Dieta alkaline

dieta alkaline

Sot ka shumë dieta për të humbur peshë, disa nuk janë të shëndetshme dhe plotësisht të dëmshme për shëndetin dhe të tjerët përkundrazi të ju ndihmojë të humbni peshë në një mënyrë efektive dhe të shëndetshme. Këtë herë do të flas me ju rreth dieta alkaline, i cili mbron që shumë nga sëmundjet që ndodhin sot janë për shkak të dietës së dobët dhe nivele të larta të aciditetit që është në trup. Në këtë mënyrë, ky plan i humbjes së peshës këshillon të hani një sërë ushqimesh që kanë një shkallë të lartë të alkalitetit, gjë që ndihmon në uljen e shkallës së aciditetit të prodhuar nga ushqime të tjera.

Niveli i pH në trup

Niveli i pH përdoret për të matur se sa acid është trupi. niveli normal i pH në gjak është afërsisht 7,5. Një dietë e mirë është thelbësore që të keni nivele të mira të pH dhe kështu të shmangni shfaqjen e sëmundjeve të ndryshme. Dieta alkaline kërkon që pH në gjak të jetë i mjaftueshëm dhe premton për këtë humbje peshe, shëndet të mirë të kockave dhe parandalimin e sëmundjeve të ndryshme të shkaktuara nga një shkallë e lartë e aciditetit.

Ushqime alkaline

Ata që njihen si ushqime alkaline janë e pasur me minerale si natriumi, kalciumi, kaliumi dhe magnezi. Dieta alkaline mbron një dietë të ekuilibruar bazuar në këtë seri ushqimesh. Në këtë mënyrë duhet të përfshiheni në dietën tuaj ditore fruta dhe perime si brokoli, shpargu, kungull i njomë, domate ose avokado. As nuk mund të mungojnë arra si arra ose bajame dhe perime si qiqra ose thjerrëzat.

Ushqime acide

Konsumi i ushqimeve acidike është thelbësor për të arritur një nivel të mirë të pH në gjak. Ato janë të pasura me minerale si fosfori, hekuri dhe jodi dhe mund të gjenden në mish i kuqprodhimet e detit, në produktet e qumështit ose ne sheqer te rafinuar.

tryezë-alkaline

Përparësitë e dietës alkaline

 • Shtë një dietë që inkurajon ushqimin e shëndetshëm bazuar në ushqime të tilla ushqyese si pemët, perimet ose arrat. Përveç kësaj, ajo ndalon marrjen e yndyrnave, alkoolit ose sheqerit.
 • Ndiqni këtë lloj plani për humbjen e peshës do ta ndihmojë personin të heqë kilogramë të tepërt në një mënyrë të shëndetshme dhe plotësisht efektive. Nga ana e saj, konsumi i ushqimeve acid dhe alkaline gjithashtu ndihmon në humbjen e peshës në një mënyrë të konsiderueshme.
 • Përparësi të tjera të dietës alkaline është parandalimi i sëmundjeve të mundshme siç është artriti, rrit energjinë në trup ose ndihmon në uljen e nivelit të ankthit tek personi.

Disavantazhet e dietës alkaline

Si me shumicën e dietave, para fillimit të dietës alkaline këshillohet të shkoni te një nutricionist për të vlerësuar nëse është një regjim që ia vlen të ndiqet apo është më mirë të fillosh me një lloj tjetër diete. Mjeku do të duhet të bëni disa analiza për të kontrolluar nivelin e pH tuaj në gjak dhe di nëse ke nevojë për marrjen e ushqimeve acid dhe alkaline. Në rast se jeni diabetik, nuk rekomandohet të ndiqni këtë lloj diete pasi mund të ndryshojë seriozisht shëndetin tuaj.

dietë alkaline

Këshilla dhe udhëzime kur filloni dietën alkaline

Ata që mbrojnë dietën alkaline, nxisin që ekuilibri i pH e bën memorien të përmirësohet jashtëzakonisht, kjo trupi ka shumë më shumë energji dhe se cilësia e gjumit është shumë më e lartë. Sidoqoftë, është një lloj diete që nuk mund ta filloni vetë pasi këshillohet që së pari të shkoni te një dietolog i cili do t'ju rishikojë dhe t'ju tregojë nëse ia vlen të filloni këtë dietë.

Tjetra do t'ju jap një shembull se çfarë mund të jetë një menu ditore e dietës alkaline, në mënyrë që të mbani shënim dhe të krijoni menunë tuaj.

 • Në kohën e mëngjesit mund të zgjidhni të keni një lëng i bërë nga perime dhe fruta.
 • Për mes të mëngjesit mund të pini disa gota ujë me të një copë frutë.
 • Në kohën e drekës mund të bëni një pjatë me perime me gjethe jeshile. Ju mund ta kombinoni këtë pjatë me disa drithëra ose disa bishtajore pasi është e përshtatshme që ju të merrni proteina me origjinë bimore.
 • Për një meze të lehtë mund të bëni një infuzion ose një copë frutë.
 • Sa për darkën, është më mirë të zgjidhni enët me pak kalori dhe të lehta si p.sh. perime të pjekura në skarë ose bollgur me disa fruta.

Elementë të tjerë që ndihmojnë në ekuilibrimin e pH në gjak

Përveç dietës alkaline ka edhe një seri tjetër elementesh që mund t’ju ​​ndihmojnë të ekuilibroni pH në gjak dhe të shmangni problemet shëndetësore në të ardhmen.

 • Bëni pak nga ushtrim i rregullt fizik Ndihmon metabolizmin të punojë vazhdimisht dhe në këtë mënyrë mund të eleminojë papastërtitë dhe toksinat që ndodhen në trup dhe që mund të shkaktojnë ngritjen e tepërt të pH.
 • Importantshtë e rëndësishme të pastroni trupin herë pas here. Për ta bërë këtë, përveç ujit të pijshëm që mund të bëni pije të tipit diuretik që ndihmojnë në pastrimin e pjesës së brendshme të trupit dhe eleminimin e toksinave.
 • Nëse dëshironi të keni një ekuilibër të caktuar në trup, është e rëndësishme që të keni edhe një ekuilibër në një nivel emocional. Nëse arrini të bashkoni mendjen dhe trupin nuk do të keni ndonjë problem aciditeti në trup që mund të shkaktojë probleme në të ardhmen.

Siç mund ta shihni, dieta alkaline nuk mund të konsiderohet si një dietë mrekulli meqenëse nuk kërkoni humbje të tepërt të peshës në kohën më të shkurtër të mundshme. Gjithashtu nuk është e provuar që ka një efekt reagimi ndaj personit që vendos ta ndjekë atë. Në çdo rast, siç ndodh gjithmonë kur filloni një dietë të veçantë, këshillohet të konsultoheni me një ekspert i cili do t'ju këshillojë nëse ia vlen ta ndiqni atë apo jo.

Atëherë do t'ju lë një video shpjeguese në mënyrë që të jetë më e qartë për ju cila është dieta alkaline.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.