Dieta Rina

Një nga dietat më të mira për të humbur peshë dhe për të humbur vëllim pa rrezikuar shëndetin tuaj është dieta Rina, ne do t'ju tregojmë se nga çfarë përbëhet dhe të gjitha udhëzimet e saj.

vezë dhe mollë në shkallë

Dieta me vezë

Dieta me vezë mund të bëhet lehtë, pasi është një ushqim që mund ta gjejmë në një sasi të madhe vendi. Filloni të humbni peshë nesër!

Shpargu jeshil

Ushqime pa majmëri

Njihni ushqimet që nuk ju shëndoshin. Perime, perime dhe fruta me shumë pak kalori, si dhe të shëndetshme dhe ushqyese.

Valët e zërit

Muzikë për të humbur peshë

Zbuloni përfitimet e muzikës për të humbur peshë dhe për të arritur qëllimet tuaja të fitnesit kur kombinohen me trajnim.

Smoothie jeshile

Dietë e lëngshme

Gjeni gjithçka në lidhje me dietën e lëngshme: nga se përbëhen, sa lloje ekzistojnë, për çfarë përdoren, masat paraprake dhe shumë më tepër!

Përgatitja e një supë

Supë pastruese

Mësoni se si mund ta përgatisni këtë supë të shijshme pastruese për t'ju bërë të ndiheni më pak të fryrë dhe më energjik, dhe është një suplement i përsosur për të humbur peshë.

Sanduiç

Dieta sanduiç

Zbuloni se si funksionon dieta sanduiç, plani i ngrënies që siguron që është e mundur të humbni peshë pa hequr dorë nga karbohidratet.

Dieta për të humbur 10 kilogramë

Ne ju propozojmë disa menu në mënyrë që të humbni 10 kg në mënyrën më natyrale dhe të shëndetshme. Kënaquni ndërsa humbni peshë dhe humbni peshë.

Selino dhe rrjedhjet e tij

Supë për djegien e dhjamit

Një nga supat më të famshme për të humbur peshë është supa që djeg dhjamin, ne do t'ju tregojmë se si mund ta bëni atë dhe cilat janë hapat e saj.

ushqime të pasura me zink

dietë kosher

Dieta Kosher është lloji i dietës që hebrenjtë kryejnë, edhe pse sot më shumë njerëz e konsumojnë atë sepse është e dobishme.

Dietë 1800 kalori

Ende nuk jeni njohur me dietën me kalori 1800? Një dietë e ekuilibruar, e larmishme, që do ta pëlqeni sepse nuk do t’ju ​​vërë nga uria.

Grejpfrut në gjysmë

Dieta me grejpfrut

Gjeni gjithçka në lidhje me dietën e grejpfrutit: si funksionon, çfarë mund dhe nuk mund të hahet, të metat e tij dhe shumë më tepër!

Dietë mesdhetare

Dieta Paleo

Dieta paleo është ajo që kanë përdorur paraardhësit tanë, e dinë se çfarë ushqimesh mund të hani dhe cilat duhet të shmangni për të përfituar prej saj.

dieta e dukanit

Dieta e përplasjes

Një dietë përplasjeje është ajo që bëhet në një periudhë të shkurtër kohe dhe ndihmon trupin të humbasë peshë shpejt. Ne ju tregojmë karakteristikat e tij!

Dieta e përplasjes

Nëse akoma nuk e dinit se nga çfarë konsiston dieta e përplasjes, ne do t'ju tregojmë më poshtë, një mundësi e mirë për të humbur 10 kg në mënyrë efektive brenda dy muajsh.

Dietat në shkallë

Ka shumë dieta, kësaj here ne paraqesim dietën e shkallës, e dimë se si mund ta realizoni dhe merrni figurën që dëshironi aq shumë.

Peshore

Tavolina ideale peshe

Gjeni nëse jeni në një diapazon normal peshe bazuar në grafikët e peshës ideale, indeksit të masës trupore dhe raportit mes gjatësisë dhe belit.

