Dieta e butë

dietë e butë

Nëse keni dëgjuar ndonjëherë për dietë e butë, Gjëja e parë që duhet të dini është se nuk është një plan për humbjen e peshës me të cilin të humbni një seri kilogramësh siç ndodh me llojet e tjera të dietave si p.sh. dieta Atkins ose Perrone. Nëse jeni të interesuar për të dhe doni të dini më shumë rreth dietës së butë, atëherë unë do t'ju shpjegoj gjithçka Çfarë duhet të dini në lidhje me të, nga çfarë përbëhet dhe kush janë njerëzit se ata duhet ta ndjekin atë.

Cila është dieta e butë?

Dieta e butë është një plan i ngrënies me një kohëzgjatje të caktuar që mjekët përshkruajnë para sëmundjeve të ndryshme të tretjes ose pas një lloj ndërhyrje kirurgjikale. Mjeku zgjedh këtë lloj diete, në mënyrë që pacienti mund të hajë ushqim lehtë dhe që mund të përtypni dhe gëlltisni pa ndonjë problem. Në shumë raste kjo dietë zakonisht ndiqet kur të ketë mbaruar një dietë e lëngshme dhe pacienti është i përgatitur të gëlltitet ngadalë dhe me kujdes. Përbërja e dietës, do të ndryshojë në varësi të situatës klinike të pacientit.

Çfarë ushqimesh mund të hani në një dietë të butë?

Ekziston një numër i madh i ushqimeve të kualifikuara sa e bute dhe që janë ideale për t'u përfshirë në këtë lloj diete, në të cilën personi që e ndjek atë kostot përtypja, gëlltitja ose kërkon tretje të lehtë dhe të pakomplikuar. Disa nga ushqimet që mund të bëhen pjesë të dietës së butë shëndoshë:

 • Qull drithëra si tërshëra ose bollgur gruri.
 • Makarona të gatuara derisa të jetë i butë dhe i lehtë për t’u ngrënë.
 • Fruta i butë dhe i butë si banane e pjekur, pjepër, ose shalqi.
 • Fruta të gatuara ose të ziera si p.sh. dardha ose mollë.
 • Perime të gatuara pa lëkurë dhe ato mund të bëhen shumë lehtë si karota ose lulelakra.
 • Produktet e qumështit si përhapja e kosit ose djathit krem.
 • Akullore.
 • Flan
 • Puding

Këto janë vetëm disa shembuj të ushqimeve që mundeni pi pa problem një person i cili po ndjek dietën e butë.

Ushqime që janë të ndaluara dhe që duhet të shmangen në një dietë të butë

Ka një numër ushqimesh çfarë duhet të shmangni ndërsa jeni duke ndjekur këtë lloj diete pasi ato janë të dëmshme për tretje të mirë ose ato janë të vështira për t’u tretur ose përtypur. Disa ushqime të ndaluara janë:

 • Bukë me fara dhe drithëra.
 • Patate të skuqura.
 • Oriz.
 • Bishtajoret me lëkura të forta si p.sh. qiqra ose fasulet.
 • Frutat e thata.
 • Mollë, pjeshkë ose ananas.
 • Mish i kuq, mish pule ose gjeldeti.
 • Suxhuk ose hamburger.
 • Djathë i kuruar.

supë me dietë të butë

Shembull menu në një dietë të butë

Shumë njerëz mendojnë se një dietë e butë mund t'ju sjellë të jetë i mërzitshëm dhe i rreptë, megjithatë më poshtë do t'ju tregoj disa shembuj të disa menu me të cilat mund të shijoni ushqime të ndryshme gjatë kësaj lloj diete dhe ha pak nga gjithçka.

mëngjes

 1. Veze te rrahura me djathë të integruar, djathë të shkrirë dhe pak pjepër.
 2. Vezë e zier dhe kos kremoz.
 3. Gojëmjaltë bëhet me qumësht, banane, pluhur kakao, kos, dhe pak ëmbëlsues ose sheqer.

drekë

 1. Sallatë ton me majonezë dhe disa erëza. Pure molle.
 2. Sallatë me vezë me majonezë dhe erëza. Sallatë pjepri.
 3. Pure bizelesh. Dardha në ëmbël.
 4. Turqia rrotullohet me feta avokado.

