Dieta 400 kalori

Dieta 400 kalori

Kjo është një dietë e krijuar për njerëzit që duan të humbin ato kilet e tepërta. Isshtë një regjim në të cilin do të përfshini një sasi të vogël të ushqimit, do t'ju lejojë të humbni peshë midis 4 ½ dhe 5 ½ kilogram në 10 ditë. Ju do të duhet të kontrolloni kaloritë që përfshini pasi ato nuk mund të kalojnë 400.

Nëse jeni të vendosur ta vini në praktikë këtë dietë, do të duhet të keni një gjendje të shëndetshme shëndetësore, të pini sa më shumë ujë të jetë e mundur çdo ditë, të aromatizoni infuzionet tuaja me ëmbëlsues dhe të sezononi vaktet tuaja vetëm me kripë dhe vaj ulliri.

Sa humbni në dietën 400 kalori?

Shtë e vërtetë që me një dietë të tillë, kaloritë janë shumë më të ulëta nga sa mund të mendojmë. Pra, nëse ndjekim planin në letër mund të humbasim rreth 4 ose 5 kilogramë në javë. Por po, është më mirë të bëni dietën 400 kalori vetëm për 8 ose 10 ditë.

Më vonë, ne mund të përfshijmë më shumë sasi, por gjithmonë nga ushqimet që ju rekomandojmë. Në këtë mënyrë, trupi ngjyhet në lëndët ushqyese, proteina ose vitamina që i duhen, por gjithmonë kontrollon çështjen e peshës.

Menuja ditore

grua që bën dietën 400 kalori

 • mëngjes: 1 infuzion i zgjedhur nga ju, prerë me qumësht të skremuar dhe 1 bukë të thekur.
 • Mesdite: 1 kos me pak yndyrë me fruta.
 • drekë: supë ligth, 1 racion sipas zgjedhjes suaj të sallatës me perime të papërpunuara dhe 1 sipas zgjedhjes suaj të frutave. Ju mund të pini sasinë e supës që dëshironi.
 • Mesdite: 1 gotë lëng portokalli ose grejpfruti.
 • merienda: 1 infuzion i zgjedhur nga ju, prerë me qumësht të skremuar dhe 2 biskota uji ose krunde të lehta.
 • Cena: lëng mishi, 50g. pulë, peshk ose mish, 50g. djathë për kripë, 1 porcion sallatë të përzier dhe 1 porcion xhelatinë të lehtë. Ju mund të pini sasinë e supës që dëshironi.
 • atëherë për darkë: 1 infuzion i zgjedhur nga ju.

Menuja javore

Këto lloje të dietave, në të cilat flasim për shtimin e shumë pak kalorive në trup, duhet të bëhen vetëm në kohën e duhur. Kjo është arsyeja pse bëhet fjalë për të ashtuquajturat dieta të shpejta. Çfarë do të marrim me të? hiqni qafe disa kilogramë shtesë. Por është e vërtetë që meqenëse jo të gjithë trupat janë njësoj, ndonjëherë mund të humbasim edhe më shumë nga sa kemi menduar. Sigurisht, asnjëherë nuk duhet të teprojmë me dieta si kjo. Gjithmonë është më mirë ta bëjmë atë për disa ditë dhe më pas të hamë rregullisht, por gjithmonë të shëndetshëm dhe të ekuilibruar për të ruajtur peshën tonë.

Ne ju lëmë me një menu javore në mënyrë që të mund të aplikoni dietën 400 kalori në mënyrë efektive dhe të lehtë:

E hënë:

 • Mëngjesi: Një grusht drithërash të plota me 200 ml qumësht të skremuar.
 • Mesi i mëngjesit: Një mollë
 • Ushqimi: Një pjatë e bukur me marule dhe kastravec
 • Snack: Një pelte e lehtë
 • Darka: Pjatë me brokoli të gatuar me një kos të skremuar

E martë:

 • Mëngjesi: Infuzion dhe fetë e bukës së thekur me një lugë çaji reçel të lehtë
 • Në mes të mëngjesit: Një portokall
 • Dreka: Një tas me supë me një grusht makarona gruri të plotë
 • Snack: Një kos i skremuar
 • Darka: 75 gramë mish pule me sallatë të përzier

E mërkurë:

