Dietë me patate të ëmbla

dietë me patate të ëmbla

Kjo është një dietë e krijuar për ata që duhet të bëjnë një dietë për të humbur peshë sepse janë mbipeshë dhe janë adhurues të patateve të ëmbla. Ju mund ta bëni atë për një maksimum prej 1 jave, kjo do t'ju lejojë të humbni peshë rreth 2 kg. Tani, duhet të keni një gjendje të shëndetshme shëndetësore për ta bërë atë në praktikë.

Nëse jeni të vendosur të zbatoni këtë plan, do t'ju duhet të pini 2 litra ujë në ditë, pavarësisht se çfarë konsumoni gjatë vakteve, të ëmbëlsoni infuzionet tuaja me ëmbëlsues dhe sezonin e vakteve me kripë dhe një sasi të vogël të vajit të lulediellit. Patatet e ëmbla mund t’i gatuani në furrë ose t’i zieni.

Menuja ditore

 • Mëngjesi: 1 infuzion i zgjedhur nga ju (kafe ose çaj) dhe një gotë me lëng frutash agrumesh sipas zgjedhjes suaj.
 • Në mes të mëngjesit: 1 infuzion i zgjedhur nga ju (kafe ose çaj) dhe 2 biskota me krunde.
 • Dreka: 1 filxhan supë e lehtë, sasia që dëshironi për patate të ëmbla dhe 1 frutë sipas zgjedhjes suaj.
 • Në mes të pasdites: 1 infuzion i zgjedhur nga ju (kafe ose çaj) dhe 2 biskota të drithërave.
 • Snack: 1 infuzion i zgjedhur nga ju (kafe ose çaj) dhe 1 kos me pak yndyrë.
 • Darka: 1 filxhan supë e lehtë, sasia që dëshironi për patate të ëmbla dhe 1 frutë sipas zgjedhjes suaj.

Më poshtë do të gjeni një menu të dietës me patate të ëmbla për tërë javën.

Pse është patata e ëmbël e mirë për humbjen e peshës?

patate e embel

E vërteta është se patatja e ëmbël është e mirë për humbjen e peshës dhe mbi të gjitha, për të humbur barkun. Një nga fushat që zakonisht na shqetëson më shumë dhe që nuk është gjithmonë e lehtë të zbresësh. Epo, patatja e ëmbël do të jetë një aleat i shkëlqyeshëm pasi ka një indeks të lartë të fibrave. Kjo na bën të ngopemi duke marrë pak nga ajo. Tretja do të jetë më e ngadaltë, kështu që ndjenja e të qenit i ngopur, ne gjithashtu do ta vërejmë atë me kalimin e kohës.

Nga ana tjetër, është një burim perfekt i antioksidantëve dhe me një indeks të ulët glicemik. E vërteta është se patatet e ëmbla me këtë indeks shumë më të ulët se patatet. Pra, është gjithmonë një aleat i mirë. Kur duam te dobesohemiNe kemi nevojë që nivelet e glukozës në gjak të jenë të ekuilibruara, pasi patatja e ëmbël do ta bëjë këtë për ne. Por është gjithashtu një ushqim me pak kalori me përmbajtje të lartë uji, gjë që e bën tretjen shumë më të mirë.

Karakteristikat e patates së ëmbël 

Falë përmbajtjes së lartë të karoteneve, me fuqi antioksiduese, na bën një nga ushqimet thelbësore për dietën tonë. Siç e dimë mirë, patatet e ëmbla kanë proteina natyrore të pamposhtur. Por është gjithashtu se ajo gjithashtu ka një përqindje të lartë të fibrave, në të njëjtën kohë nga e cila përbëhet minerale si kalcium, magnez ose kalium, pa harruar vitaminën C. Për çdo 100 gram patate të ëmbël, ajo lë trupin rreth 30 ml të kësaj vitamine dhe gjithashtu të vitaminës E. Por gjithashtu siguron 480 mg kalium, 0,9 mg hekur, 3 gram fibra dhe më pak se 90 kalori.

Nuk mund të harrojmë, pasi kemi përmendur vitaminat, të cilat gjithashtu kanë B1, B2, B5 dhe B6.

Sa kilogramë janë humbur me dietën me patate të ëmbël?

recetë me patate të ëmbël

E vërteta është se është një dietë e shkurtër. Nuk duhet të zgjatet në kohë, sepse siç e dimë mirë, gjithmonë duhet të hani në një mënyrë më të ekuilibruar. Isshtë perfekte për humbjen e peshës në të njëjtën kohë me barkun. Ti mund kryeni atë për rreth pesë ose gjashtë ditë Se shumti. Për sa kohë që shëndeti juaj është optimal. Në atë kohë mund të humbni dy kilogramë. Por është e vërtetë që secili trup është krejtësisht i ndryshëm dhe do të ketë njerëz që mund të kenë një rënie më të theksuar.

Menuja e dietës me patate të ëmbla

E hënë

 • Mëngjesi: Një gotë me lëng të patates së ëmbël dhe dy portokalle
 • Në mes të mëngjesit: 30 gram bukë gruri të plotë me një kos të skremuar
 • Dreka: Patate e ëmbël e pjekur (sasia që ju nevojitet) me një tas me marule dhe domate
 • Në mes të pasdites: Infuzion dhe dy biskota të drithërave
 • Darka: Patate e ëmbël e pjekur me krem ​​të lehtë perimesh dhe një frutë për ëmbëlsirë.