Cena

 1. Sallatë makarona me ton.
 2. Salmon i pjekur me patate të ëmbël.
 3. Kuçe spinaqi dhe pure lulelakër.

shembull dietë e butë

Ndiqni një dietë të shëndetshme dhe të ekuilibruar

Veryshtë shumë e rëndësishme që ju të dini se të pasurit një dietë të butë nuk është në kundërshtim me ngrënien e një diete të tip i shendetshem dhe i ekuilibruar në të cilën trupi juaj i pranon të gjitha lëndët ushqyese të nevojshme për një funksionim të mirë të së njëjtës. Nuk mund të humbasë grupet ushqimore po aq të rëndësishme sa frutat, perimet, produktet e qumështit ose drithërat. Atëherë unë do t'ju jap një seri këshilla në mënyrë që trupi juaj të marrë një dietë të shëndetshme:

 • Shmangni ngrënien e tepërt të ushqimit në çdo kohë i pasur me sheqer, sidomos ato që nuk kanë vlera ushqyese.
 • Përfshini ushqime në dietën tuaj e ngjyrave (jeshile, të verdhë ose portokalli) për të siguruar marrjen adekuate të vitaminat në trupin tuaj.
 • Ju duhet të hani të paktën rreth 1.200 kalori në ditë. Nëse ditën tuaj në ditë hani më pak kalori sesa ato të treguara më sipër, gjëja më normale është që trupi juaj filloni të humbni muskuj në një mënyrë progresive.
 • Bëni shumë kujdes kur bëhet fjalë marrja e dhjamit. Fakti që jeni duke ndjekur një dietë të butë nuk do të thotë se keni liri totale për të ngrënë të gjitha llojet e yndyrnave. Për të shmangur një marrje të tillë joproporcionale të yndyrës, është më mirë të hani plotësisht produkte qumështi i skremuar ose i skremuar dhe përdorni pak lëng mishi për t’i dhënë pureve një aromë më të mirë.

Këshillat më të fundit mbi dietën e butë

Nëse për arsye të ndryshme jeni duke ndjekur dietën e butë, është shumë e rëndësishme që të mos humbni hollësitë e disave udhëzimet ose këshillat më të fundit dietik. Mundohuni të përtypni mirë dhe të hani ngadalë, në mënyrë që të lehtësoni tretjen sa më shumë që të jetë e mundur dhe nuk keni Problemet e stomakut aq i zakonshëm sa gazi i bezdisshëm. Pasi të keni mbaruar së ngrëni, përpiquni të pushoni për disa minuta dhe lehtësojnë tretjen e tillë.

Gjëja më e këshillueshme është të mbash dietë të butë gjatë rreth 3 0 4 ditë dhe pastaj shkoni pak ose pak duke prezantuar më shumë lloje të ushqimit për të arritur një dietë normale në të cilën mund të hani të gjitha llojet e ushqimeve lëndët ushqyese dhe vitaminat e nevojshme për trupin tuaj. Nëse vëreni se pas këtyre ditëve, ende keni probleme kur hani ushqime të caktuara, duhet të shkoni te mjeku juaj i besuar.

Siç e keni parë dhe lexuar në këtë artikull, është e mundur të kryeni një dietë të shëndetshëm, të ekuilibruar dhe të pasur edhe nëse jeni në dietë të butë. Pas një serie udhëzimesh dhe me pak kreativitet Ju mund të krijoni një menu interesante që ju ndihmon të rikuperoheni shpejt nga problemet tuaja shëndetësore dhe ofron ushqyes të mirë për trupin tuaj.

Më poshtë po ju tregoj një video në të cilën gjithçka do të jetë më e qartë dhe cilat janë ushqimet që mund të përfshini në këtë lloj diete.


Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   mjek dijo

  Ky është rekomandimi më i keq për një dietë të butë që kam lexuar ndonjëherë.