Dieta Dukan

dieta e dukanit

Rrallë ndodh që personi që nuk ka provuar kurrë një lloj diete ose ka qenë në dietë gjatë gjithë jetës së tij. Sot ka qindra dieta të të gjitha llojeve që premtojnë të humbin një seri kilogramësh në kohë rekord. Për disa vite ka qenë shumë në modë dieta Dukan, një plan për humbjen e peshës që ka arritur famë botërore dhe atë propozon për të humbur peshë në një mënyrë krejtësisht të natyrshme.

Dieta Dukan përbëhet nga 4 faza që do ta ndihmojë personin të humbasë peshë shumë të shpejtë dhe të ekuilibruar. Nëse doni të dini pak më shumë për këtë lloj diete, mos humbni detaje dhe merrni shënim mirë karakteristikat e saj dhe rreziqet që mund të çojë në shëndet.

Cila është dieta Dukan?

La Dieta Dukan është një dietë proteinike që kërkon konsumimin e proteinat në dietën ditore dhe duke shmangur në çdo kohë marrjen e karbohidratet. Me këtë, trupi është në gjendje të konsumojë yndyrën që grumbullohet brenda dhe në këtë mënyrë të humbasë peshë në një të shpejtë dhe të lehtë. Gjatë dy fazave të para të kësaj diete, kilogramë të vendosur ndërsa gjatë dy të fundit pesha e marrë ruhet, duke parandaluar të ashtuquajturën efekti i kërcimit

Fazat e dietës Dukan

  • Faza e sulmit: kjo faza e parë Karakterizohet nga një ndryshim i metabolizmit në vetvete dhe humbja e kilogramëve është shumë më e vjetër Kohëzgjatja e kësaj faze varet nga sasia e kilogramëve që personi dëshiron të humbasë. Mund të zgjasë nga një ditë e vetme në rreth nje jave. Në këtë fazë, vetëm konsumi i ushqimeve të pasura me proteina shtazore siç janë pula pa lëkurë, vezët, peshku ose mishi i kuq. Këto ushqime mund të merren pa asnjë kufizim dhe personi është i lirë të zgjedhë sasinë e konsumuar. Nga ana tjetër, ushqimet e rëndësishme si pemët janë plotësisht të ndaluara, perime, oriz ose drithëra.

Dukan-dietë-pa-ushqim

  • Faza e lundrimit: Në këtë fazë, ushqime te reja ndaj kësaj diete kështu që është shumë më e ekuilibruar dhe e larmishme. Së bashku me proteinat ju tashmë mund të merrni perime pa ndonjë kufi. Kjo fazë zakonisht zgjat rreth dy muaj e cila normalisht është koha që kalon derisa personi të arrijë të arrijë të tyre pesha ideale. Gjatë kësaj faze, disa ushqime janë ende të ndaluara, të tilla si orizi, patatet ose bishtajore.

faza e lundrimit

  • Faza e konsolidimit: Me këtë fazë gjithmonë i tmerrshëm efekt rikthim që ndodh në shumicën e të ashtuquajturave dieta mrekulli. Gjatë kësaj faze, përfshirja e disa ushqimeve të pasura me karbohidratet. Zakonisht zgjat sipas kilogramëve që personi në fjalë ka humbur, në veçanti kilogramët e humbur shumëzohen me dhjetë dhe merren në këtë mënyrë ditët që zgjat kjo fazë e tretë. Në fazën e konsolidimit nuk humbni më peshë por ajo mban çfarë u arrit në dy fazat e mëparshme. Ju mund të hani ushqime të ndaluara më parë të tilla si fruta, oriz, djathë ose bukë.

Çfarë-duhet-të-dini-për-dietën-e-dukan-it

  • Faza e stabilizimit: Kjo është faza e fundit e diskutueshme Dieta Dukan dhe në të, personi tashmë ka arritur pesha ideale dhe duhet të mbahet një ditë në javë. Gjatë asaj dite duhet të hani vetëm proteina për të kompensuar tejkalimet në ditët e tjera të javës. Këshillohet të ndiqni këtë fazë gjatë pjesën tjetër të jetës dhe në këtë mënyrë ruani peshën ideale dhe shmangni rritjen e kilogramëve.

I famshëm-që-bën-dietën-dukan-5

Importantshtë e rëndësishme që të mbani mend se që dieta të jetë 100% efektive, duhet të merrni disa 12 gota ujë në ditë dhe një lugë krunde tërshëre. Kjo lugë gjelle mund të merret e përzier me një kos ose me vezë.

Rreziqet nga dieta Dukan

La Dieta Dukan Undshtë padyshim dieta më e famshme sot dhe shumë njerëz kanë vendosur ta ndjekin atë. Sidoqoftë, përkundër asaj që thonë shumë njerëz, shumica e nutricionistëve pajtohen se është kështu një dietë shumë e rrezikshme për shëndetin. Pasi është një dietë në të cilën ato mbizotërojnë proteinat dhe në të cilat përjashtohen shumë ushqime thelbësore për trupin, kjo mund të shkaktojë probleme serioze niveli i tretjes dhe metabolizmit. 

Në fazat e hershme të kësaj diete, konsumimi i karbohidratet, kjo mungesë e karbohidrateve prodhon një humbje peshe por ka edhe simptoma të tjera të shkaktuara nga mungesa e energjisë si lodhja, lodhja ose dhimbja e kokës. Një tjetër nga rreziqet e një diete të tillë është se ato priren të formohen gurët e acidit urik të cilat mund të shkaktojnë shfaqjen e të ashtuquajturve gurë në veshka. Dieta Dukan është gjithashtu e famshme për shkaktimin serioz problemet e kapsllëkut midis disa njerëzve për shkak të mungesës së fibrave në vetë dietën. Për t'iu kundërvënë këtij problemi, ky plan ju detyron të merrni një lugë tërshërë të mbështjellë për kohëzgjatjen e dietës në fjalë.

Siç e keni parë, ka shumë përparësi që Dieta Dukan Por siç është rasti me shumicën e dietave mrekulli, ka edhe shumë rreziqe në këtë lloj plani për humbjen e peshës. Në rast se vendosni të ndiqni këtë lloj diete për të humbur disa kilogramë shtesë, është më mirë të shkoni te një specialist për t'ju këshilluar nëse vërtet ia vlen të ndiqni këtë lloj diete. Shpresoj se të kam pastruar të gjitha dyshimet në lidhje me dietën e famshme Dukan dhe zgjidhni rrugën më të mirë të mundshme.

Atëherë do të të lë një video shpjeguese kështu që është shumë më e qartë për ju se nga çfarë konsiston dieta Dukan dhe cilat janë të mirat dhe të metat e saj.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.