 • Mëngjesi: Infuzion ose kafe vetëm me bukë gruri të plotë dhe dy feta gjoksi të gjelit të detit
 • Mesi i mëngjesit: Një frut
 • Dreka: 95 gram viçi i pjekur në skarë me sallatë domate dhe spinaq
 • Snack: një filxhan luleshtrydhe
 • Darka: Sallatë e përzier, me pak djathë dhe një pelte të lehtë

E enjte:

 • Mëngjesi: Një gotë qumësht i skremuar me drithëra
 • Mesi i mëngjesit: Një frut
 • Dreka: Një grusht thjerrëzash me copa
 • Snack: Fruta ose pelte
 • Darka: supë e lehtë me perime dhe një kos i skremuar

E premte:

 • Mëngjesi: Një gotë me lëng natyror ose kafe vetëm ose infuzion plus drithëra
 • Në mes të mëngjesit: Një grejpfrut
 • Ushqimi: Një sallatë me 125 gram peshk të pjekur ose në avull.
 • Snack: Një shirit çokollatë integrale
 • Darka: Sallatë me spinaq, lakër fasule dhe domate ose karrota. Mund ta zbukuroni me pak lëng dhe një lugë gjelle vaj ulliri.

shtunë:

 • Mëngjesi: Një gotë çaj jeshil me dy dolli bukë gruri të plotë
 • Në mes të mëngjesit: Një filxhan luleshtrydhe
 • Ushqimi: 100 gram gjel deti me brokoli në avull
 • Snack: Një frut
 • Darka: Supë me perime dhe një kos

e diel:

 • Mëngjesi: Një gotë qumësht i skremuar ose një infuzion dhe dy biskota pa sheqer
 • Mesi i mëngjesit: Një mollë
 • Ushqimi: 20 gram oriz kafe me copa ose spinaq
 • Snack: Një grejpfrut
 • Darka: Rukola dhe sallatë selino me djathë të freskët.

Mos harroni se duhet të pini shumë ujë dhe se infuzionet rekomandohen kur të doni. Ju gjithashtu mund të merrni supë e lehtë shtëpie kur keni nevojë. Sallatat, si dhe peshku ose mishi mund të stinëzohen me erëza. Kur gatuani mund të shtoni një lugë gjelle vaj ulliri, si në mesditë ashtu edhe në darkë, domethënë maksimumi dy lugë gjelle në ditë. Nuk është një dietë e rekomanduar për njerëzit me shpenzime të mëdha të energjisë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

12 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Ricardo dijo

  400 kalori? Thingshtë gjëja më qesharake që dëgjoj dhe më duket më e papërgjegjshmja që ky lloj mizorie është publikuar në internet kjo dietë është plehra dhe megjithëse një person mesatar mund të humbasë 5 kilogramë në javë që nuk dyshoj se do të mbeteni mbi të gjithë lëngun e trupit Ju shëroheni për disa ditë, përveç kësaj që prishni metabolizmin tuaj duke e kthyer atë në një makinë të ngadaltë dhe në planin afatgjatë do të jetë e pamundur për ju të humbni më shumë peshë nëse nuk doni të shihni veten në kocka pa asnjë muskul. është më mirë të biesh pak nga pak dhe të injorosh këtë lloj diete të gabuar.

  1.    Shëruar dijo

   E vërteta është se duke plotësuar me multivitamina për të siguruar marrjen tuaj të përditshme të mikroelementëve, çdo dietë kufizuese funksionon në periudhën afatshkurtër, çfarëdo që të hani (edhe nëse është vetëm një burger yndyre 400 kalori në ditë). Sidoqoftë, konsumi i frutave dhe perimeve është shumë i dobishëm për shëndetin pasi ato kanë ato që quhen fitonutriente. Kjo dietë funksionon duke marrë parasysh që trupi i subjektit ka një sasi të yndyrës së akumuluar të disponueshme për të mbuluar deficitin kalorik. Gjëja më e zgjuar për të bërë do të ishte sigurimi i marrjes së proteinave me rreth 1g x peshë trupore dhe plotësimi me aktivitet fizik, në mënyrë që të ruhet masa e dobët. Nga ana tjetër, efekti i rikthimit nuk është asgjë më shumë sesa të hahet përsëri, duke tejkaluar kaloritë që i duhen trupit, prandaj një dietë me këto karakteristika e ndjekur nga një riedukim i ushqimit nuk do të çonte në një efekt të quajtur keq reagim.

