Kefir uji

Nyjet e kefirit

Kefiri është një ushqim shumë i shëndetshëm, por në të njëjtën kohë është i vështirë për tu fituar për tu kryer kefir uji ose qumësht, dy llojet e kefir që ekzistojnë.

Kefiri ka veti probiotike Shumë interesante për trupin, kërkon përgatitje artizanale dhe ndjekjen e disa udhëzimeve për të bërë kefir uji. 

Kefiri i ujit, si kefiri i qumështit, kanë të njëjtën mikroflorë. Në këtë rast, kefiri i ujit bëhet më lehtë, pasi nuk keni nevojë për qumësht të papërpunuar për ta bërë atë.

Kefir uji

Nëse vuani rregullisht nga probleme të shëndetit gastrointestinal, mund të bëni kefir uji për t'u kujdesur për shëndetin tuaj dhe të qëndroni të fortë, përveç kësaj, përgatitja e kefirit të ujit në shtëpi është e thjeshtë, thjesht duhet të merrni probiotics që të mund të shijoni këtë ujë të thartuar.

Për të bërë kefir uji, ju duhen kokrrat e kefir, për të bërë pije me bazë uji. Këto kokrra janë të mbushura me probiotikë, mikroorganizma bakterialë me cilësi të lartë që bashkëjetojnë në të njëjtin mjedis. Këto baktere mund të na ndihmojnë të qëndrojmë të shëndetshëm dhe me mbrojtje më të fortë.

Këto probiotikë, janë baktere të mira që gjenden në sistemin e tretjesAto janë thelbësore për tretjen e ushqyesve dhe depërtojnë në qarkullimin e gjakut, përveç që na mbrojnë nga sëmundjet.

Sistemi imunitar është i mbrojtur dhe fiton më shumë forcë, nëse ndihemi të dobët, kemi tretje të dobët, të përziera ose probleme kur shkojmë në shërbim, mbajmë shënim dhe mësojmë të kryejmë Kefir ujia për t'ju mbajtur më të shëndetshëm dhe më të butë. Përveç kësaj, për të mbajtur një dietë të ekuilibruar dhe duke bërë ushtrime të rregullta.

kefir

Si të bëni kefir uji

Përgatitja e kësaj pije është e thjeshtë, e shpejtë dhe jep rezultate shumë të mira. Duhet vetëm një kohë pushimi dhe fermentimi përreth Orë 48. 

Materialet për ta përgatitur atë

 • Një enë qelqi me 1 litër. 
 • Një lugë gjelle druri ose plastike për ta trazuar.
 • Një leckë e pastër, peshqir ose filtra kafeje për të mbuluar karafenë.
 • Një brez gome për bashkimin e filtrave me enën e ujit.
 • Një sitë plastike për të hequr mbeturinat e grurit nga uji.
 • Termometri.

Përbërësit e nevojshëm

 • Kokrrat e Kefiri i hidratuar. 
 • Gjysmë filxhan sheqer kafe.
 • Ujë

Përgatitja, hap pas hapi

Së pari vendosni sheqerin në kavanozin e qelqit. Shtoni gjysmë filxhani ujë të nxehtë dhe përzieni derisa sheqeri të tretet plotësisht. Pastaj shtoni 3 gota ujë me temperaturë dhome, idealisht midis 20 dhe 29 gradë.

Shtoni kokrrat e hidratuara të kefirit dhe mbuloni qyp me filtra kafeje ose me një peshqir. Ky hap është i rëndësishëm pasi fermentimi prodhon gazra dhe një pëlhurë poroze është e nevojshme që gazrat të dalin pa probleme. Lëreni shtambën në një vend të sigurt dhe lëreni të qëndrojë për dy ditë.

Pasi të jetë fermentuar, veçoni kokrrat e kefir uji dhe shtojini ato në një racion të ri me ujë sheqeri. Pija do të jetë gati për t’u konsumuar.

Karakteristikat e kefirit të ujit

Kjo pije me bazë uji ka veti të rëndësishme që na ndihmojnë të qëndrojmë të shëndetshëm. Më tej ju tregojmë se cilat janë përfitimet që na sjell kjo pije, në mënyrë që të vendosni një ditë ta bëni atë në shtëpi, të vini re se trupi juaj do të jetë shumë më i shëndetshëm.

 • Mirëmban një sistemi tretës të shëndetshëm
 • Na bën të ndihemi mirë.
 • Ndihmon në rivendosjen flora tretëse. 
 • Isshtë e pasur me lëndë ushqyese si p.sh. futboll, vitaminë B12, magnez dhe acid folik. 
 • Rritja e tonave mbrojtjet.
 • Mirëmban një sistemi imunitar i fortë dhe i shëndetshëm.
 • Kefiri lufton bakteret e këqija në zorrë.
 • Ai vepron si një antibakterial.
 • Ndihmon tretjen laktoza. Rritni tolerancën tonë ndaj produkteve të qumështit nëse jemi intolerantë.
 • Redukton sulmet nga astma dhe reaksione alergjike.
 • Përmirëson simptomat e sindromi i zorrës së irrituar. 
 • Luftoni kapsllëk te rastit
 • Përmirësoni Procesi i tretjes.
 • Rritja e shëndeti i kockave për përmbajtjen e saj të lartë në kalciumi
 • Zvogëlon aktivitetin e qelizë kanceroze.
 • Parandalon shfaqjen e Kanceri.

Kefir uji

L kokërr del kefir Ato janë përdorur për shumë vite për të mbajtur trupin dhe organizmin të shëndetshëm. Aktiviteti i probiotics ato na ndihmojnë të ndihemi mirë. Siç e keni parë, përgatitja e kësaj pije është shumë e thjeshtë, ne vetëm duhet të marrim kokrrat e kefir dhe t'i lëmë të fermentohen në ujë.

Mund ta përgatisni pijen sa herë të doni, nëse ndiheni pak më dembel dhe me tretje të dobët gjatë një sezoni, mund të zgjidhni ta bëni këtë pije ose të konsumoni produkte të tilla si kos kefir ose qumësht kefir që mund t’i gjejmë gjithashtu në supermarkete.

Mos hezitoni dhe filloni të konsumoni ujë kefir në shtëpi sot.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.