Dieta normoproteinike

Dieta normoproteinë ose dieta ketogjenike është përgjegjëse për krijimin e ketoneve që na ndihmojnë të humbasim peshë në një mënyrë të shëndetshme.

Një lugë sheqer

Alternativat ndaj sheqerit

Tregu ofron shumë alternativa ndaj sheqerit. Zbuloni të gjithë, si dhe avantazhet dhe disavantazhet e secilit prej tyre.

Molla me shirit

Si të numërojmë kaloritë

Gjeni se si të numëroni kaloritë. Ne shpjegojmë këshillat dhe truket më të mira për të humbur peshë duke numëruar kaloritë në vaktet tuaja.

pamje nga deti i grave

Dieta okinawane

Dieta Okinawan është më shumë se një dietë, është një mënyrë jetese që ndihmon ata që e bëjnë atë për të rritur jetëgjatësinë e tyre, ata e njohin burimin e rinisë.

Tas me marule

Dieta 5: 2

Gjeni gjithçka rreth dietës 5: 2. Si funksionon, sa efektive është të humbasësh peshë, çfarë hahet në ditët e agjërimit dhe cilat janë të metat e tij.

Dietë ditore 13

Ne ju tregojmë se si funksionon dieta 13 ditore ose dieta NASA për të humbur peshë nga 6 deri në 10 kilogramë në më pak se dy javë.

Supë perimesh

Supë për djegien e dhjamit

Supa për djegien e dhjamit është padyshim më e njohura nga të gjitha, është ushqyese dhe na ndihmon të humbasim peshë shpejt brenda vetëm një jave. Njihni truket më të mira për ta realizuar.

ushqim kilogram

Agjërimi i përhershëm

Nëse po kërkoni të humbni dhjamin dhe të mbani muskujt, shkruani cilat janë avantazhet e bërjes së këtij agjërimi me ndërprerje.

Avokado e prerë në gjysmë

Truket për të hequr urinë

Mësoni këshillat dhe truket më të mira për të eleminuar urinë në një mënyrë të shëndetshme. Si duhet të përbëhen vaktet, cilat gabime duhet të shmangen, etj.

Brumë thartë

Dietë pa miell

Gjithçka për dietën pa miell. Ne ju tregojmë përfitimet dhe pasojat e tij për shëndetin tuaj duke bërë një dietë pa bukë.

Fushë fenugreek

Çfarë është fenugreek?

Ne ju tregojmë se çfarë është fenugreek, cilat janë vetitë e saj dhe cilat përfitime apo kundërindikacione ka për shëndetin tonë. Po shëndosheni? Zbuloni!

Smoothie për banane dhe qumësht

Shakani i bananes dhe qumështit është një kombinim i mirë i proteinave. Zbuloni përfitimet e kësaj pije dhe si ta përgatisni atë për të shijuar aromën e saj.

oriz i bardhe

Dieta me oriz

Dëshironi të humbni disa kilogramë me dietën e orizit me ton? Zbuloni vetitë e këtyre dy ushqimeve që do t'ju ndihmojnë të humbni ato kilogramë shtesë

Molla është pjesë e dietës

Dietë 500 kalori

Zbuloni se si të humbni kilogramë në një mënyrë të shëndetshme me dietën 500 kalori. Pesha e ulët pa mundim dhe siguri. E vetmja gjë që duhet të bësh është ...

Sallatë frutash

Tri vakte ideale për verën

Ne propozojmë tre ide për meze të lehtë që janë ideale për verën për shkak të thjeshtësisë, kalorive të ulëta dhe, në disa raste, cilësive freskuese.

Përfitimet e mangosteen

Përfitimet e mangosteen

A i njihni frutat e mangostinës apo mangostinës? Nëse jo, atëherë e dini që është një nga frutat më të shëndetshëm me shumë përfitime.

Dieta makrobiotike çfarë është ajo?

Dieta makrobiotike është një alternativë e mirë për të mbajtur një trup dhe mendje të shëndetshme. Kombinoni atë emocionale dhe shpirtërore me atë fizike.

Humbni 1 kilogram në 1 ditë

Humbni 1 kilogram në 1 ditë? Kjo është një dietë e krijuar për të gjithë ata njerëz që kanë nevojë të humbin 1 KG në ditë dhe të shfryjnë barkun e tyre.