 2.   Candice dijo

  Eshte e mrekullueshme! Ndryshova disa gjëra dhe e ndoqa pa kaluar mbi 400 kalori, humba 5 kilogramë në 10 ditët e para dhe 4 në 10 ditë më shumë me të njëjtën dietë !! Kam në plan ta ndjek edhe për 10 ditë të tjera për të përfunduar muajin

  1.    Catalina dijo

   Nëse dëshironi të humbni peshë vizitoni një profesionist të ushqyerit.
   Këto dieta janë të padobishme dhe të rrezikshme për trupin tuaj.
   Edukimi ushqimor është thelbësor për suksesin e planit tuaj të ngrënies. Me degjo! është këshilla ime si një profesionist i ardhshëm i kujdesit shëndetësor.

 3.   Catalina dijo

  Ribleshtë e tmerrshme që ky lloj botimi është në dispozicion për njerëzit!
  Duhet të raportohet!
  Asnjë qenie njerëzore nuk mund ta konsumojë këtë dietë! E gjitha që ka humbur do të jetë ujë trupi dhe nuk do të duhet shumë për ta rikuperuar atë. Kjo jo vetëm që nuk funksionon, por kërcënon shëndetin dhe nuk ka miratim shkencor.

 4.   cian dijo

  Vizita tek specialisti dhe diagramimi i përbashkët i një diete të ekuilibruar të krijuar për ju dhe nevojat tuaja do të jetë gjithmonë opsioni më i mirë.

  Padyshim çdo lloj diete e postuluar në internet.-

  SDS

  Sintija.

 5.   Blogicics.com dijo

  Isshtë një dietë e komplikuar sepse nuk plotëson plotësisht lëndët ushqyese të nevojshme që duhet t’i konsumojmë çdo ditë.

 6.   del dijo

  YNDYRON T ALL GJITHA, KANI Zili ata që mund të humbin peshën

 7.   Reni dijo

  Po, ata nuk kanë diçka më të mirë për të kontribuar, mos komentoni.

 8.   Luis dijo

  Kjo dietë është krijuar vetëm për njerëzit me një BMI më të madh se 80, domethënë ata janë afërsisht 100 deri 150 kg mbipeshë.

 9.   Violet Chaparro A dijo

  E vërteta është se unë kam probleme të rëndësishme të dislipidemisë dhe asgjë, madje as ilaçet, nuk më kanë ndihmuar të kontrolloj nivelet.
  Vetëm me një dietë pa gluten ose laktozë dhe pak fruta, gjithsesi shumë ujë.
  Shpresoj që kjo të më ndihmojë ta marr.

 10.   Marta Mora Santamaria dijo

  Shembulli perfekt që humbja e peshës nuk është sinonim i të qenit i shëndetshëm. Kjo nuk është e shëndetshme dhe është e rrezikshme, ndaloni të gënjeni në internet. Si një student i mjekësisë dhe një person që ka qenë në botën e ushtrimeve për një kohë të gjatë, nëse doni të humbni peshë, hani një dietë të ekuilibruar, me yndyrna të jashtëzakonshme të ngopura (mos harroni se yndyrnat janë të domosdoshme, por ato të shëndetshme janë të pangopura ), karbohidrate të shëndetshme dhe pa kalori të zbrazëta, proteina (aq më shumë doni të merrni masë muskulore). Bëni bazën e dietës tuaj janë frutat, perimet dhe bishtajoret, peshku blu dhe, edhe pse mishi i kuq ka më shumë proteina, mishi i bardhë është gjithmonë më i shëndetshëm. Bëni ujin pijen tuaj kryesore dhe bëni konsumin e pijeve super të jashtëzakonshme me sheqer E gjithë kjo e kombinuar me një deficit kalorik dhe ushtrime fizike (punë e fortë + kardio). Humbja e shëndetshme e peshës është gjithmonë progresive dhe e kënaqshme, kjo dietë që përshkruhet këtu është vetëm një efekt "bum", do t'ju bëjë të humbni peshë në një mënyrë jo të shëndetshme për disa ditë dhe pastaj gjithçka do të mbetet e njëjtë. Nuk ia vlen të rrezikosh shëndetin tënd.