Ushqim pikant dhe ushqyerja me gji

236

L gratë shtatzëna duhet të ndjekë një Dieta saludable per te siguruar vitamina dhe lëndë ushqyese thelbësore për foshnjën tuaj, si dhe shmangia komplikime në shtatzëni, por edhe pas lindjes një dietë e shëndetshme është shumë e rëndësishme, veçanërisht kur vendoset siguroni përfitimet e ushqyerjes me gji të foshnjës tuaj.

Shumë gra shpesh pyesin nëse kjo do të thotë shmangni ushqimet pikante, ndërsa ata janë ushqyerja me gji, megjithatë, sipas disa dietologëve a dietë plot aromë dhe aromë, mund të ndikojë pozitivisht në bebé në të ardhmen, pasi ushqime pikante dhe erëza të tjera në dietë mund ta stimulojnë foshnjën të pranojë shijet dhe aromat para se të fillojë të provojë ushqime të forta.

Një shembull i kësaj janë nënat e Kina, Meksika, Tailanda dhe India të cilit Dietat bazohen në erëza dhe speca, tipike për traditat e tyre ushqimore, si dhe shumë nga këto gra vazhdojnë të hanë ushqime pikante gjatë shtatzënisë dhe pas lindjes me pak ose aspak dëm për fëmijët e tyre.

Në një studim të botuar në revistë Pediatri 1991, foshnjat reagoi pozitivisht ndaj nënave që morën një kapsulë hudhre gjatë ditës, përkthimi në seanca të gji më gjatë, me të cilën foshnjat me sa duket konsumonin më shumë qumësht kur nuhasnin hudhër, përfundoi studimi

Në një studim tjetër, nënat që pinin lëng karrote Gjatë shtatzënisë, fëmijët më pas shijuan shijen e karotës kur përfshinë për herë të parë ushqimin.

Këshilla të shëndetshme: është shumë e thjeshtë për të zbuluar nëse një ushqim ndikon në foshnjën kur ushqehet me gji, pasi që nëse bëhet i shqetësuar, qan ose duket se është i pakëndshëm gji, pasi që në këtë rast ai vetë po ju tregon se i pëlqen dhe se jo.

Imazhi: MF


Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Manuel Baggio dijo

  Shumë e mirë postimi !! Cilat janë dietat më të shpeshta që ato përdorin për ushqim të mirë

  të fala