Karakteristikat e hurmave

Datat shfaqen nga hurmat dhe mund t'i gjejmë më shumë se gjashtë mijë vjet më parë. Kultivimi i saj filloi në Azinë Juglindore dhe Afrikën e Veriut, duke u përhapur përfundimisht në vendet e ngrohta.

Frytet e palmës kanë shumë prona për të cilat shumë nuk kanë dijeniPrandaj, ne vijmë këtu për t'ju thënë se cilat janë përfitimet e saj dhe çfarë mund të bëjnë për ju.

El hurma si fruta ka formë vezakeInshtë me ngjyrë kafe, mishi i tij është i fortë dhe i ëmbël dhe brenda gjejmë një kockë të zgjatur. Mund të gjejmë ekzemplarë me gjatësi deri në 4 centimetra. Siç e përmendëm, kultivimi i tij është përqendruar në zonat e Lindjes së Mesme, Afrikën e Veriut dhe disa zona të Kalifornisë. Megjithëse aktualisht, ne mund t'i gjejmë në vende të ndryshme në botë.

Ata shpesh përfshihen në grupin e arrave, ato trajtohen njësoj si rrush të thatë ose kajsi të thata, megjithatë, hurmat rriten dhe piqen në vetë bimën.

Siç e dini, nuk ka vetëm një lloj dateGjithmonë do të varet nga lloji i palmës. Thuhet se cilësia më e mirë e hurmave gjendet në zonën e Tunizi, ata kanë lëkurë shumë të lëmuar, të hollë dhe të errët. Ne anen tjeter, hurma turke Ata janë gjithashtu shumë të famshëm, ato kanë ngjyrë më të errët dhe më delikate. Më në fund, gjejmë data, nga Elche të cilat janë të një cilësie të shkëlqyeshme.

Si të konsumoni hurmat

 • kuzhina mesdhetare Ato përdoren gjerësisht, dhe mund të përdoren si në ëmbëlsira, si vakte kryesore ose çdo lloj pjate.
 • Pasi të hiqet kocka, mund t’i mbushim me disa fruta të thata ose pak pastë djathi.
 • En Greqia dhe Turqia, ata e përgatisin atë së bashku me mish dhe peshk.
 • Ne mund të gjejmë uthull hurme, mund të bëhet chutney, në formën e makaronave dhe farave për produktet e furrës.
 • Ne nuk duhet ta harrojmë atë sythat e pemëveNga palma marrim zemrat e palmës, të cilat përdoren në sallata.

Karakteristikat dhe përfitimet e hurmave

Hurmat na sigurojnë veti të mëdha ushqyese që trupi ynë i merr për energji gjatë ditës. Hurmat karakterizohen duke na dhënë shumë energji dhe duke përmirësuar disponimin tonë.

Më tej ju tregojmë se cilat janë përfitimet më të mira që marrim nga hurmat.

 • Rekomandohet të hani hurma në periudha e studimit ose kur nevojitet një sasi shtesë e energjisë.
 • Ato rrisin kapacitetin mendor dhe shkathtësinë.
 • Shtë një ushqim i pasur me aminoacidet antioksiduese.
 • Luftoni kështu radikalet e lira.
 • Ato sigurojnë hidratet e karbon, kalium, fosfor, kalcium y mangnesium.
 • Përmban acid pantotenike, e nevojshme për të shndërruar yndyrnat në karbohidrate dhe energji.
 • Data na ndihmon të performojmë në sportin tonë të preferuar. Isshtë një shtytës për të krijuar masë muskulore.
 • Luftoni estrés, la ansiedad dhe na ndihmon të biem në gjumë.
 • Na parandaloni që të kemi episodet e stresit. 
 • Isshtë e pasur me fibra, prandaj na ndihmon të luftojmë kapsllëku. 
 • Ndihmon në zvogëlimin kolesteroli në gjak. Ato nuk përmbajnë yndyrë dhe ndihmon në rregullimin e niveleve.
 • Ato përmirësojnë dhe marrin pjesë në një tretje të mirë, lehtëson kapsllëk, shmang gazin dhe kontribuon për të mos shtuar shumë peshë.
 • Ai siguron sheqerna thelbësore që na japin energji. Sheqernat natyrore janë ato glukoza, fruktoza dhe saharoza. 
 • Ato janë të pasura me hekur, prandaj konsumimi i tij rekomandohet për të gjithë ata që kanë anemia, ose njerëz të moshuar që kanë nevojë për pak energji shtesë.
 • Ne anen tjeter, të jetë i pasur me kalium dhe shumë i ulët në natrium, hurmat ndihmojnë në rregullimin e sistemit nervor.

Datat

Këshilla për t'u marrë me datat

Hurmat kanë një jetë të gjatë, megjithëse kjo nuk do të thotë se nuk shkojnë keq. Duhet të dini si t’i ruani dhe t’i ruani ato mirë që të mos përkeqësohen. Prandaj, ne rekomandojmë që t'i ruani ato në kavanoza qelqi hermetike dhe të thata, në një vend ku nuk janë të ekspozuar ndaj dritës.

Siç e përmendëm, data është e pasur me një sasi të madhe të lëndëve ushqyese dhe mineraleve, të tilla si kalcium, fosfor, kalium, magnez dhe vitaminat e grupit B, provitamina A, C dhe D. Mos hezitoni ta futni atë në dietën tuaj për të qenë në gjendje të përfitoni nga të gjitha ato. Mund të konsumoni mesatarisht 3 dhe 5 hurma në ditë.

Shija e tyre është e ëmbël, ato janë i ngopur dhe ato mund të konsumohen në dieta dobësuese, megjithatë nuk duhet t'i abuzojmë sepse janë të pasura me sheqerna, të cilat edhe pse e dobishme mund të ndryshojë humbjen tonë të peshës. 

Siç e keni parë, hurmat janë një delikatesë që është ngrënë për mijëra vjet, ky frut i vogël i palmës mund të gjendet praktikisht në të gjitha supermarkete, tregje dhe dyqaneSidoqoftë, cilësia e tij do të ndryshojë në varësi nga vjen.

Shikoni për cilësitë më të mira dhe zbuloni se nga vijnë hurmat që ju pëlqejnë më shumë, me siguri do të gjeni disa që i doni dhe me të cilat mund të bëni receta të shijshme.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.