Dietë anti-inflamatore

Shporta me perime

Jeni më të lodhur apo të lënduar kohët e fundit se zakonisht? Ndjekja e një diete anti-inflamatore mund t’ju ​​ndihmojë të ndiheni më mirë. Dhe a është se inflamacioni mund të jetë shkaku i problemit.

Dieta anti-inflamatore gjithashtu ju ndihmon të ushqeheni më mirëpasi përbëhet nga një seri zakonesh të shëndetshme të të ngrënit. Ata ju sigurojnë për shumë lëndë ushqyese të dobishme duke mbajtur larg ato që mund të jenë të dëmshme, siç janë yndyrnat trans. Gjeni se çfarë është dhe si ta zbatoni në praktikë.

Çfarë është një dietë anti-inflamatore?

Trupi i njeriut

Siç sugjeron emri i saj, kjo lloj diete është një plan vakti që përfshin ushqime me veti anti-inflamatore. Ushqimet me këto veti mendohet se zvogëlojnë rrezikun e shfaqjes së shumë sëmundjeve.

Ka mjaft arsye për t’i dhënë dietës tuaj një kthesë anti-inflamatore. Dhe është se inflamacioni i vazhdueshëm do të ishte prapa shumë sëmundjeve. Kërkimet e kanë lidhur këtë problem me kancerin, diabetin dhe Alzheimerin, si dhe sëmundjet e zemrës.

Për kë shërbejnë dietat anti-inflamatore?

njerëz

Këto plane vaktesh janë veçanërisht e këshillueshme për ata që vuajnë nga sëmundje që shkaktojnë inflamacion, të tilla si artriti reumatoid. Bërja e ndryshimeve në dietën tuaj nuk e eleminon problemin inflamator, por besohet se mund të lehtësojë simptomat e tij, ose duke zvogëluar numrin e ndezjeve ose duke ulur nivelin e dhimbjes.

Sidoqoftë, nuk është e nevojshme të vuani nga inflamacioni kronik për ta ndjekur atë, por përkundrazi dieta anti-inflamatore është e përshtatshme për të gjithë. Dhe konsiderohet si një opsion ushqimi shumë i shëndetshëm.

Ushqimet e lejuara

Shporta me fruta

Në thelb, dietat anti-inflamatore propozojnë të hanë ushqime të plota në vend të ushqimeve të përpunuara. Por le të shohim në detaje të gjitha ushqimet që lejohen dhe cilat këshillohen të shmangen.

Fruta dhe perime

Shumica e ushqimeve duhet t’i përkasin këtyre dy grupeve. Bast në larminë më të gjerë të ngjyrave të mundshme. Disa shembuj janë portokall, domate dhe perime me gjethe jeshile si spinaqi ose lakra jeshile.

Artikulli i lidhur:
Frutat e pranverës

Yndyrna të shëndetshme

Janë përfshirë yndyrna të shëndetshme si vaj ulliri, avokado, arra ose fara chia. Duhet të theksohet se është e nevojshme të kontrollohen sasitë e këtyre ushqimeve për shkak të kalorive të tyre. Për shembull, arrat kanë përfitime të shumta, por kufiri është një grusht në ditë. Përndryshe, yndyra dhe kaloritë grumbullohen, duke rritur rrezikun e mbipeshës.

salmon

pescado

Dietat anti-inflamatore zakonisht përfshijnë peshk të paktën dy herë në javë. Salmoni, toni dhe sardelet janë ndër peshqit më të mirë për këtë qëllim. Arsyeja është se ato janë të pasura me acide yndyrore omega 3, të cilat luftojnë inflamacionin.

Drithërat e plota

Drithërat e rafinuar zëvendësohen nga drithërat, e cila, përveç që është më ushqyese, mund të ndihmojë në inflamacion. Për shembull, orizi dhe bukët me drithëra hahen në vend të bardhë. Nga ana e saj, bollgur është një ushqim i shkëlqyeshëm për mëngjesin.

Fasulet e zeza

perime

Ato janë një nga shtyllat kryesore të dietave më të shëndetshme dhe anti-inflamatorët nuk bëjnë përjashtim. Arsyeja është se janë të mbushura me fibra dhe substanca anti-inflamatore.

Bayas

Mjedrat, manaferrat ose boronicat ndihmojnë në luftimin e inflamacionit. Sekreti është në substancën që u jep atyre ngjyrat e tyre.

Çaj jeshil

Pije

Kur bëhet fjalë për pije, vlen të përmendet çaji i bardhë dhe çaji jeshil. Disa gota në ditë mund të luftojnë inflamacionin falë polifenoleve të tij. Vera e kuqe konsiderohet gjithashtu e dobishme në sasi të vogla.

erëz

Shafran i Indisë, xhenxhefil, kanellë dhe kajen Janë ndër erëzat me veti anti-inflamatore. Hudhra gjithashtu do të ndihmonte në luftimin e inflamacionit.

Okollatë e errët

Për shkak të efekteve anti-inflamatore të kakaos, lejohet çokollata e zezë (në moderim).

Ushqime për të shmangur

Patate të skuqura

Meqenëse ato mund të shkaktojnë efekt të kundërt nga ato të mëparshmet (shoqërohen me një rritje të inflamacionit), dietat anti-inflamatore nuk ju lejojnë të hani ushqimet e mëposhtme:

Ushqime të yndyrshme

Yndyrnat trans rrisin LDL ose kolesterolin e keq, duke shkaktuar inflamacion. Ato gjenden në ushqime të tilla si pasta industriale ose patate të skuqura. Kërkojini në etiketat nën emrin vajra të hidrogjenizuara. Yndyrnat e ngopura, të pranishme në ushqime të tilla si mishi i kuq dhe i përpunuar ose pica, duhet gjithashtu të jenë të kufizuara.

Për më tepër, përdorimi i tepërt i ushqimeve të skuqura çon në mbipeshë dhe mbipesha, si dhe në inflamacion të shtuar. Shmangni atë duke përdorur më pak vaj për të gatuar ushqimin tuaj. Përgatitini ato të pjekura në skarë, të pjekura ose në avull. Kur bëhet fjalë për yndyrën e qumështit, bastet për varietete 0 përqind.

Ushqime të përpunuara dhe me sheqer

Në dietat anti-inflamatore këshillohet të shmangni çdo gjë shumë të përpunuar ose me sheqer. Abuzimi me to rrit rrezikun e mbipeshës dhe niveleve të larta të sheqerit dhe kolesterolit në gjak. Dhe të gjitha këto probleme lidhen me inflamacionin. Pije freskuese dhe pije të ëmbla në përgjithësi janë një shembull.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.