Dieta Atkins

dietë efektive për të humbur peshë

Dieta Atkins është një nga dietat më të njohura dhe të njohura të dobësimit që ekzistojnë dhe konsiston në kryerjen e një diete me pak karbohidrate. Ata që mbrojnë këtë dietë, pohojnë se personi që vendos të ndjekë këtë plan, mundet humbur peshë duke ngrënë të gjitha proteinat dhe yndyrat që dëshironi, për sa kohë që shmangni ushqimet me shumë karbohidrate.

Studime të shumta kanë treguar se dietat me karbohidrate të ulëta ato janë mjaft efektive kur bëhet fjalë për humbjen e peshës dhe se ato nuk përbëjnë rreziqe të mëdha shëndetësore.

Dieta Atkins u krijua dhe u zhvillua nga Dr. Robert C Atkins në 1972, kur vendosi të botojë një libër në të cilin premtoi humbni peshë duke ndjekur një seri udhëzimesh dhe me rezultate përfundimtare të habitshme. Nga ai moment, ajo u bë një nga dietat më të njohura në të gjithë botën deri më sot.

Artikulli i lidhur:
Bazat e dietës Atkins

Në fillim kjo dietë u kritikua ashpër nga autoritetet shëndetësore të kohës, sepse promovonte marrjen e tepruar të Yndyrnat e ngopura. Studimet e mëvonshme kanë treguar se yndyra e ngopur nuk është aspak e dëmshme për të shëndetin e njerëzve.

Hasshtë vërtetuar se çelësi i suksesit në dietat e humbjes së peshës janë me pak karbohidrate Kjo sepse duke ngrënë më shumë proteina, personi kënaq oreksin e tij shumë dhe përfundon duke ngrënë shumë më pak kalori gjë që ndihmon humbjen e dëshiruar të peshës.

4 fazat e dietës Altkins

Dieta e famshme Atkins është e ndarë në 4 faza të veçanta:

 • Faza e induksionitNë këto ditë të para të këtij plani vakt duhet të hani më pak se 20 gram karbohidrate në ditë për rreth 2 javë. Ju mund të hani ushqime të pasura me yndyrë, proteina dhe perime me gjethe jeshile. Në këtë fazë ju humbni shumë peshë.
 • Faza e ekuilibrit: Në këtë fazë ato shtohen pak nga pak llojet e tjera të ushqimit për të ushqyer trupin. Mund të hani arra, perime me pak karbohidrate dhe sasi të vogla frutash.
 • Faza e rregullimit: Në këtë fazë personi është shumë afër arritjes pesha juaj ideale kështu që ju mund të shtoni më shumë karbohidrate në dietën tuaj dhe të ngadalësoni humbje peshe.
 • Faza e mirëmbajtjes: Në këtë fazë të fundit personi mund të hajë kabohidratet që trupi juaj ka nevojë pa marrë ndonjë peshë.

Disa njerëz që ndjekin këtë lloj diete kalojnë faza e induksionit plotësisht dhe zgjidhni të përfshini një sasi të madhe të frutave dhe perimeve në dietë. Kjo zgjedhje diete është mjaft efektive në arritjen qëllimi i dëshiruar. Përkundrazi, njerëzit e tjerë zgjedhin të qëndrojnë në fazën e induksionit për një kohë të pacaktuar, është e njohur gjerësisht si dieta ketogjenike ose shumë pak në karbohidrate.

mish

Ushqime për të shmangur në dietën Atkins

Ka një numër ushqimesh që duhet të shmangni ngrënien ndërsa jeni në dietë Atkins:

 • Çdo lloj i sheqerna që përfshin pije freskuese, karamele, akullore ose lëng frutash.
 • Asgjë për të ngrënë drithëra si gruri, thekra ose orizi.
 • L vajra bimorë siç janë farat e sojës ose misri janë plotësisht të ndaluara.
 • Fruta me një nivel të lartë të karbohidrateve të tilla si banane, mollë, portokall ose dardha.
 • L perime të tilla si thjerrëzat, qiqrat ose fasulet gjithashtu përjashtohen nga kjo dietë.
 • As niseshteja nuk duhet të shmanget, kështu që patatet nuk do të jeni në gjendje t'i hani ato.

