Ne ju tregojmë se çfarë është edamame, vetitë e tij dhe si merret

     pods edamame me kripë

Edamame po pastron shtëpitë e shumë njerëzve. Ndoshta nuk e dini saktësisht se çfarë është ky ushqim, cilat janë vetitë e tij ose si hahet saktësisht. Mos u shqetësoni, më poshtë, ne do t'ju tregojmë gjithçka në detaje.

Konsumi i sojës është në rritje, ai është përhapur në të gjithë botën. Edamames janë një ushqim i shëndetshëm, shumë i pasur me lëndë ushqyese dhe ideal për t’i bërë ato si një meze të lehtë të shëndetshme.L emrat e edamit vijnë nga farat e sojës, emri i referohet pjatës së bërë me këto fasule soje jeshile, jo vetë produktit. Kjo është, pods gjelbër nuk quhen edamame Përgatitja është shumë e thjeshtë, një aspekt që ka bërë që shumë njerëz ta fusin atë në dietën e tyre.

Çfarë është edamame?

Edamame janë bishtajat ose bishtajat e sojës, ato janë mbledhur para se të piqen. Ato janë jeshile, një ngjyrë shumë e ngjashme me bizelet dhe fasulet që ne njohim. Fromshtë nga familja e bishtajoreve dhe madhësia e saj është e vogël. Në një pod të sojës së gjelbër gjejmë midis 2 ose 3 tufa soje dhe ata kanë një hendek të madh midis tyre.

Edamame, Ajo është e mbuluar me qime të vogla, një karakteristikë për t'u marrë parasysh për të ditur se si t'i dalloni ato nga bishtajoret e tjera të freskëta.

edamame pikante

Pronat e Edamame

Tjetra, ne do t'ju tregojmë se cilat janë vetitë dhe përfitimet e mrekullueshme të edamame.

 • Isshtë një burim i shkëlqyeshëm i proteina me origjinë bimore.
 • Ajo shquhet në përmbajtjen e saj të mrekullueshme në kalcium dhe hekur. 
 • Ky ushqim është me pak yndyrë, e cila është perfekte për të gjithë ata që kërkojnë të ulin ose kontrollojnë kolesterolin.
 • Ka veti antioksiduese, falë përmbajtjes së lartë të izoflavonet. Izoflavonet ndihmojnë gratë në menopauzë për të ruajtur lëkurën dhe organizmin e mirë.
 • El Edamame, përqendron magnezin, një mineral që përmirëson shëndetin e kockave.
 • Përmbajtja e tij e lartë e hekurit dhe proteinat me cilësi të lartë e bëjnë atë një ushqim të aftë të na mbushë me energji.
 • Ajo ka një përmbajtje të madhe të lartë në fibra. Për çdo 100 gramë edamame kemi 8 gramë fibra. 
 • Shtë një ushqim pa gluten, kështu që ata që janë alergjikë ndaj glutenit mund ta marrin atë pa probleme.
 • Mban tonat sistem i fortë imunitar. 
 • Është një burim i madh i energjisë. 
 • U rekomandohet njerëzve diabetik
 • Ulja e probleme me veshkat 
 • Përmirëso shëndeti i kockave tona. 
 • Parandalon anemi për përmbajtjen e lartë të fibrave.

Edamame, pasi vjen nga farat e sojës, gjithashtu rrit indekset tona në substancat e mëposhtme:

 • Proteina vegjetale.
 • Fibra.
 • Kalcium.
 • Hekur
 • Izoflavonet
 • Vitamina K
 • Kaliumi.
 • Magnez.
 • Mangani.

gatuar edamame

Si e ha?

El Edamame Toshtë shumë e lehtë për t’u ngrënë, përgatitet shpejt dhe rezultati është fantastik. Në kohën e ngrënies, podi hapet me ndihmën e dhëmbëve ose të duarve, me gjuhën që mbledhim kokrrat brenda dhe pod hidhet. Isshtë diçka si ngrënia e tubave.

Më e zakonshme dhe e thjeshtë është ziejini ato në ujë me pak kripë. Për afërsisht 3 ose 5 minuta. Pasi të zihen mund t’i shoqërojmë me thekon vaji dhe kripe ose ndonjë erëz. Nga ana tjetër, mund t’i heqim drithërat dhe t’i shtojmë në një sallatë, ose t’i kavardisim në një tigan me pak salcë soje dhe hudhër të grirë.

Gjëja normale është ta marrësh atë si aperitivParaqitet me gjithë pod të zier dhe i hamë sikur të ishin tuba. Ato mund të merren të ngrohta ose të ftohta. Aroma e saj është e butë dhe kombinohet me një numër të madh ushqimesh.

edamame nga tregu

Ku ta blini

Aktualisht, pas famës së këtij ushqimi, edamame mund ta gjejmë në sipërfaqe dhe tregje të ndryshme që janë të njohura për të gjithë. Mund ta gjejmë në formate të ndryshme, të freskëta, fara, të gatshme për t’u ngrënë ose të ngriraPastaj ne ju tregojmë se ku mund ta merrni këtë ushqim të shijshëm.

 • En Amazon Spanjë farat e edamame mund të blihen për kultivim.
 • Në supermarket Lidl Ne e gjejmë të ngrirë, me një format 400 gram.
 • En Merkadona, një nga supermarketet e mëdha spanjolle dhe ku aktualisht kanë mbaruar rezervat, ne e gjejmë atë në sasi prej 500 gramësh në pjesën e ngrirë.
 • En ndërprerje Ne e gjejmë atë në një format më të vogël, 100 gram edamame të gatshëm për të ngrënë, një mënyrë e përsosur për ta provuar nëse nuk e dini akoma.
 • En Në fushë, në këtë supermarket e gjejmë në një format 300 gram të ngrirë thellë.
 • El Gjykata angleze, ne shesim edamame në sasi prej 500 gram, dhe do ta gjeni në departamentin e ngrirë.
 • La SirenaKy supermarket, i cili më së shumti shet produkte të ngrira, ka fituar edhe edamame, në formate 400 gramësh.

edamame me kripe

Edamame Ka një çmim që varion nga 1,80 € deri afërsisht 4 euro, në varësi të markës dhe sasisë.

Nëse jetoni në një qytet të mesëm, me siguri do të gjeni mundësinë e marrjes së edamame, në çdo format. Sidoqoftë, nëse nuk e merrni, mund ta porosisni në internet, aktualisht ka shumë faqe në internet me dyqane në internet që na ofrojnë produktet e tyre të freskëta dhe na i dërgojnë brenda një periudhe të shkurtër kohe.

Shkoni përpara dhe provoni këtë ushqim të shëndetshëm dhe sa është bërë modë. Një opsion perfekt për një rostiçeri të shpejtë, pa kalori dhe e shijshme. Luaj me recetat e tua dhe shtoje në mënyrën që të intereson më shumë. Ju jeni i sigurt për t'i dhënë enëve tuaja një prekje të përsosur.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.