Thjerrëzat dhe përdorimet e tyre

Supë me thjerrëza

L thjerrëzat jo vetëm i pranishëm kontribute të shumta ushqyese, por gjithashtu mund të përfshihet në pjata të ndryshme si supave, zierjeve dhe sallatave; ato mund të gatuhen në përgatitje të nxehta ose të ftohta ose edhe si zbukurime si një zëvendësim për fasulet.

Një nga karakteristikat kryesore të tij është prania e proteinave bimore; Në fakt, bishtajoret janë ato që sigurojnë më shumë këtë lloj proteine ​​nga të gjitha perimet, duke qenë ndër 20 dhe 25%.

Nëse ndiqni një dietë vegjetariane, mundet kombinoni këtë bishtajore me një pjatë oriz me të cilën përmirësohet fuqia e tij proteinike dhe në këtë mënyrë zëvendësoni konsumin e mishit. Rekomandohet t’i konsumoni 3 herë në javë.

Një nga përfitimet e tjera të saj është se ato janë me pak yndyrë dhe me pak kolesterol, ato janë një burim i mirë i fibrave, kalciumit, hekurit dhe vitaminave B; ato janë gjithashtu të lira dhe të lehta për tu përgatitur.

Ndryshe nga vendet e tjera, Spanja dhe India kanë një larmi thjerrëzash me ngjyrë kafe, jeshile ose të kuqërremtë dhe të madhësive të ndryshme që ofrojnë një aromë të ndryshme për çdo ushqim të përgatitur me to. Disa shembuj janë: verdina, armuña, pardina, beluga, de Puy, Urad Dal, mbretëresha, purpur dhe shefi i kuq.

Këshilla:

 • Nëse përdorni thjerrëza me përmasa të mëdha ju duhet t'i thithni ato brenda natës para përdorimit të tyre; nëse ato janë të vogla kjo nuk është e nevojshme.
 • Për tu ruajtur, është e nevojshme ruajini në një vend të freskët dhe të thatë në të cilën ata nuk marrin rrezet e diellit ose efektet e lagështisë.
 • Mbuloni mirë zierjet e përgatitura me këtë bishtajore pasi ato tentojnë të thithin aromat dhe aromat e ushqimeve të tjera.

disa shembuj cembale Ato janë: paella me thjerrëza dhe karkaleca, supa me thjerrëzat me kërpudha dhe sallata me thjerrëzat me speca dhe proshuta serrano.

Burimi: Tabela e Mirë (Reforma)

Picture: flickr


Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   pepo dijo

  Kjo me të vërtetë më duket shumë e turbullt për fëmijë të varfër të cilët bëjnë një punë hulumtuese në Lenteha dhe fotot janë shumë të çuditshme.