Nga të gatuara në zierje, mënyrat më të shëndetshme për të ngrënë vezë

vezë

Veza është një nga ushqimet më të shëndetshme dhe më të plota që ekzistojnë: një nga më të mirat për nga vlerat ushqyese, i disponueshëm gjatë gjithë vitit, i lirë dhe me pak kalori. Për këtë arsye, është thelbësore në dietat për humbje peshe ose, thjesht, kur planifikoni ndonjë model ushqimi të shëndetshëm dhe të ekuilibruar për të gjithë familjen.

Tani, si me shumicën e ushqimeve, Metodat e gatimit të vezëve ata kanë shumë për të thënë për kaloritë totale, marrjen e yndyrës dhe mbajtjen ose heqjen e lëndëve ushqyese.

Dhe megjithëse janë të gjitha të shkëlqyera, disa ju përshtaten më shumë se të tjerët. Vazhdoni të lexoni me kujdes, sepse do të keni disa surpriza.

Si të gatuajmë vezën në mënyrën më të shëndetshme?

Ndryshe nga sa mendojnë njerëzit, mënyra më e shëndetshme për të ngrënë një vezë nuk është e gjallëpor të gatuara. 

Kjo për faktin se temperaturat e larta prodhojnë një fenomen të quajtur denatyrim i proteinave të vezës, gjë që i bën ato më të tretshme për trupin. Prandaj, atletët bëjnë një gabim të qartë duke ngrënë të bardha veze të papërpunuara, pasi nuk arrijnë efektin e dëshiruar.

Me këtë thënë, le të hedhim një vështrim në mënyrat e ndryshme të shëndetshme për të gatuar një vezë. Në këtë listë kemi shqyrtuar teknikat më të zakonshme; megjithatë, pasi Pazo de Vilane, ferma më e vjetër spanjolle e vezëve me rritje të lirë të rritura në liri, ato ju ofrojnë disa mënyra të tjera të shijshme dhe origjinale për të gatuar një vezë. Mbi 25 vjet të rritjes së pulave sipas mënyrës së vjetër shkon shumë, kështu që do të bënim mirë të zbatonim disa nga këshillat e tij.

E pjekur në skarë

Nëse keni një tigan të mirë që nuk ngjit, kjo është ajo. Mënyrë më e shpejtë, e shijshme dhe më e shëndetshme për të ngrënë një vezë. Nuk keni asnjë justifikim për të mos e përfshirë në mëngjeset tuaja, sepse do t'ju duhet vetëm 1 minutë për ta përgatitur atë.

I gatuar

Përfshirë variacionet e ndryshme të tij: ngjyhet në ujë për pak a shumë minuta. E mira e kësaj mënyre të shëndetshme të gatimit të vezës është se mund të përgatisni disa paraprakisht dhe zhyteni në to kur nuk keni shumë kohë. Prisni disa perime të freskëta dhe do të keni një pjatë të parë të mrekullueshme; një vezë e zier mesatare jep vetëm 64 kcal.

i zier pa leje ose pa leje

Vezë të ziera

Kjo teknikë e gatimit të vezëve është shumë në modë falë vezëve të shijshme benediktine, pjata yll e mëngjeseve dhe mëngjeseve të shijshme. Edhe pse salca hollandaise që zakonisht i shoqëron ka jo pak kalori, nuk është e dëmshme nëse e merrni herë pas here dhe e bëni në shtëpi.

Në çdo rast, vezët e ziera ose të ziera në vetvete janë të shijshme, janë të ngarkuara me vitamina, minerale, aminoacide dhe proteina dhe nuk janë aspak të majme (njëlloj si një vezë e zier, rreth 65 kcal).

I skuqur

Po, menduat se veza e skuqur nuk ishte e shëndetshme… Ne do t'ju japim një lajm të mirë! Është e vërtetë që kjo mënyrë gatimi jep pak kalori më shumë (rreth 110), por ato nuk janë shumë dhe disa do t'i shmangni nëse i kulloni mirë vezët kur i hiqni. Gjithashtu, nëse e bëni në një vaj ulliri ekstra i virgjër i mirë Ju jo vetëm që do të ofroni shije, por të gjitha vetitë e EVOO-s tonë të dashur.

të fërguara

Për këtë teknikë gatimi, mos hezitoni të përdorni të gjithë imagjinatën tuaj. Dhe bëjeni pa keqardhje me ushqimet më të shëndetshme dhe më të pasura që mund të mendoni: copa domate natyrale, kërpudha hudhër, disa karkaleca deti, spinaq, ton, gjeldeti, misër... Sepse do të merrni një pjatë të dytë, një mëngjes ose darkë me gishta, sa të jetë e shëndetshme. Dy vezë të fërguara pa vaj mezi japin rreth 149 kcal.

në tortilla

Omëleta e shenjtë e patates është pak më kalorike por shumë e rekomanduar. Në fakt, nëse përpiqeni të përmbaheni me shumat që mund ta përballoni me një farë frekuencë. Sipas Fondacionit Spanjoll Nutrition, një pjesë e vogël e omëletës me patate mund të ketë rreth 196 kilokalori.

Sa për tortillat e mbushura apo franceze, nuk ka asnjë problem t'i përfshini ato në dietë pothuajse çdo ditë. Një omëletë franceze me dy vezë mund të ketë rreth 154 kcal.

Siç mund ta shihni, Mënyrat e shëndetshme për të gatuar vezën janë shumë të ndryshme dhe të shijshme. Në fakt, të kombinuara me ushqime të tjera të rekomanduara ato janë pothuajse të pafundme.

Prandaj, mos harroni të përfshini vezë kur planifikoni dietën tuaj dhe të gjithë familjes, sepse do t'i bëni një nder shëndetit tuaj... dhe xhepit tuaj. Avantazh i dyfishtë!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.