Dieta për tu përcaktuar

vajzë që merret me sport

Në ditët që takohemi, është ajo që njohim "adhurimi i trupit“Shumë njerëz shqetësohen për fizikun e tyre, si duken, sa peshojnë dhe sa yndyrë kanë. Ka shumë që kërkojnë të kenë një trup më të përcaktuar dhe tërheqës.

Të kesh një trup të fortë dhe të tonifikuar pa yndyrë të grumbulluar është një ide shumë e pranishme në shumë njerëz, atëherë ne do t'ju tregojmë se cilat janë ato këshillat më të mira për të kryer një dietë për të përcaktuar dhe cilat janë çelësat për tu ndjekur.

Ekzistojnë dieta për djegien e dhjamit që na ndihmojnë të përcaktojmë muskujt tanë, nëse i ndjekim drejt mund të arrijmë trupin që duam, megjithëse do të duhet të vazhdojmë me rutinën tonë të ushtrime për të tonifikuar dhe përcaktuar muskujt. 

A doni të shënoni muskujt?

Karakteristikat e një diete për t'u përcaktuar

Shumë atletë e gjejnë veten me dilemën e dëshirës për të përcaktuar trupin e tyre, për të hequr qafe dhjamin e grumbulluar në zona të caktuara pa qenë e nevojshme të heqin dorë nga vëllimi i muskujve dhe fuqisë së tyre. Prandaj, është thelbësore që të kryhet një ushqim i drejtuar dhe adekuat në mënyrë që kjo të mos ndodhë.

Nëse ajo që kërkoni është të eleminoni yndyrën dhe të përcaktoni muskujt, duhet të arrini një ekuilibër të mirë midis marrjes së karbohidratet dhe proteinat. 

Këshilla themelore për tu mbajtur në mend

Duhet të kuptohet që për të kryer një performancë të përshtatshme fizike, duhet të merren karbohidratet në mënyrë që trupi të ketë energji dhe ndërtojnë masë muskuloreSidoqoftë, nëse e tejkalojmë atë marrje të karbohidrateve, do të bënim që në vend që trupi ynë të merrte energji nga yndyrnat, ai do ta merrte atë vetëm nga karbohidratet, ne duhet ta ofrojmë atë në masën e duhur.

Tjetra, ne ju tregojmë se cilat janë çelësat për të djegur dhjamin dhe për të mos humbur muskuj.

 • Marrja juaj e kalorive dhe shpenzimi juaj i energjisë, duhet të jetë i ekuilibruar Nëse shpenzoni më shumë energji sesa kontribuoni me ushqim, trupi juaj do të përdorë yndyrë, e cila është ideale. Sidoqoftë, nëse tejkaloni karbohidratet, nuk do të mund të digjni dhjamin.
 • Konsumoni karbohidrate me thithje të ngadaltë, zvogëlon praninë e tij midis 5% dhe 10%.
 • Hani 5 vakte në ditë në sasi të moderuar. Ju nuk duhet të shkoni gjatë pa ngrënë ndonjë ushqim, kështu që procesi juaj metabolik do të jetë aktiv.
 • Mos lini jashtë proteinaKur kërkoni të digjni dhjamin dhe të përcaktoni muskujt, proteina është thelbësore për të ruajtur indet e muskujve të mirë.
 • Ulni marrjen e yndyrës, mos i eliminoni ato, por hani ato ushqime të pasura me acide yndyrore të shëndetshme, të tilla si arra ose avokado. Vaj kokosi ose vaj ulliri ekstra i virgjër.
 • Mos harroni të hidratoheni. Nëse jeni një atlet, duhet të hidratoheni shumë mirë pas çdo stërvitjeje, është e përsosur që muskujt dhe organet të rikuperohen dhe të marrin ushqyesit nga qarkullimi i gjakut shumë më mirë. Përveç kësaj, ju do të ndihmoni në eliminimin e yndyrnave dhe toksinave.

Dieta për të përcaktuar dhe djegur dhjamin

Një dietë që marrim nga interneti nuk duhet të merret me vlerën nominale, duhet të jetë e personalizuar dhe duhet të përshtatet me objektivat, nevojat dhe trupin e secilit person. Për këtë arsye, ne ju propozojmë menu të caktuara, pjata në mënyrë që të keni një ide themelore se si do të ishte një dietë përcaktuese.

Mëngjeset

Këtu ju tregojmë se cilat mund të jenë mëngjeset "tipike" në mënyrë që të mund të organizoni fazën tuaj të përcaktimit të muskujve dhe humbjes së dhjamit.

 • Drithërat e plotas tërshërë të mbështjellë ose të shkruar, me qumësht të skremuar.
 • Një pjesë e frutave të stinës: portokalli, kivi, banane, mollë, etj.
 • Veza, preferohet të merren më shumë qartë sesa të verdhat, pra, të kesh një mëngjes të përzier me dy të bardha dhe një të verdhë të vetme është ideale.
 • Kos i thjeshtë me manaferrat e kuq.
 • Kafe e zezë ose qumësht i skremuar.

Snacks lejohen

 • marr infuzion nenexhik, kopër, kamomil, etj.
 • Lëng të frutave natyrore, të dizajnuara për para trajnimit.
 • Fetë të bukës integral me vaj ulliri dhe domate, suxhuk me pak yndyrë, gjel deti, ton natyral ose djathë të freskët të skremuar.
 • Bar drithërash. 
 • Smoothie natyrore dhe shtëpi me fruta dhe perime.
 • Shkundja e proteinave.

Vaktet dhe darkat

 • Karbohidratet, makarona dhe oriz në sasi të moderuar, të mos kalojë 100 gram. Idealja është që të merrni 75 gramë me ushqim.
 • Proteinat: gjoks pule ose mish të bardhë të ligët.
 • Peshk i pjekur ose i pjekur në skarë.
 • Pjata anësore dhe pjata të para: Supë perimesh ose krem, sallata, perime të pjekura në skarë, perime të pjekura, brokoli, perime të ziera ose në avull, etj.

Siç mund ta shihni, kjo nuk është një dietë e rregullt, pasi siç përmendëm ne ju japim indikacione të caktuara në mënyrë që të krijoni menunë tuaj bazuar në këto ide. Idealisht, nëse doni të përcaktoni muskujt dhe të heqni qafe yndyrën e akumuluar të trupit tuaj në zona të caktuara specifike, ju shkoni tek një specialist ose në vetë palestër, trajnerët mund t'ju drejtojnë në marrjen e vendimeve.

Lidhur me përkufizimin dhe dietën, dheShtë një proces i ngadaltë që kërkon këmbëngulje dhe vullnet, keni objektiva të qartë dhe reale për të arritur trupin që dëshironi në një kohë të arsyeshme.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.