Humbni peshë duke ngrënë oriz pule

Oriz me dietë pule

La dietë orizi Isshtë një dietë e krijuar posaçërisht për të gjithë ata njerëz që kanë nevojë për të humbur peshë që kanë shtesë dhe që i shqetësojnë aq shumë. Isshtë një regjim shumë i thjeshtë për tu realizuar, bazohet në marrjen e orizit me mish pule. Nëse e bëni në mënyrë rigoroze, kjo do t'ju lejojë të humbni 2 kg në 8 ditë.

Nëse jeni të vendosur për të kryer këtë dietë do të duhet të keni një gjendje të shëndetshme shëndetësore, të pini sa më shumë ujë të jetë e mundur çdo ditë, të hani oriz të zier dhe pulë të pjekur në skarë, të aromatizoni infuzionet tuaja me ëmbëlsues dhe sezonin e vakteve tuaja me kripë, djathë të lehtë të integruar dhe një sasi minimale të vajit të ullirit. Ju duhet të përsërisni menunë e detajuar më poshtë çdo ditë që bëni planin.

Menuja ditore

 • Mëngjesi: 1 filxhan çaj, 1 kos i vogël i skremuar, 1 dolli i lehtë për tryezë dhe 1 fruta agrumesh.
 • Dreka: oriz me mish pule dhe 1 filxhan bolus ose çaj jeshil. Ju mund të hani sasinë e orizit me mish pule që dëshironi.
 • Snack: 1 filxhan kafe me qumësht, 2 dolli gruri të plotë dhe 2 fruta agrumesh.
 • Darka: 1 filxhan supë me perime, 1 tas oriz pule dhe 1 filxhan çaj të bardhë ose të kuq.
 • Para se të shkoni në shtrat: 1 mollë ose 1 dardhë.

Më poshtë do të gjeni një menu 3-ditore për dietën me oriz dhe mish pule.

Pse dieta e orizit të pulës është një zgjedhje e mirë?

Oriz pule për vëllim

Dieta e orizit me pulë është një alternativë e mirë për t’i dhënë lamtumirë kilogramëve të tepërt. Ka një veprim pastrues, i cili do të na bëjë të ndihemi më pak të fryrë. Nga njëra anë, nëse zgjedhim orizin kafe, po përballemi me një ushqim me vitamina, si dhe minerale. Ndërsa nga ana tjetër, pula është burim i proteinave por më i vjetër ka edhe vitamina të grupit B dhe A.

Prandaj, kur bashkojmë të dy orizin dhe pulën, ne do të bashkohemi me të dyja karbohidrate si proteina, vitamina dhe minerale e nevojshme Një kombinim i mirë për tu marrë në konsideratë. Por po, siç ndodh zakonisht me këtë lloj diete, është gjithmonë më mirë të mos i zgjasni ato për një kohë të gjatë dhe t'i kombinoni me perimet e çuditshme.

përfitimet

Bodybuilding: Pa dyshim, orizi është një nga ushqimet kryesore për atletët. Isshtë një nga më të rëndësishmet për të marrë muskuj dhe kjo është arsyeja pse shumica dërrmuese e bodybuilders bast mbi të. Si një fakt kryesor, ai ka magnez dhe është një nga mineralet më të rëndësishëm për atletët. Falë kësaj diete, ju mundeni plotësoni më shpejt rezervat e glukogjenit muskulor.

 • vëllim: Si pula ashtu edhe orizi janë kombinimi më i mirë për të vëllimi i fitimit. Falë indeksit glicemik të orizit, është thelbësor para trajnimit. Orizi i gatuar do të sigurojë 3% fibra, si dhe 7% proteina.
 • përcaktoj: Nëse shërben për të fituar vëllim, si dhe muskuj, orizi me dietë pule është gjithashtu perfekt për përkufizim. proteinat Ato janë edhe një herë baza e shkëlqyeshme e një diete si kjo. Por është e vërtetë që në këtë fazë duhet të kombinoni dietën me një rutinë të mirë të krijuar për tu përcaktuar.
 • Dietë e butëKur flasim për një dietë të butë, ne e bëjmë atë për një sërë ushqimesh që treten lehtë. Meqenëse në shumicën dërrmuese të rasteve, ne i konsumojmë ato kur kemi ndonjë lloj problemi tretës. Në këtë mënyrë, këshillohet të merrni orizin e gatuar me mish pule, për dy ose tre ditë, dhe pastaj gradualisht të futni më shumë ushqim.

