Dieta Perricone

mbretëresha letizia

La Dieta perikone është një nga metodat më të njohura të humbjes së peshës atje sot dhe ia ka borxh emrin e saj një dermatolog i famshëm dhe ekspert i të ushqyerit me të njëjtin emër. Kjo dietë, përveç që premton humbje të konsiderueshme të peshës në kohën më të shkurtër të mundshme, siguron që ndihmon në përmirësimin gjendja shpirtërore dhe për të rritur nivelin e energjisë në personin në fjalë. Isshtë një dietë shumë e njohur sot që prej asaj kohe shumë të famshëm e kanë ndjekur atë për të humbur peshë dhe për të arritur një figurë të hollë.

Kjo dietë përpiqet të ndjekë një lloj diete me të sa më shumë lëndë ushqyese dhe shmangni metodën e dobësimit të të ashtuquajturave dieta mrekulli në çdo kohë. Sidoqoftë është një dietë shumë e kritikuar dhe e dekurajuar nga një numër i madh profesionistësh dhe ekspertësh të ushqyerit që e shohin atë si një dietë mrekulli më shumë me një efekt të rrezikshëm kërcimi.

Çfarë është dieta Perricone?

Dr. Perricone tregon se ka dhjetë grupe ushqimore me lloje të ndryshme lëndësh ushqyese që nuk duhet të mungojnë në dietën ditore të kujtdo që dëshiron të humbasë një sasi të konsiderueshme kilogramësh. Për të shmangur shtimin e peshës dhe kilogramëve, dieta këshillon të shmangni sa më shumë që të jetë e mundur konsumi i sheqerit dhe zëvendësojeni atë me produkte të tjera më të shëndetshme si mjalti ose stevia.

Ai gjithashtu rekomandon të shmangni konsumimin e miellit të grurit ose misrit pasi ato nuk kanë lëndë ushqyese dhe janë shumë kalori për trupin. Produkte të tjera që janë të ndaluara për këtë lloj diete janë yndyrnat e hidrogjenizuara siç është rasti me margarinë ose gjalpë.

Dhjetë grupet ushqimore të dietës Perricone

L dhjetë grupe ushqimore të mbrojtura nga dieta Perricone janë si më poshtë:

 • L Acidet yndyrore omega-3 Ato janë vërtet të dobishme për trupin pasi i ofrojnë yndyrna të shëndetshme. Ato gjenden në ushqime të tilla si salmoni, toni, sardelet, ose vezët.
 • Frytet që janë e pasur me fibra dhe ato ndihmojnë në kënaqjen e oreksit siç është rasti me mollët dhe grejpfrutet.
 • Fruta me shumë yndyrë si avokado. Këto yndyrna janë të shëndetshme për trupin dhe ndihmojnë kontrolloni kolesterolin në gjak.
 • Erëza të tilla si kanella, arrëmyshk, ose shafran i Indisë. Për erëzat Perricone janë thelbësore në dietë pasi ato ndihmojnë për tu mbajtur larg nivelet e sheqerit në gjak dhe janë zëvendësues të shkëlqyeshëm të kripës.
 • Djegës ka një fuqi e madhe anti-inflamatore dhe ndihmon në përshpejtimin e metabolizmit i cili ju lejon të eleminoni kaloritë shumë më shpejt.

midis gjenerosalmonit

 • Arra të tilla si arra, bajame ose fara kungulli. Ata janë të pasur me yndyrna të shëndetshme omega 3 dhe ato përmbajnë një sasi të madhe të proteinave.
 • Bishtajoret si fasulet ose thjerrëzat janë të pasura me fibra dhe ndihmojnë djeg dhjamin shpejt dhe me efikasitet sesa llojet e tjera të ushqimit.
 • Kosi siç është një ushqim probiotik Ndihmon në përmirësimin e florës së zorrëve dhe është gjithashtu i pasur me kalcium.
 • Drithërat si tërshëra ose elbi ato janë me të vërtetë ushqyese dhe përmbajnë shumë fibra.
 • Perime të tilla si brokoli, spinaqi, ose marule. Këto ushqime ato janë me kalori të ulët dhe shumë i pasur me vitamina dhe fibra.

Dieta perricone menu ditore

Dieta këshillon të pihet 2 gota ujë posa të ngriheni, pasi në këtë mënyrë eliminohen toksinat që mund të jenë në trup.

 • mëngjes: Mund të përbëhet nga një tortilla tre qartë plus një copë frutë së bashku me një filxhan bollgur me qumësht të kremuar ose kos. Ju nuk mund të keni bukë ose kafe ose lëng.
 • Dreka: Ju mund të keni pak Salmon i pjekur në skarë së bashku me një sallatë jeshile të veshur me vaj ulliri dhe një copë frutë. Shtë e rëndësishme të pini 2 gota ujë ndërsa hani.
 • snack: Gjatë meze të lehtë këshillohet të merret një kos natyral ngjitur me një copë frutë dhe një gotë ujë.
 • Darka: Shtë e lejuar të hani një ton të pjekur në skarë së bashku me një sallatë jeshile të veshur me vaj ulliri dhe një copë frutash. Për të pirë 2 gota ujë ndërsa ju darkoni.

Lejohet të hahet në mes të mëngjesit një grusht arra ose disa fruta për të kënaqur urinë dhe për të mos arritur aq të uritur në kohën e ngrënies, ndërsa është thelbësore të pini rreth dy litra ujë në ditë për ta mbajtur trupin të hidratuar në mënyrë të përsosur.

ushqim diete perricine

Disavantazhet e dietës Perricone

Si çdo dietë tjetër e ashtuquajtur mrekulli, ofron rezultate optimale në kohën më të shkurtër të mundshme. Në mënyrë të veçantë, dieta Perricone garanton humbjen e disa 8 kilogramë në vetëm një muaj. Ky fakt bën që në rast se nuk ka ndryshim në zakonet e të ngrënit, përfundojnë të rimarrin të gjithë peshën e humbur për shkak të tmerrshme efekti i kërcimit Withoutshtë pa dyshim rreziku më i madh i këtij lloji diete, prandaj është thelbësore të ndryshoni zakonet pasi të keni mbaruar dieta dhe të zgjidhni një dietë e shëndetshme dhe e ekuilibruar për t'ju ndihmuar të ruani peshën ideale së bashku me praktikën e ushtrimeve në një mënyrë të rregullt. .

Një pengesë tjetër e madhe është se është një dietë e paekuilibruar dhe se nuk siguron të gjithë lëndët ushqyese të nevojshme për trupin. Kjo është arsyeja pse është e rrezikshme të zgjasni këtë dietë me kalimin e kohës pasi trupi mund të vuajë probleme serioze shëndetësore.

Përkundër këtyre disavantazheve dhe disavantazheve, dieta Perricone është një nga metodat më të njohura të humbjes së peshës në botë dhe ka shumë i famshmi të cilët kanë mbrojtur këtë lloj diete. Midis tyre, mbrojtësi më i patundur ka qenë Mbretëresha e Spanjës dhe është ajo Zonja Letizia është bërë reklama më e mirë për këtë lloj diete.

Nëse keni vendosur të filloni këtë lloj diete për të humbur disa kilogramë shtesë, kushtojini vëmendje të madhe në videon tjetër pasi kjo do t'ju ndihmojë të dini pak më shumë rreth dietës së famshme Perricone.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.