimet e shumta që ka Dietë mesdhetare për shëndetin dhe trupin. Dieta mesdhetare daton disa shekuj dhe është një mënyrë shumë e shëndetshme të ushqimit që ndjekin të gjitha qytetet e zonës mesdhetare.

Ka shumë vende që ndjekin këtë lloj diete: Spanja, Italia, Qipro, Greqia ose Portugalia. Atëherë do t'ju tregoj pak më shumë për këtë dietë që është kaq e shëndetshme për trupin dhe që nuk mund ta humbisni në dietën tuaj ditore.

Karakteristikat e dietës mesdhetare

Nuk ka një dietë të vetme mesdhetare, ka shumë varietete në këtë lloj diete sepse shumë vende ndjekin këtë lloj diete. Megjithatë dhe përkundër disa ndryshimeve dhe veçorive, dieta mesdhetare ka një seri të karakteristikat e përbashkëta dhe që ata ndajnë në të gjitha vendet.

 • Elementi kryesor në dietën mesdhetare është vajin e ullirit.
 • Konsumi i moderuar në kohën e drekës.
 • ushqim e pasur me fibra siç është rasti me frutat, perimet dhe bishtajoret. Sallatat ato duhet të jenë të pranishme në të gjitha vaktet. Bestshtë më mirë të hani rreth 3 copë fruta në ditë dhe të merrni perime dy ose tre herë në javë.
 • Kur bëhet fjalë për gatimin, përpunimet e pjatave ato janë të thjeshta dhe shumë të kujdesshme.
 • Në këtë lloj diete, ka pak konsum të ushqimeve të pasura me proteina, siç është mishi i kuq. Përkundrazi, nëse ekziston një prani e caktuar e peshk ose shpendë.

Dietë mesdhetare

 • Veryshtë shumë e zakonshme të përdoren produkte të tilla si qepë dhe hudhër dhe i përdorni ato si bazë në përgatitjen e pjatave të ndryshme.
 • Ka një shije të veçantë për Qitro dhe për shkak të aromave acidike si uthulla ose limoni, të dyja përdoren gjerësisht për të enët e stinës si sallata.
 • Vaktet e dietës mesdhetare zakonisht shoqërohen me një gotë verë Rioja.
 • Kur përgatitni pjata dhe receta të ndryshme, zakonisht përdoren të gjitha llojet e produkteve të freskëta, të tilla si perime, peshk ose fruta.
 • Konsumi i oriz dhe makarona në këtë lloj diete zakonisht është mjaft e lartë, konkretisht rreth 3 ose 4 herë në javë.

Kjo është arsyeja pse në vend që të flitet ekskluzivisht për dietën mesdhetare, ajo duhet të bëhet më saktë sesa jeta mesdhetare, pasi që më shumë sesa një mënyrë e të ngrënit është një mënyrë jetese me një sërë zakonesh shumë të veçanta si p.sh. dremitje pasi të hahet.

Përfitimet e dietës mesdhetare

Dieta mesdhetare siguron përfitime të shumta shëndetësoreMbi të gjitha, ndihmon në shmangien e sëmundjeve kardiovaskulare dhe në parandalimin e rrezikut të prekjes nga një lloj kanceri. Çuditërisht, këto përfitime janë të njohura për relativisht disa vite, konkretisht ashtu ishte në vitet 60 pas një studimi të kryer nga Hollanda.

Ky studim zbuloi ndryshimin e madh që ekzistonte midis numrit të vdekjeve për shkak të të sëmundjeve të lidhura me zemrën në vende si SH.B.A. me vende të tjera si Greqia. Ky ndryshim ishte për shkak te lloji i ushqimit dhe mënyrën e jetës që udhëheqte çdo shoqëri. Pas këtij studimi, ai u njoh përfitimet e shumëfishta që trupi të ketë një dietë të bazuar në dietën mesdhetare.

Problemet aktuale të dietës mesdhetare

Në ditët tona Dietë mesdhetare nuk ka rëndësinë e disa viteve më parë dhe është zhvendosur nga një lloj tjetër diete më pak të përpunuar dhe më pak të shëndetshëm për trupin. Orët e gjata të punës dhe përfshirja e grave në botën e punës kanë çuar në një zgjedhje më të mirë për një lloj të ushqim të shpejtë. Tani janë shpërndarja e madhe dhe zinxhirët ushqimorë dominojnë tregun kështu që ekziston një larmi më e madhe e produkteve për të konsumuar.

Të gjithë këta faktorë kanë shkaktuar Dietë mesdhetare është zhvendosur nga dieta anglo-saksone që është më e pasur me të yndyrnat shtazore dhe shumë më pak i shëndetshëm dhe i dobishëm për trupin sesa dieta mesdhetare.

përfitimet e dietës mesdhetare

Rreziku i zhdukjes së dietës mesdhetare

Pavarësisht futjes në vitet e fundit në vendin tonë të një lloji diete si anglo-saksone bazuar në shtjellimin më të vogël të vakteve dhe praninë më të madhe të yndyrnave të tipit kafshë, pak nga pak fillon të ekzistojë një vetëdije në shumicën e shoqërisë për një dietë shumë më të shëndetshme me më pak yndyrë që ofron përfitime të shumta për trupin.

Shumica e dietologëve dhe specialistëve në vendin tonë theksojnë se është shumë e rëndësishme të ndiqet një dietë si mesdhetare për të parandaluar sëmundjet e mundshme kardiovaskulare, gjithmonë të bashkuar për zhvillimin e përditshëm të një ushtrimi të vogël ose aktiviteti fizik. Me këto dy elemente kaq të lehtë dhe të thjeshtë për tu pajtuar, ekspertët sigurojnë që pesha e personit do të jetë adekuate Dhe nuk do të ketë asnjë lloj problemi me peshën e tepërt.

Kjo është arsyeja pse është shumë e rëndësishme për të promovuar në mesin e popullatës së re, shijen për të një kuzhinë shumë më e përpunuar siç është Mesdheu bazuar në ushqime të shëndetshme si pemët dhe perimetpër t'i ndihmuar ata të bëjnë një jetë vërtet të shëndetshme larg yndyrna vërtet të këqija për trupin.

Në vitet e fundit, grupet politike të përfaqësuara në Senat kanë theksuar rëndësinë e promovimit të një lloji diete siç është Mesdheu sa më shumë që të jetë e mundur për shkak të përfitimet e panumërta që i siguron organizmit. Për këtë arsye dhe për shkak të përfshirjes në rritje të udhëheqësve spanjollë dhe mediave të ndryshme, nuk ka asnjë lloj rreziku për të Dietë mesdhetare mund të zhduket nga dieta e spanjollëve.

Pastaj do të të lë një video në të cilën shpjegohen përfitimet e shumta që dieta mesdhetare kontribuon në trup dhe shëndetin e vetë personit.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.