Dieta e pikëve

dieta e pikave

Në ditët tona ka qindra dieta që premtojnë personin që vendos t'i ndjekë ato, rezultate të menjëhershme me ligjin e përpjekjes më të vogël. Ata janë të njohur gjerësisht si dieta mrekulli, kjo lloj diete ka dëmtuesit e saj dhe mbrojtësit e saj. Këtë herë do t'ju tregoj për një nga më të njohurat dhe çfarë famë më të madhe ka: dieta e pikëve.

me siguri do të keni dëgjuar për të dhe jeni të interesuar të dini nëse funksionon vërtet apo ka një efekt i rrezikshëm kërcimi si në shumicën e dietave të këtij lloji. Tjetra do t'ju tregoj më shumë detaje se nga çfarë përbëhet dieta e pikëve dhe nëse mund të klasifikohet si një dietë mrekulli apo është ajo një lloj plani të shëndetshëm të humbjes së peshës që do t'ju ndihmojë të humbni peshë dhe të eleminoni ato kilogramët shtesë.

Cila është dieta e pikëve?

Kjo lloj diete funksionon në një mënyrë ndryshe dhe origjinale në krahasim me llojet e tjera të metodave të humbjes së peshës. Dieta në fjalë shënoni ushqim në varësi të proteinave, yndyrnave ose karbohidrateve që ato përmbajnë. Gjithçka që ju hani dhe hani ka një seri pikash, në përgjithësi ushqimet me më shumë kalori kanë më shumë pikë dhe kalori më i shëndetshëm ose më pak ata kanë më pak pikë.

Secili person që vendos të fillojë këtë lloj diete, ka një lloj kuponi ditor me pikë që ndryshojnë në varësi të gjinisë, peshës ose moshës së personit në fjalë. Çdo ditë, personi mund të hajë derisa të arrijë një seri pikash më së shumti, kështu që ju duhet të shkruani dhe të mbani gjurmët e tyre pikët e shpenzuara në mënyrë që të mos kalojë atë kufi. Dieta me pikë ju lejon të hani çdo lloj ushqimi për sa kohë që personi nuk i kalon pikët e konsumuara.

Nga ithtarët e një diete të tillë, nëse ndiqni rregullat dhe rregulloret e përcaktuara ju merrni për të humbur peshë pa asnjë problem. Sidoqoftë, nuk është e provuar që ajo të mos ndodhë një efekt rikthimi në fund dhe se është 100% e a dietë e shëndetshme dhe e ekuilibruar. Nëse personi që përfundon me sukses dietën, mos i ndryshoni zakonet tuaja dhe ndiqni një lloj të dietë e shëndetshme dhe e ekuilibruar, ju mund të shtoni peshë përsëri.

menu menu diete

Disavantazhet e dietës pikë

Kur bëhet fjalë për të ditur nëse dieta e famshme e pikave nuk është i dëmshëm për shëndetin, është e nevojshme t'i kushtohet vëmendje e veçantë karakteristikave që duhet të ketë një dietë e shëndetshme dhe e ekuilibruar.

  • Ju duhet të merrni një ekuilibër midis kalorive të gllabëruara dhe atyre që harxhohen çdo ditë. Nëse shpenzohen më pak kalori sesa të gëlltitura, dieta nuk është as e besueshme dhe as e rekomanduar, prandaj është e dëmshme për shëndetin.
  • Rritni konsumin e yndyrnave të pangopura dhe zvogëloni konsumin e yndyra e ngopur dhe yndyra trans.
  • Rritja e ushqimeve si perime, fruta, arra, drithëra integrale dhe bishtajore.
  • Ulja e konsumit të sheqer dhe kripë në të gjitha vaktet.

Nëse i ekstrapoloni këto detaje te dieta e pikëve, ju mund të kontrolloni që ka marrje e ulët e kalorive pasi që nëse nuk do të ishte kështu, do të ishte e pamundur të dobësohesh. Përkundrazi, duke ekzistuar liria totale për të ngrënë, mund të ekzistojë mundësia që një person mos hani fruta apo perime kur ndiqni këtë lloj diete. Përveç kësaj, personi mund të vazhdojë të konsumojë yndyrë e ngopur ose trans që janë vërtet të këqija për trupin tuaj. Përfundimi është se bëhet fjalë të një diete mrekulli kjo do t'ju ndihmojë të humbni peshë në një periudhë afatshkurtër, por që në planin afatgjatë ka një efekt i rrezikshëm kërcimi gjë që do të bëjë që ju të merrni më shumë kilogramë sesa në fillim të dietës.

Dieta me 2 pikë

A është një dietë mrekulli?

Nga baza që dieta e pikëve nuk premton humbje peshe në kohë rekord sikur të bëjnë shumë dieta mrekulli. Kjo lloj diete siguron që të humbni mes gjysmë kilogram dhe një kilogram një javë, diçka e arsyeshme dhe që mund të jetë brenda normës në çdo lloj plan i shëndetshëm i humbjes së peshës. Suksesi i kësaj diete është në faktin që ato gllabërohen më pak kalori nga ata që digjen. Prandaj nëse e bëni një zgjedhje e mirë e ushqimeve dhe lëndëve ushqyese ju nevojitet çdo ditë, nuk ka asnjë arsye për të marrë parasysh dietën me pikë si një dietë mrekulli.

Nëse pas mbarimit tha dieta, ju ende me një lloj të dietë e ekuilibruar dhe e ekuilibruar me lëndët ushqyese të nevojshme dhe ju e plotësoni atë me disa ushtrime fizike të përditshme, ju nuk do të keni ndonjë problem për të ruajtur peshën tuaj dhe mos kap asnjë nga kilogramët e humbur me të dieta e pikëve.  Një pikë tjetër plus të këtij lloji të dietës, është se nuk të detyron të blesh suplemente ushqimore dhe ushqimore për të kompensuar mungesën e lëndëve ushqyese, pasi me dietën e pikave ju mund të hani gjithçka dhe nuk heq asnjë nga ushqyesve thelbësorë që trupi ka nevojë të funksionojë si duhet.

Me pak fjalë, dieta e pikëve është një metodë për të humbur peshë po aq efektive dhe korrekte sesa llojet e tjera të dietës me veçantinë e madhe që gruponi ushqimin në grupe të ndryshme sipas kalorive dhe rëndësisë së tyre ushqyese. Nëse vendosni të vazhdoni kjo lloj diete , është e rëndësishme që ju të ndryshoni zakonet tuaja të ngrënies për të ardhmen pasi që ndryshe tha dietë do të ketë qenë e padobishme. Mos harroni se nëse ndiqni një lloj të dietë e shëndetshme dhe e ekuilibruar do të humbni ato kilogramë shtesë që ju shqetësojnë aq shumë dhe do ta bëni në një mënyrë që ju nuk do të dëmtojë as për shëndetin dhe as për organizmin tuaj.

Atëherë unë ju vë një video shpjeguese në lidhje me dietën me pikë dhe çfarë kjo do t'ju ndihmojë të dini më shumë të dietës në fjalë.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.