E martë

 • Mëngjesi: Një gotë me lëng të patates së ëmbël, një vezë të zier fort dhe një frut
 • Në mes të mëngjesit: 30 gramë bukë gruri të plotë me 50 gramë djathë të lehtë
 • Ushqimi: Pure patate e ëmbël e përzier me një lugë gjelle qumësht të skremuar dhe 100 gram gjoks pule të pjekur në skarë me perime
 • Mesdite. Infuzion dhe 30 gram drithëra integrale me kos të skremuar
 • Darka: Patate e ëmbël e pjekur me sallatë dhe një frut

E mërkurë

 • Mëngjesi: Kafe vetëm ose me qumësht të skremuar, 30 gram bukë gruri të plotë dhe tre feta gjel deti ose gjoks pule
 • Në mes të mëngjesit: 50 gram djathë të lehtë dhe dy copa frutash
 • Ushqimi: Patate të ëmbla të pjekura ose të mikrovaluara me patate të ëmbla me 125 gram peshk dhe një tas sallatë.
 • Pasdite në mes: Lëng patate e ëmbël dhe kos i skremuar
 • Darka: Pure e ëmbël e patates me një pjatë supë të lehtë dhe një frutë për ëmbëlsirë.

E enjte

 • Mëngjesi: Infuzion ose lëng i patates së ëmbël me 5 feta gjeldeti ose mishi pule dhe një copë frutë
 • Në mes të mëngjesit: 30 gram drithëra integrale me qumësht të skremuar
 • Dreka: Patate e ëmbël dhe sallatë e pjekur
 • Pasdite në mes: 30 gramë bukë gruri të plotë me 0% djathë
 • Darka: Pure e ëmbël e patates, 150 gram peshk dhe një kos natyral.

E premte

 • Mëngjesi: Infuzion dhe dy biskota integrale
 • Mesi i mëngjesit: dy copa frutash
 • Ushqimi: Patate e ëmbël e gatuar me dy vezë të ziera dhe një frutë
 • Në mes të pasdites: 30 gramë bukë gruri të plotë me gjel deti
 • Darka: Sallatë, pure patate e ëmbël dhe një kos natyral

A mund ta zëvendësoni pataten e ëmbël me atë të ëmbël?

dietë me patate të ëmbla

Edhe pse pyetja është një nga më të zakonshmet, e vërteta është se përgjigjja është më e thjeshtë sesa mendojmë. Si patatja e ëmbël dhe patatja e ëmbël janë të njëjtat. Kjo është, dy emra për të njëjtën zhardhok. Por është e vërtetë që në secilin vend mund të njihet nga njëri prej tyre, gjë që zakonisht çon në konfuzion. Duhet thënë që patatja e ëmbël ose patatja e ëmbël njihet edhe me emrin patate e ëmbël ose patate e ëmbël.

E vërteta është se megjithëse është gjithmonë i njëjti ushqim, ne bëjmë dallimin e çuditshëm në të. Meqenëse ka varietete të shumta dhe kjo ka bërë që emrat për ta përcaktuar gjithashtu të ndryshëm. Një nga ato ndryshime do të jetë në ngjyrë si pulpa dhe lëkura. Meqenëse varietetet me lëkurë më të kuqe është ajo që ne i quajmë patate të ëmbla, ndërsa ato me lëkurë më të lehtë quhen patate të ëmbla. Pra, kur duam të flasim për pataten e ëmbël ose pataten e ëmbël në dietën tonë, duhet të dimë se do të thithim të njëjtat virtyte, cilësi dhe përfitime.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Eugenio dijo

  Nëse do të kem supë lignt, 4 bukë të thella dhe dy filxhanë kafe në ditë, në fakt do të vdes nga uria dhe kjo është pikërisht arsyeja pse nuk mund të bëj dieta për të humbur peshë

 2.   Fran dijo

  Kjo më bën të qesh këto dieta që ju vendosni për të humbur peshë që mashtroni njerëzit. Ju nuk vendosni asnjë proteinë dhe hidratin që vendosni e vendosni atë në darkën kur ju merrni dhjamë ... për të mos përmendur disa lëndë ushqyese që hani ... e vetmja gjë me të cilën do të merrni kjo dietë është të humbasësh lëngun nga infuzionet, të humbasësh muskujt nga pak proteina dhe të vendosësh yndyrë duke vendosur hidratin në darkë kur duhej të ishe në mëngjes për të pasur forcë për tërë ditën. Ai tashmë thotë se të gjithë janë një nutricionist dhe për shkak të këtyre ata shkatërrojnë trupin dhe shëndetin tonë

 3.   Inna salazar dijo

  Mirë … Nuk mendoj se do të jem në gjendje të mos ha asnjë mish për një javë, por një këngëtar bëri këtë dietë dhe shkoi shumë mirë.

 4.   Fabio Calderón dijo

  Ku dreqin është proteina në këtë dietë? Trueshtë e vërtetë që patatet e ëmbla janë shumë ushqyese, por ju duhet t'i kombinoni ato me proteina, në mënyrë që ankthi të mos ju çmendë dhe pastaj të doni të hani një elefant të tërë ... Jo dietë kjo nuk është e bazuar në proteina është e padobishme ... Si për të rritur masën muskulore ashtu edhe për të ulur dhjamin e trupit
  ...