5 ushqimet kryesore për rënien në peshë

Përfshirja e këtyre pesë ushqimeve të vjeshtës në dietën tuaj do t'ju ndihmojë të humbni peshë. Përveç kësaj, aspektet e tjera të shëndetit tuaj gjithashtu do të përmirësohen.

Dieta me luleshtrydhe

Edhe një, por jo vetëm ndonjë, nëse jeni i varur nga luleshtrydhet kjo është dieta juaj pasi në vetëm tre ditë do të humbni peshë më shumë se dy kilogramë

mbretëresha letizia

Dieta Perricone

Nëse dëshironi të humbni disa kilogramë shtesë dhe të tregoni trupin tuaj, mos harroni në avantazhet dhe disavantazhet e dietës popullore Perricone.

Djeg kalori për të humbur peshë

Për të djegur kalori duhet të vuani, qoftë edhe pak. Humbja e peshës nuk është e lehtë dhe duhet të jeni i vazhdueshëm me ushtrime fizike dhe një dietë të mirë

dieta e dukanit

Dieta Dukan

Dieta Dukan është dieta më e famshme sot. Mos i humbni detajet e pro dhe kundrave të tij dhe nëse vërtet ia vlen. Zbuloni sekretin e saj !!

Këshilla për të ngrënë më pak

Nëse doni të ndaloni së ngrëni dhe të mbani gjurmët e zakoneve tuaja të ngrënies, ne ju propozojmë disa këshilla praktike për ta arritur atë.

Regjimi i ditës alternative

Regjimi alternativ i ditës është një metodë e re e ngrënies e krijuar për të nxitur humbjen e peshës. Baza

Regjimi i krononutimit

Regjimi i krononutrimit rekomandon mëngjesin dhe snacks vijuese: mëngjesi në 8 të mëngjesit i përbërë ...

dieta alkaline

Dieta alkaline

Zbuloni se si të humbni peshë me dietën alkaline. Mësoni rreth ushqimeve alkaline dhe acide për pH të mirë, shëndet të mirë dhe një shifër të shkëlqyeshme. Të shëndetshëm!

Njihuni me metodën Naturhouse

Metoda Naturhouse është ideale për të filluar vitin duke përmbushur rezolutat e Vitit të Ri, për të përmirësuar shëndetin duke mësuar zakone të mira të ngrënies

Bazat e dietës Atkins

Dieta Atkins ishte gjithmonë në qendër të vëmendjes, hidhni një sy për të parë se cilat janë bazat e kësaj diete të diskutueshme me proteina

Si të kontrolloni siç duhet vaktet e festave?

Gjatë pushimeve, zakonisht mendohet të hahet një vakt shumë i madh, me shumë yndyrë dhe shumë alkool. Sidoqoftë, është e mundur të parashikohet të nesërmen, e cila zakonisht është e vështirë, duke aplikuar disa truke.

dieta me ananas

Dieta me ananas

Dieta me ananas ju lejon të humbni disa kile të tepërta shpejt. Këtu keni gjithçka që ju nevojitet për të ndjekur dietën në mënyrë korrekte.

Para se të filloni një dietë

Hapat e mëparshëm që duhet të dini ose të merrni parasysh para se të filloni një dietë, disa mendje të shëndosha me një kontroll mjekësor do t'ju ndihmojnë të arrini qëllimin tuaj

Dietë 8 orëshe

Kjo dietë nuk është e re, madje edhe kështu, metoda e saj mund t'ju bëjë të tërhiqni vëmendjen tuaj për ta provuar për një muaj

Dieta e pikëve

Zbuloni dietën me pikë, një mënyrë e arsyeshme dhe e kontrolluar për të humbur peshë dita ditës. Zbuloni të gjitha truket për ta bërë mirë këtë dietë dhe për të qëndruar të shëndetshëm.