Sasitë ditore për të bërë dietën

Pjatë me oriz pule

E vërteta është se sasitë gjithmonë mund të ndryshojnë në një dietë si kjo. Më shumë se gjithçka sepse gjithmonë do të varet nga aktiviteti fizik që kemi. Për të shmangur gjithmonë detyrimin për të rostiçuar midis vakteve, mund të shtojmë pak më shumë oriz, pasi siç e dimë se është e ngopur. Ka njerëz që me 40 gram oriz dhe 100 gram mish pule do të kenë më shumë se sa duhet për të shtuar në çdo vakt kryesor. Por siç themi, ju mund ta rrisni sasinë e orizit pak më shumë.

Mund të përdorni oriz kafe?

E vërteta është se është gjithashtu shumë e këshillueshme. Që nga viti oriz kafe mbështet humbjen e peshës dhe është një burim i shkëlqyeshëm i fibrave. Por jo vetëm kaq, por ka edhe antioksidantë, është i pasur me minerale dhe gjithashtu na jep energjinë e nevojshme për të qenë në gjendje të përballemi me një dietë orizi me mish pule si kjo.

Menuja e orizit dhe pulës

E hënë

 • Mëngjesi: Orizi i zier në ujë dhe i rrahur me dy fruta të freskëta
 • Në mes të mëngjesit: një kos natyral
 • Dreka: Oriz kafe me sallatë dhe gjoks pule të pjekur në skarë
 • Snack: Xhelatinë
 • Darka: Supë me oriz me perime dhe mish pule

E martë

 • Mëngjesi: Një çaj, bukë e thekur dhe një kos
 • Mesi i mëngjesit: Dy fruta agrumesh
 • Ushqimi: Oriz me mish pule dhe perime të kavërruara
 • Snack: kos natyral
 • Darka: Supë me perime dhe oriz pule

E mërkurë

 • Mëngjesi: Kafe vetëm ose me qumësht të skremuar, kos natyral dhe 30 gram bukë gruri të plotë
 • Mesi i mëngjesit: Dy fruta të freskëta
 • Dreka: Sallatë me vaj ulliri, oriz të zier dhe milkshake me gjoks pule të copëtuar
 • Snack: kos natyral
 • Darka: Supë me perime dhe oriz pule

Mund t'i përsërisni këto ditë derisa të mbarojë java. Nëse ndërmjet orëve jeni disi i uritur, është më mirë të zgjidhni perime ose fruta. Mos harroni se duhet të pini shumë ujë dhe mund ta bëni si infuzion. Nëse dëshironi të aromatizoni enët tuaja, zgjidhni bimët aromatike si shtesa kryesore.

Si të bëni oriz pule

Oriz pule

Nëse do të gatuani oriz kafe, atëherë rekomandohet që ta lini të thithë disa minuta më parë. Pastaj do ta gatuajmë dhe do të vendosim një filxhan oriz për tre ujë. Nga ana tjetër, gjoksi i pulës është mishi i rekomanduar për këtë lloj recete ku duam të humbasim peshë. E përsosur për të shoqëruar si orizin e gatuar ashtu edhe atë të pjekur në skarë, me të cilin do të marrim më shumë aromë. Ne mundemi sezonin me erëza ose bimë aromatike.


6 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   korrigjoj dijo

  MË PËLQEN

 2.   Gjakftohtësi dijo

  Më duket një dietë ideale dhe se nuk rri i uritur ...

 3.   Misifu-fu dijo

  a është kjo në përputhje me diabetin?

 4.   PMIJK dijo

  Më është dashur ta bëj nga 4 vjeç në 9 vjeç për shkak të problemeve shëndetësore. Dhe u bë një hall. Ushqimi i vetëm që mund të haja ishte ... në mëngjes qumështi i bajames, mishi i pulës në skarë ose i zier me oriz në mëngjes dhe i njëjti për darkë. Kështu që për 5 vjet. Por unë tashmë thashë se ishte për shkak të problemeve shëndetësore.

 5.   ivan dijo

  Dhe ku janë proteinat? Si një nutricionist nuk më pëlqen kjo dietë, ju mund të humbni peshë por unë do të humbja muskuj dhe rezultati do të ishte një trup më pak estetik

  1.    arlekin dijo

   Mirë njeri, duke marrë parasysh që pula ka rreth 20g proteina për 100gr produkt dhe orizi kafe rreth 8g për 100g, 3 vakte me vetëm 100g të secilit përbërës tashmë ju ofrojnë 84g proteina në ditë. Duke numëruar ato të kosit dhe qumështit, ne do të përdorim më shumë se 100 gr proteina në ditë. Mjaft më se e mjaftueshme ... Çfarë një nutricionist xd