Dietë me kalori të ulët prej 900 kalorish

Recetë diete 900 kalori

Kjo është një dietë hipokalorike e krijuar për të gjithë ata njerëz që kanë nevojë të vënë në praktikë një plan humbje peshe ose një regjim mirëmbajtjeje, është një plan shumë i thjeshtë për tu realizuar. Tani, nëse e bëni në mënyrë rigoroze, kjo do t'ju lejojë të humbni rreth 2 kg në vetëm 8 ditë.

Nëse jeni të vendosur ta vini në praktikë këtë dietë, duhet të keni një gjendje të shëndetshme shëndetësore, të pini sa më shumë ujë të jetë e mundur çdo ditë, të ëmbëlsoni infuzionet me ëmbëlsues dhe të sezononi vaktet tuaja me kripë dhe vaj ulliri. Ju do të duhet të përsërisni menunë e detajuar më poshtë çdo ditë që bëni dietën.

Menuja ditore

 • Mëngjesi: 1 infuzion i zgjedhur nga ju, 1 fruta agrumesh dhe 1 dolli i shpërndarë me djathë të lehtë.
 • Në mes të mëngjesit: 1 kos me pak yndyrë.
 • Dreka: 150g. pulë ose peshk, 1 racion sallatë të përzier dhe 1 fruta.
 • Në mes të pasdites: 1 infuzion sipas zgjedhjes suaj dhe 50g. djathë i skremuar.
 • Snack: 1 infuzion i zgjedhur nga ju, 1 fruta agrumesh dhe 1 dolli i shpërndarë me reçel të lehtë.
 • Darka: 100g. të mishit, supë me perime dhe 1 infuzion. Ju mund të hani sasinë e supës që dëshironi.

Më poshtë do të gjeni një menu javore për të bërë dietën 900 kalori.

Kush duhet të bëjë dietën 900 kalori?

Kjo është një dietë mjaft e rreptë, pasi që na siguron vetëm 900 kalori në ditë. E cila është një dozë e ulët dhe si e tillë, nuk rekomandohet për njerëzit që bëjnë ushtrime të forta. Prandaj, mund ta bëni të gjithë ata që janë me shëndet të mirë dhe që kanë një ritëm më të qetë të jetës. Përndryshe, ata do të ndjehen pa energji dhe mund të merren mendtë gjatë ditës. Nëse ndiqet në letër, është një dietë mjaft efektive, e cila na lejon të humbasim peshë shpejt dhe në një kohë shumë të shkurtër. Prandaj, nëse doni të heqni qafe disa kilogramë në kohë rekord dhe jeni të shëndetshëm, atëherë mund të zgjidhni këtë dietë.

Sa kg humbni?

Humbni peshë me një dietë hipokalorike

Me dietën 900 kalori mund të arrini humbni më shumë se dy kilogramë çdo javë. Shtë e vërtetë që një shifër e saktë nuk mund të jepet, pasi nuk do të jetë e njëjtë në secilin person. Nëse përveç vetë dietës, ndihmojmë me pak stërvitje, edhe nëse nuk është shumë intensive, atëherë mund të kalojmë tre kilogramë e gjysmë në javë. Kjo lloj diete nuk është e nevojshme për t’i zgjatur shumë në kohë, por për t’u përpjekur të vazhdoni të hani në një mënyrë të ekuilibruar për të hequr qafe efektin reagim. 

Menuja javore

E hënë

 • Mëngjesi: Lëng natyral portokalli me 30 gramë bukë gruri të plotë dhe një copë djathë të freskët.
 • Në mes të mëngjesit: Një copë frutë - 200 gram
 • Ushqimi: 125 gram peshk me 120 gram brokoli
 • Snack: Kos i Skremuar
 • Darka: Omeletë e bardhë veze dhe një krem ​​perimesh shtëpiak. Për ëmbëlsirë, një kos natyral

E martë

 • Mëngjesi: Një infuzion me 35 gramë bukë gruri të plotë dhe tre feta gjeldeti ose pule
 • Në mes të mëngjesit: kos me pak yndyrë
 • Dreka: 150 gramë mish pule të pjekur në skarë ose të gatuar, me sallatë domate, marule dhe qepë
 • Snack: Një kos natyral ose një lëng portokalli
 • Darka: 200 gram perime të pjekura në skarë me 100 gram gjel deti ose mish pule

E mërkurë

 • Mëngjesi: Një kafe vetëm ose me qumësht të skremuar, 30 gram bukë gruri të plotë dhe një lugë marmelatë pa sheqer
 • Në mes të mëngjesit: 200 gramë fruta
 • Ushqimi: 125 gram peshk me 250 gram perime, sipas zgjedhjes suaj
 • Snack: 30 gramë bukë gruri të plotë me djathë të shpërndarë 0% yndyrë
 • Darka: 150 gram karkaleca deti me 125 gramë kërpudha dhe një kos natyral.