Dietë mesdhetare

Dietë mesdhetare

Dieta mesdhetare është një lloj shumë i rekomanduar i dietës për shëndetin për shkak të përfitimeve të shumta që i sjell trupit. Zbuloni se si ta bëni këtë dietë MIR.

supë me dietë të butë

Dieta e butë

Dieta e butë është e angazhuar për marrjen e produkteve të buta të tilla si qullë, makarona, fruta dhe perime të gatuara ose të ziera. Zbuloni dietën e shpjeguar MIR.

Dieta e limonit

Dieta me limon është ideale për të filluar humbjen e peshës, shumë njerëz kërkojnë një mënyrë për të humbur vëllim dhe kjo është njëra prej tyre

sofrito

Sofrito, sekreti i dietës mesdhetare?

Sofrito mund të jetë sekreti i shëndetit më të mirë të banorëve të Mesdheut krahasuar me pjesën tjetër. Më shumë arsye për të përgatitur këtë salcë, këtu.

Grua e pjekur

Çfarë duhet të hani pas 40 vjetësh

Dieta nga mosha 40 vjeç duhet të jetë e ndryshme në lidhje me fëmijërinë, të njëzetat dhe të tridhjetat. Këtu ju tregojmë cilat janë përparësitë.

dietë skardale

Dieta Scardale

Mos i humbni detajet dhe vini re se çfarë përbëhet nga dieta e famshme Scardale dhe cilat janë avantazhet dhe disavantazhet e ndjekjes së këtij plani për humbjen e peshës.

Regjimi i bazuar në kuinoa

Quinoa është një bimë barishtore. Ajo i përket familjes Chenopodiaceae dhe përbëhet nga disa qindra kokrra, të pasuruara bujarisht me proteina bimore.

Grua punëtore

Dieta për njerëzit e ulur

Njerëzit të cilët kalojnë nëpër kohë shumë pune, dhe për këtë arsye bëjnë një mënyrë jetese të ulur, pasi nuk ushtrojnë, gjithashtu mund të humbin peshë dhe të kujdesen për vijën.

Ushqime që dëmtojnë zemrën

Shëndeti i zemrës varet nga dieta jonë, pasi që bazuar në një konsum më të lartë të ushqimeve të pasura me yndyrë ...

Rashet dhe detoksifikimi

Zakonisht qëllimi i një diete detoksike është të çlirojë trupin tuaj nga kimikatet dhe toksinat, por ...

Orizi dhe Proteinat

Proteinat nuk gjenden vetëm në produktet e mishit ose derivatet e tyre si vezët dhe qumështet, por gjithashtu ...

Lakra dhe shtatzënia

Shtatzënia është një fazë shumë e veçantë në të cilën mund të zhvilloni neveri ndaj ushqimeve dhe dëshirave të preferuara ...

Meze të shëndetshme; breshka gruri

Nëse dëshironi të kontrolloni ose zvogëloni peshën e trupit, duke përfshirë ushqime të shëndetshme ose meze të lehtë është opsioni më i mirë, për ...

Ushqim pikant dhe ushqyerja me gji

Gratë shtatzëna duhet të hanë një dietë të shëndetshme për të siguruar vitamina dhe lëndë ushqyese thelbësore për foshnjën e tyre, si dhe ...

Supë me thjerrëza

Thjerrëzat dhe përdorimet e tyre

Thjerrëzat kanë shumë përparësi siç janë kontributet e tyre ushqyese, shumëllojshmëria e pjatave në të cilat ato mund të përgatiten dhe kostoja e ulët që kanë.

Produkte me kripë

Kripa e tepërt dhe pasojat e saj

Marrja ditore e kripës duhet të jetë 1000 mg, megjithatë zakonisht konsumojmë 3500 gr gjë që shkakton probleme të ndryshme në trup.

Hudhra, armiku i gripit

Kur kruarja e fytit dhe teshtitja shtohet, ne jemi në prani të simptomave karakteristike të gripit që fillojnë ...

Dieta për Bronkitin

Bronkiti është një nga gjendjet inflamatore më të zakonshme të rrugëve pulmonare, e cila prek membranat që ...

