Probiotikë natyralë

Kos i thjeshtë

A keni nevojë për të përmirësuar tretjen tuaj? Marrja e probiotikëve natyralë mund t’ju ​​ndihmojë ta arrini këtë sepse konsiderohet rivendosni ekuilibrin bakterial në zorrët.

Gjeni se cilat përfitime të tjera u atribuohen këtyre mikroorganizmave të përfolura, si dhe ushqimet përmes të cilave mund t’i shtoni ato natyrshëm në dietën tuaj.

Farë janë probiotikët?

Zorrët

Për të shpjeguar se çfarë janë probiotikët, prania e baktereve të mira dhe të këqija në natyrë është një fillim i mirë. Probiotikët bëjnë pjesë në grupin e parë. Ajo është rreth mikroorganizmat e dobishëm që jetojnë në trup dhe ato do të luanin një rol të rëndësishëm në shëndetin e përgjithshëm.

Probiotikët zvogëlojnë numrin e baktereve të këqija. Në këtë mënyrë, ndihmojnë në mbajtjen e niveleve të baktereve në zorrë në një ekuilibër të shëndetshëm. Përveç kësaj, këto baktere dhe maja janë shoqëruar me shumë përfitime të tjera shëndetësore. Disa njerëz i çojnë në:

 • Trajtoni diarrenë, kapsllëkun dhe gazrat. Ato përdoren shpesh së bashku me antibiotikë për të luftuar efektet e tyre anësore në funksionimin normal të zorrëve.
 • Trajtoni simptomat e kolitit ulcerativ ose sindromës së zorrës së irrituar
 • Forconi sistemin imunitar
 • Lehtësoni intolerancën e laktozës
 • Parandaloni kavitetet
 • Përmirësoni funksionin e trurit
 • Parandaloni alergjitë
 • Mbroni nga infeksionet bakteriale
 • Ul presionin e gjakut
 • Kolesteroli i ulët
 • Lehtësoni simptomat e ekzemës ose psoriazës
 • Lehtësoni simptomat e sindromës së lodhjes kronike
 • Promovoni shëndetin e përgjithshëm

A janë të njëjtat me prebiotikët

Shpargu jeshil

Jo, dhe është e nevojshme të mos ngatërrohen me prebiotikët. Ndryshe nga probiotikët, prebiotikët nuk mbajnë baktere të gjalla. Në vend të kësaj, ajo që bëjnë ushqimet prebiotike është të sigurojnë një sërë përbërësish për bakteret e mira që janë tashmë në zorrë, në mënyrë që ato të rriten. Asparagu, tërshëra dhe bishtajoret janë ushqime prebiotike.

A punojnë ata?

Ka shumë njerëz që pretendojnë të kenë përjetuar një përmirësim të shëndetit të tyre (veçanërisht në traktin gastrointestinal) pas marrjes së probiotikëve. Por ka edhe një numër të lartë studiuesish, të cilët, megjithëse njohin përfitime të caktuara, besojnë se akoma nevojiten më shumë studime në lidhje me të gjitha avantazhet me të cilat shoqërohen. Nga ana tjetër, është e rëndësishme të theksohet se ka shumë lloje të probiotikëve. Efektet e tij në trup janë të ndryshme në varësi të llojit të probiotikut në fjalë.

Si të merrni probiotikë natyralë

Nyjet e kefirit

Ju mund të merrni probiotikë përmes ushqimeve të fermentuara. Koset janë burimi më i popullarizuar i probiotikëve natyralë. Ata këshillohen të forcojnë kockat. Dhe versionet me pak yndyrë dhe sheqer të ulët shpesh përfshihen në planet e humbjes së peshës, veçanërisht për drekë ose një meze të lehtë.

Por ndërsa është ndoshta më i arritshmi, kosi nuk është ushqimi i vetëm probiotik. Ka edhe të mira të tjera burime të probiotikëve për dietën tuaj që ia vlen të merren parasysh:

 • kefir: Konsiderohet si një nga burimet më të mira të probiotikëve, kefiri është një pije e qumështit e thartuar, vendas në Kaukaz. Përgatitet duke shtuar nodule kefir në qumështin e lopës ose të dhisë. Në përgjithësi tolerohet mirë nga njerëzit me intolerancë ndaj laktozës, por nëse keni nevojë të bëni pa qumësht, alternativa të tilla si kefiri i ujit ia vlen të theksohen. Mund ta përgatisni vetë në shtëpi ose të blini kefir të gatshëm në supermarket.
 • Lakra turshi: Cabshtë lakër e fermentuar. Kimchi koreane është një tjetër ushqim probiotik i përgatitur me këtë ushqim (ndër perime të tjera).
 • Miso: Isshtë një makarona japoneze e bërë me drithëra të ndryshëm të thartuar. Shoqëruar me përfitime të rëndësishme shëndetësore, përdoret kryesisht në supë miso.

Mocarela

 • Djathëra të caktuar: Mozzarella, çedër, vilë, gouda ... Pavarësisht përfitimeve të tij, djathi duhet të hahet gjithmonë në moderim.
 • Turshi të thartuar: Për të prodhuar një efekt probiotik është e nevojshme që ato të jenë bërë pa uthull.
 • tempeh: Isshtë një sojë tipike indoneziane e fermentuar. Në pjesën tjetër të botës është bërë një ushqim shumë i vlerësuar për pasurinë e tij në proteina, veçanërisht nga njerëzit që ndjekin një dietë vegjetariane.
 • Lëngje të caktuara

Efektet anësore

Probiotikët mund të kenë disa efekte anësore, zakonisht të vogla. Në disa raste ato mund të prodhojnë gaz të butë dhe fryrje të barkut. Nëse ato ju ndikojnë në këtë mënyrë, provoni të zvogëloni shumat.

Rreth shtesave probiotike

kapsula

Ka shumë mënyra për të marrë probiotikë përmes dietës, por është gjithashtu e mundur të sigurohen probiotikë në trup përmes shtesave ushqimore. Në kapsulë, pluhur ose formë të lëngshme, suplementet e bëjnë marrjen e probiotikëve më të përshtatshëm. Sidoqoftë, ato nuk janë në të njëjtin nivel ushqyes me ushqimet probiotike.

Së fundmi, si me shumë shtesa, marrja e tyre mund të mos jetë e sigurt për ju. Para se të filloni të merrni probiotik ose shtesa të çfarëdo lloji, këshillohet të këshilloheni me mjekun, veçanërisht në rastin e grave shtatzëna ose lactating.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.