E enjte

 • Mëngjesi: 30 gram drithëra integrale me një kos natyral
 • Në mes të mëngjesit: 200 gramë fruta
 • Ushqimi: 150 gram gjel deti me perime
 • Snack: Një gotë me lëng portokalli
 • Darka: Patëllxhan i mbushur me djathë të rrahur ose djathë të lehtë dhe një pjesë të frutave

E premte

 • Mëngjesi: 30 gramë bukë të thekur me dy feta proshutë Serrano
 • Në mes të mëngjesit: 200 gramë fruta
 • Dreka: 200 gram peshk dhe një sallatë domate dhe kastravec
 • Snack: kos natyral
 • Darka: 150 gramë mish pule ose gjeldeti me spinaq dhe një kos

E shtunë

 • Mëngjesi: Një fetë bukë, me djathë Burgos dhe një infuzion ose kafe me qumësht të skremuar.
 • Në mes të mëngjesit: 200 gramë fruta
 • Ushqimi: Biftek viçi me brokoli
 • Snack: Një fetë bukë me 4 feta gjel deti
 • Darka: 150 gram peshk si levrek me 100 gram shurdhër ose spinaq dhe një kos natyral.

E diel

 • Mëngjesi: Lëng natyral, 30 gram drithëra integrale dhe një copë djathë të freskët
 • Në mes të mëngjesit: Një fetë bukë gruri me feta pule
 • Ushqimi: 40 gram makarona integrale me 125 gram gjel deti të pjekur në skarë dhe një tas sallatë.
 • Snack: 250 ml lëng natyral ose fruta
 • Darka: një kuti me ton natyral me një omëletë franceze me një vezë dhe dy të bardha. Shoqëruar nga një grusht fasule jeshile.

Rekomandime të veçanta

Recetë diete me pak kalori

Kur përgatitni ushqime të tilla si mishi ose peshku, është më mirë të përdorni një lugë gjelle vaj ulliri gjatë drekës dhe një tjetër gjatë darkës. Në mënyrë që të shtoni pak aromë, gjithmonë këshillohet që në vend që të përdorni kripë ose salca, ta bëjmë duke shtuar erëza. Meqenëse ato do të shtojnë aromë por jo kalori. Nga ana tjetër ne duhet pini shumë ujë, gjithashtu në formën e infuzioneve gjatë gjithë ditës. Një litër e gjysmë do të na ndihmojë në eleminimin e toksinave dhe pastrimin e trupit.

Ne duhet t'i përmbahemi letrës pesë vakte që përmendëm. Shtë e vërtetë që ne mund të ndryshojmë perimet ose pulën për gjelin e detit ose të ndryshojmë midis llojeve të ndryshme të peshkut që kemi. Por gjithmonë në një sasi siç rekomandohet që të jeni në gjendje të pajtoheni me dietën 900 kalori. Sa i përket gatimit të rekomanduar, furra, e gatuar në avull ose e pjekur në skarë është gjithmonë e preferueshme.

Udhëzime për të kryer këtë dietë hipokalorike

Dieta 900 kalori

 • Së pari duhet të kemi një motivim të mirë. Për ta bërë këtë, do të jetë të mendojmë për objektivin tonë dhe t'i shtojmë vullnet asaj, sepse është arritur. Sapo të shohim rezultatet e para, ne do të marrim dietën 900 kalori shumë më mirë.
 • Mundohuni të bëni disa ushtrime, por pa e tepruar. Shkimi për një shëtitje mund të jetë një nga më të dobishmit.
 • Shmangni ushqimet e ëmbla ose me yndyrë në çdo kohë. Kur keni një moment dobësie, është gjithmonë më mirë të bëni një infuzion ose disa fruta të mbushura me ujë, siç është një copë shalqi ose një grusht luleshtrydhe.
 • Në të njëjtën mënyrë, ne do të harrojmë pijet e gazuara të gazuara ose ato me përqendrim të lartë të sheqernave. Gjëja më e mirë është të zgjidhni një copë frutë ose të bëni një lëng natyral dhe të bërë në shtëpi.
 • Një herë në javë, mund të prezantoni mish të kuq, megjithëse gjeldeti ose pula janë gjithmonë më të mira, për proteinën e saj dhe gjithashtu për përmbajtjen e ulët të yndyrës.
 • Nëse gjithmonë jeni të lodhur nga mishi i pulës ose i gjelit të detit, mund të shtoni edhe një grusht thjerrëzash dhe të bëni një pjatë me këto me perime. Ato na sigurojnë proteina në të njëjtën kohë me fibrat dhe vitaminat e tjera.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   anlivi23 dijo

  Unë kam hipotiroidizëm dhe nuk marr kos, çfarë varianti ka atje