Si të humbni 5 kile, në 5 ditë

Shumë njerëz janë të zhgënjyer në luftën e tyre të vazhdueshme për të humbur peshë, ndonjëherë vetëm për t'u përshtatur në ...

Smoothie dritë mango në thermomix

Kjo është një pije e lehtë, shumë e thjeshtë për t’u bërë dhe për ta bërë atë do t'ju duhen shumë pak përbërës dhe gjithashtu ...

Fasulet Aduki dhe vetitë e tyre

Fasulet aduki i përkasin specieve të bishtajoreve, duke qenë madhësia e tyre e vogël dhe me ngjyrë shumë të errët. Ato përmbajnë

Shkaqet dhe trajtimi i hollësisë

shëndeti Ne duhet të diferencojmë që hollësia mund të jetë kushtetuese ose simptomatike. Hollësia kushtetuese vjen nga fëmijëria dhe ...

Ushqim dhe shtim sheqeri

Sheqeri, qoftë natyral apo i përpunuar, është një lloj i karbohidrateve të thjeshtë që trupi përdor si ...

Rëndësia e bishtajoreve

Bishtajoret përmbajnë një sasi të madhe të proteinave; farat e sojës tejkalojnë bishtajoret e tjera në këto dhe kanë të gjitha aminoacidet thelbësore, prandaj mund të zëvendësojë në mënyrë të përsosur mishin dhe derivatet e tij kanë edhe më shumë proteina. Megjithëse proteinat e sojës janë me cilësi më të ulët se proteinat shtazore, (meqenëse paraqesin mangësi të aminoacideve si metionina, cisteina dhe triptofani), ato nuk paraqesin ndonjë disavantazh.

Përparësitë e lakërve

Lakrat merren dhe mbijnë farat, të cilat përmbajnë embrionin ku grumbullohen veti të tjera ushqimore që treten më lehtë. Mund të bëni lakër drithërash, bishtajore, fara, perime dhe disa bimë medicinale, por duke i kushtuar vëmendje të veçantë atyre që mund të jenë toksike, lakrat e domates ose patates mund të jenë toksike. Jonxha, elbi, soja ose fasulet kineze janë më të përdorurat dhe prodhojnë lakër me cilësi të lartë të ushqimit.

Karakteristikat e luleshtrydhes, diuretikës dhe detoksifikimit

Luleshtrydhe përmban më shumë se 90% ujë dhe shumë pak yndyrë dhe karbohidrate, kështu që siguron shumë pak kalori dhe rekomandohet shumë në dietat e humbjes së peshës. Përmbajtja e tij e ulët e natriumit dhe pasuria e saj e madhe në kalcium dhe kalium, si dhe përbërës të tjerë (argininë) i japin asaj veti diuretike dhe adekuate për të parandaluar mbajtjen e lëngjeve, sëmundjet reumatike ose përdhes, ndër të tjera. Për shkak të përmbajtjes së ulët të sheqerit, është një ushqim i përshtatshëm për diabetikët, si dhe ofron veti detoksifikuese.

Humbni peshë me Garcinia Cambogia

Garcinia Cambogia është një kaçubë që rritet në Indinë e Jugut; pjesët e përdorura të kësaj bime janë tuli dhe lëvorja, kjo e fundit përmban parime aktive si antocianozidet dhe acidi hidroksicitrik. Acidi hidroksikitrik ka treguar se ndërhyn në rregullimin e peshës trupore dhe kontrollin e urisë për shkak të efektit të tij ngopës, me pasojë uljen e konsumit të ushqimit. Përveç kësaj, kjo substancë zvogëlon kolesterolin dhe prodhimin e triglicerideve në trup.

Karakteristikat e hirrës

Hirra vjen nga mpiksja e qumështit dhe është një përzierje e vitaminave, mineraleve dhe shumë e pasur me proteina. Ka edhe serume të bëra nga kefir. që së bashku me atë të qumështit rrisin përfitimet e këtij të fundit. Siguron minerale si kalcium, magnez, mangan, natrium, kalium dhe fosfor dhe vitaminat A, grupi B (B1, B2, B3, B5, B6), C, D dhe E. Proteina që përmbahet në hirrë është e një cilësie të lartë biologjike (superior ndaj vezëve) pasi përmban të gjitha aminoacidet thelbësore. Midis tyre, spikasin zinxhiri i degëzuar dhe glutamina.