Ushqime që mund të hani në mënyrë të sigurt në dietën Atkins

Tjetra unë do të detajoj se cilat ushqime nëse mund të konsumoni në këtë lloj diete dobësimi:

 • Eshte e lejuar hahet mish të tilla si viçi, mish derri, mish pule ose gjeldeti.
 • Peshku dhe ushqimet e detit si salmoni, toni ose sardelet.
 • Një ushqim aq ushqyes sa Vezët mund ta përfshini në këtë dietë.
 • Perime me gjethe jeshile Ato përfshihen gjithashtu që të mund të keni spinaq, brokoli ose lakër jeshile.
 • Çdo lloj i arra të tilla si bajamet, arrat ose farat e kungullit lejohen plotësisht.
 • Yndyrna të shëndetshme të llojit të vajit të ullirit ekstra të virgjër.

salmon

Pije në dietën Atkins

Pijet që janë të lejuar në dietën Atkins janë si më poshtë:

 • Në radhë të parë Ujë, e cila është perfekte për tu hidratuar plotësisht dhe për të eleminuar toksinat.
 • Kafeja Allowedshtë e lejuar sepse është e pasur me antioksidantë dhe shumë e shëndetshme për trupin.
 • Një pije tjetër shumë e dobishme për shëndetin dhe që lejon dieta Atkins është çaji jeshil.

Në vend të kësaj duhet të shmangni pijet që përmbajnë alkool dhe ato përmbajnë shumë karbohidrate si birra.

Dietë tipike për një javë në dietën Atkins

Tjetra dhe për ta bërë më të qartë, unë ju tregoj një shembull se si do të ishte ushqimi javor në dietën Atkins. (Faza e induksionit)

 • E hënë: për mëngjes disa vezët dhe perimetPër drekë një sallatë pule së bashku me një grusht arra dhe për darkë një biftek me perime.
 • E martë: Vezë dhe proshutë për mëngjes, pulë dhe perime të mbetura nga një natë më parë dhe natën për drekë një tiganisje dhe perime
 • E mërkurë: në kohën e mëngjesit mund të hani një omëletë me perime, në kohën e drekës një sallatë dhe natën një mish të salduar me perime.
 • E enjte: Vezë dhe perime për mëngjes, mbetje nga darka e mbrëmshme në drekë dhe darkë salmon me gjalpë dhe perime.
 • E premte: per mengjes proshutë dhe vezëPër drekë, një darkë me një sallatë pule me një grusht arra dhe qofte me perime.
 • shtunë: për mëngjes një omëletë me perime, për drekë qoftet e mbetura nga një natë më parë dhe për darkë disa bërxolla derri me perime.
 • e diel:  Vezë dhe proshutë për mëngjes, bërxolla derri për darkë dhe darkë krahë pule të pjekur në skarë me perime.

Shpresoj se i kam sqaruar të gjitha dyshimet dieta Atkins, është një mënyrë e shëndetshme dhe efektive për të humbur peshë dhe për të arritur figura e dëshiruar. Këtu është një video shpjeguese për të bërë gjithçka më të qartë në lidhje me dietën Atkins.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   MARIA VILLAVICENCIO OLARTE dijo

  Unë jam mirënjohës për arritjet që më japin në lidhje me këtë dietë, të cilën kam ndërmend ta zbatoj, pasi peshoj një metër e gjashtëmbëdhjetë centimetra dhe peshoj njëqind e gjashtë kilogram dhe ndjehem i sëmurë. Ju mund të konsumoni qumësht lope.

 2.   diego dijo

  pa qumësht, përpiquni të shmangni proshutën, megjithëse mund ta hani do të rrisë kolesterolin tuaj, a, e merrni një ditë por jo rregullisht, mund të ndihmoni veten duke marrë lëngje të tilla si kristal i lehtë dhe xhelatinë pa sheqer dhe pa karbohidrate, mos harroni që mund të merrni deri në 20 gram karbohidrate në ditë, kështu që nëse diçka ka 1 ose 2 gram në racion, mos e mendoni shumë dhe mos e hani, do t'ju duhet ndjenja se po pini diçka të ëmbël. Gjeni në internet se cilat janë sheqernat dietikë që mund të merrni dhe sasitë e karbohidrateve që ka pjesa e ushqimit, unë ju rekomandoj që të blini librin sepse është gjithçka atje.

 3.   MARIA JOSE GONZALEZ SAMPEDRO dijo

  qumështi dhe djathi lejohen në dietë

 4.   muret e kullimit të wendy dijo

  Ju mund të hani avokado dhe brenda frutave pjepër dhe papaja dhe çfarë lloji të produkteve të qumështit dhe djathrave mund të hani, falënderime