Si të shpejtoni metabolizmin

filxhan kafeje

Të dish të shpejtosh metabolizmin mund të jetë shumë e dobishme, veçanërisht nëse keni një metabolizëm të ngadaltë. Kur nuk është mjaft shpejt metabolizmi mund të bëhet një pengesë që ju pengon të humbni peshën që ju nevojitet pavarësisht përpjekjeve tuaja.

Metabolizmi është mënyra dhe niveli që përdor trupi juaj për të shndërruar ushqimin në energji dhe për ta djegur atë. Prandaj është një faktor përcaktues për peshën dhe dhjamin e trupit. Përveç kësaj, ajo shënon shpejtësinë me të cilën ju shëndosheni ose humbni peshë. Gjeni se cilat gjëra janë më efektive për t'i dhënë metabolizmit tuaj një nxitje dhe kështu filloni të digjni më shumë kalori tani.

Cilat janë shkaqet e një metabolizmi të ngadaltë?

Grua e lodhur

Siç e dini tashmë, ka metabolizma të shpejtë dhe metabolizma të ngadaltë. Kjo është arsyeja pse disa njerëz mund të hanë gjithçka pa shtuar peshë, ndërsa të tjerët menjëherë vërejnë ushqim të tepërt në bel. Dhe është që sa më i shpejtë metabolizmi, aq më i madh është numri i kalorive që mund të konsumohen pa u vërejtur në shkallë.

Gjinia, mosha dhe masa muskulore janë disa nga faktorët që ndikojnë në shpejtësinë metabolike. Por roli më i rëndësishëm në shkallën me të cilën trupi juaj djeg kaloritë do të luhej nga gjenetika.

Njerëzit me metabolizëm të ngadaltë shpesh e trashëgojnë atë nga prindërit e tyre përmes gjeneve të tyre. Një metabolizëm i ngadaltë mund të shkaktojë probleme si mbipesha dhe mbipesha. Meqenëse ato ndikojnë në mënyrën se si trupi përdor energjinë, Më poshtë janë shkaqet e tjera të zakonshme të një metabolizmi të ngadaltë:

 • Ndryshimet hormonale
 • Stres
 • Mungesa e gjumit
 • Dietat janë shumë të forta, me shumë yndyrë ose me pak karbohidrate
 • Trajtime të caktuara mjekësore
 • Kapërcimi i vakteve ose ndryshimi i kohës së vaktit shpesh

Gjërat që ndihmojnë në përshpejtimin e metabolizmit

Grua duke bërë vrapim

Megjithatë, ka një numër zakonesh të shëndetshme që mund t'ju ndihmojnë të shpejtoni metabolizmin. Pra, nëse trupi juaj është i ngadaltë në djegien e kalorive që hani, provoni këto këshilla të thjeshta.

Ushtroni praktikë

Ushtrimi konsiderohet si një nga strategjitë më të mira për të shpejtuar metabolizmin tuaj. Lëvizja ju ndihmon të digjni dhjamin, akumulimet e të cilave ngadalësojnë metabolizmin tuaj. Ai gjithashtu ndërton muskuj, i cili është i rëndësishëm për metabolizmin, pasi sa më shumë muskuj të keni, aq më shpejt funksionon.

Pra, luani sport nëse nuk e keni bërë tashmë, duke u siguruar kombinoni ushtrimet aerobike me stërvitjet e forcës. Nëse tashmë ushtroni, gjeni mënyra për të futur më shumë aktivitet fizik në rutinën tuaj ditore. Të dilni nga karrigia juaj çdo dy orë për t'u zgjatur pak dhe për të bërë dërrasën ose disa mbledhje është një ide e shkëlqyeshme.

Artikulli i lidhur:
Si të merrni më shumë nga trajnimi juaj i forcës

Pini mjaft ujë

Metabolizmi juaj mund të ngadalësohet nëse nuk pini mjaft ujë. Arsyeja është se H2O do të ndikonte në përdorimin e energjisë, duke nxitur humbjen e peshës. Prandaj mos harroni t’i garantoni trupit tuaj ujin që i nevojitet çdo ditë. Dhe mos harroni se ju gjithashtu mund të siguroni ujë në trup përmes shumë ushqimeve të shëndetshme. Një shembull i shkëlqyeshëm është shalqiri.

Përdorni kripë të jodizuar

Tiroidja ka nevojë për jod për të menaxhuar metabolizmin. Blini kripë të jodizuar në vend të kripës së zakonshme. Gjithashtu, është një ide e mirë të siguroheni që dieta juaj përfshin ushqime të pasura me jod, siç është rasti me karkalecat.

Filxhan kafe jeshile

Pini kafe

Kafeina është një nga gjërat më efektive kur bëhet fjalë për fillimin e motorit metabolik.. Çaji gjithashtu do të prodhonte të njëjtin efekt. Nga ana tjetër, kafeina nuk është e këshillueshme për njerëzit që vuajnë nga sëmundje të caktuara. Pra, kontrolloni së pari me mjekun tuaj për të parë nëse pirja e kafesë është e sigurt për ju.

Hani më shumë fibra

Ka shumë punime që tregojnë se shumica e njerëzve hanë një dietë të ulët me fibra. Ndër përfitimet e shumta të kësaj substance (të cilat mund t’i gjeni në shumë ushqime) do të ishte kontribuimi në to mbani metabolizmin tuaj duke funksionuar me kapacitet të plotë.

fiq

Konsumoni vitamina B, hekur dhe kalcium

Vitaminat B, hekuri dhe kalciumi janë ndër ato lëndët ushqyese që janë lidhur me përshpejtimin e metabolizmit. Drithërat e plota janë burime të vitaminave B, ndërsa kur bëhet fjalë për hekurin, merrni parasysh spinaqin dhe bishtajoret si fasulet ose qiqrat. Kalciumi gjendet në produktet e qumështit dhe në perime si brokoli ose fiq.

Shmangni ushqimet ndaj të cilave jeni intolerantë

Ka shumë njerëz që janë intolerantë ndaj laktozës ose glutenit. Inflamacion që mund të ndodhë në zorrët në këto rrethana do të ndikonte negativisht në aspekte të ndryshme të shëndetit, përfshirë shpejtësinë e metabolizmit. Kur pyesni ekspertët se si të përshpejtoni metabolizmin tuaj përmes ushqimit, ata gjithashtu shpesh këshillojnë kufizimin e natriumit dhe konservantëve, të cilët priren të jenë me bollëk në të gjitha llojet e ushqimeve të paketuara.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.