Dieta me mollë të pjekur

Kjo është një dietë ideale për të gjithë ata njerëz që duhet të humbin peshë ato kilogramë shtesë dhe që ...

Dietë me portokall dhe mollë

Ky është një regjim dietik i krijuar posaçërisht për të gjithë ata njerëz që kanë nevojë të humbin ato kilogramë shtesë ...

Një dietë laksative

Kjo është një dietë laksative e krijuar posaçërisht për të gjithë ata që vuajnë nga çrregullimi i njohur si ...

Përfitimet e grurit bulgur

Gruri bulgur është një element i përdorur sot nga një numër i madh njerëzish nga vende të ndryshme për shkak të ...

Përfitimet e Borojos

Borojo është një frut tropikal që aktualisht konsumohet nga një numër i madh i njerëzve, është ...

Humbni 1 kilogram pa ngrënë miell

Kjo është një dietë e krijuar posaçërisht për të gjithë ata njerëz që kanë nevojë të humbin peshë vetëm 1 kilogram që kanë ...

Dietë 1 ditë shalqi

Ky është një regjim dietik që ka një kohëzgjatje të shkurtër dhe që do t'ju ndihmojë të pastroni trupin tuaj në formë ...

Dietë me shalqi dhe pulë

Kjo është një dietë e krijuar posaçërisht për të gjithë ata njerëz që duhet të humbin peshë shpejt ato kilogramë që ...

Dietë me spërkatje 5-ditore

Ky është një regjim dietik i krijuar posaçërisht për të gjithë ata njerëz që kanë nevojë të humbin disa kilogramë shtesë.

Dietë e gatuar me mollë jeshile

Ky është një regjim dietik i krijuar posaçërisht për të gjithë ata njerëz që kanë nevojë të humbin disa kilogramë shtesë ...

Dieta për pastrimin e stomakut

Kjo është një dietë e krijuar posaçërisht për të gjithë ata njerëz që kanë nevojë për të pastruar stomakun e tyre. Isshtë një plan i thjeshtë i ...

Mineralet makro dhe mikro

Siç e pamë më parë, mineralet janë një element që duhet të jetë i pranishëm në trupin e njeriut në mënyrë që të ...

Dieta 300 kalori

Ky është një regjim dietik i krijuar posaçërisht për të gjithë njerëzit që kanë nevojë të humbin disa kilogramë shtesë ...

Dietë 1-ditore me pjepër

Ky është një regjim dietik i bazuar në marrjen e pjeprit, është krijuar posaçërisht për të gjithë ata që kanë nevojë ...

Dieta e misrit

Ky është një regjim dietik i krijuar posaçërisht për të gjithë ata njerëz që kanë nevojë të humbin peshë vetëm një kilogram që kanë ...

Dieta 2700 kalori

Ky është një regjim dietik i krijuar posaçërisht për të gjithë ata që kanë nevojë të mbajnë peshën e tyre. Ashtë shumë ...

Dieta me byrek me farat

Ky është një regjim dietik shumë i thjeshtë për t’u zbatuar në praktikë, do t’ju ​​ndihmojë të humbni peshë që keni nga ...

Dieta me kroketa orizi

Ky është një regjim dietik i krijuar posaçërisht për të gjithë ata njerëz që kanë nevojë të humbin disa kilogramë që kanë ...

Përfitimet e molibdenit

Molibden është specifikisht një mineral që duhet të jetë i pranishëm në trupin e të gjithë njerëzve pavarësisht nga ...

Një dietë e lëngshme 1 ditore

Kjo është një dietë e lëngshme e krijuar për të gjithë ata njerëz që kanë nevojë të detoksifikojnë shpejt trupin e tyre dhe të rrafshojnë ...

Dietë për sekretarët

Kjo është një dietë e krijuar posaçërisht për të gjitha ato gra që punojnë si sekretare dhe duhet të humbin disa kilogramë ...