Dieta 1500 kalori

Pothuajse të gjithë në një moment të jetës sonë kanë dashur të humbin peshë, bazuar në stërvitje ose dietë. Në këtë rast, ne duam të rekomandojmë një dietë të 1500 kalori ideale për ju për të arritur qëllimin tuaj.

Kontrolli i peshës është një nga veprimet e para që duhet të bëjmë kur ndihemi të fryrë ose disi mbipeshë, çelësi është në një dietë të ekuilibruar dhe të plotë. Nëse jeni të interesuar, vazhdoni të lexoni këto rreshta.

Një dietë prej 1500 kalorish në ditë është një mënyrë e mirë për të humbur peshë pa pasur shumë kufizime, kështu që është e lehtë të zbatohet për ditën tonë në ditë. Asnjëherë nuk duhet të fiksohemi mbi peshënDuhet të jemi të vetëdijshëm se pesha jonë luhatet në ditë mesatarisht dy kg lart, dy kg poshtë.

Këshilla për të humbur peshë

Kur ne propozojmë të humbasim peshë duhet të jemi shumë të qartë për objektivat tanë, të jemi të durueshëm, të vazhdueshëm dhe të jemi në përputhje me dietën që zgjedhim. Çelësi për të humbur peshë është hani më pak kalori sesa harxhojmë, kështu që ne duhet të zvogëlojmë marrjen dhe të rrisim shpenzimet kalorike bazuar në stërvitje.

Aktualisht, në vend që të humbasim peshë për tre muaj për të arritur trupin tonë të ëndrrave, ne duhet të mësojmë të ndryshojmë zakonet e të ngrënit në mënyrë që të mos biem në gabime ose praktika të këqija. Para së gjithash, për të mos rrezikuar shëndetin tuaj, llogaritni indeksin e masës trupore për të njohur shkallën në të cilën ndodheni.

Për më tepër, pyesni veten sa ditë merreni me sport në javë, sa ushqim të skuqur, karbohidrate ose ushqim jo të shëndetshëm konsumoni brenda një jave.

Dietë 1500 kalori

Në një dietë ju nuk duhet të "vuani" ne duhet të kontrollojmë veten por nuk kemi pse të vuajmë gjatë gjithë kohës që po e kryejmë atë. Ne duhet të hamë nga të gjitha grupet e ushqimit pa lënë asnjë, nuk duhet të rrezikojmë shëndetin tonë duke shmangur ngrënien e yndyrnave ose karbohidrateve.

Merr një dietë e ekuilibruar ku janë të pranishëm të gjitha grupet e ushqimit, sasitë e duhura dhe pa tejkaluar asnjërën prej tyre.

Ushqime të rekomanduara

 • Fruta dhe perime. Ato duhet të jenë ushqimet më të përhapura në dietën tuaj. Merrni 5 racione në ditë, për shembull, një pjatë e mirë me perime të pjekura në skarë, të pjekura ose të ziera. Përveç kësaj, prezantoni perime të tilla si një sallatë të freskët dhe copa frutash sezonale dhe cilësore për të pasur energji dhe vitamina.
 • Futja karbohidratet të paktën një herë në ditë, të tilla si orizi, makaronat me grurë të plotë, patatet ose buka. Në mënyrë ideale, merrni 30 gram të çdo karbohidrate të thjeshtë që dëshironi.
 • Ne nuk kemi pse harroni të pini ujë pa lëngje gjatë gjithë ditës, gjatë vakteve dhe pjesës tjetër të ditëve.

Shumat e rekomanduara

 • 200 gramë mish pa yndyrë. Ideale është të konsumoni lepur, shpendë, mish viçi,
 • 200 gram peshk të bardhë ose vezë.
 • 60 gram oriz kafe ose makarona gruri të plotë.
 • 300 gram patate.
 • 70 gram bishtajore.
 • 400 gramë perime të ndryshme.
 • 400 gramë fruta të freskëta.
 • Një gotë me lëng natyral.

Ushqime për të shmangur

Më tej ju tregojmë se cilat janë ushqimet që duhet të shmangim, për të rifituar figurën dhe për të mos rënë në zakone të këqija të ngrënies.

 • Ushqime me shumë yndyrë të tilla si sallamë derri, qengji ose mishi i derrit, gjalpë, margarina, djathëra të yndyrshëm ose të kuruar.
 • Ushqim i gatuar paraprakisht. Edhe pse janë shumë komode sepse duhet vetëm të nxehen, ato janë plot yndyrna, sheqerna dhe kripë të tepërt. Nëse vendosim të kemi një pjatë të përgatitur, shikoni etiketimin e saj në mënyrë që të jetë sa më e shëndetshme.
 • Mos abuzoni me salcat e përgatitura ose të bëra vetë. Mos konsumoni salca të bazuara në krem, vajra ose gjalpë. Gjithashtu, shmangni të gjitha ato vinaigretat që shiten si të lehta ose të lehta, sepse as ato nuk janë të shëndetshme. Idealja është të aromatizoni dhe përdorni limon të freskët për të veshur pjatat tuaja.
 • Pastiçeri industrialeAto janë ushqime plot sheqerna, yndyrna të ngopura, yndyrna transgjenike, kripë, konservantë dhe shumë gjëra që nuk janë shumë të dëshirueshme për një trup të shëndetshëm. Prandaj, mos konsumoni biskota, ëmbëlsira ose ëmbëlsira të bëra paraprakisht.
 • Pije freskuese me sheqerna të shtuara. Një gotë normale e sodës tuaj të preferuar mund të prishë dietën tuaj, shmangni pirjen e sodave të mbushura me sheqerna që nuk janë aspak të dobishme.
 • Shmangni pirjen e alkoolit. Ata na shëndoshin për shkak të sasive të tyre të larta të kalorive boshe.

I famshëm-që-bën-dietën-dukan-5

Këshilla për të kryer

 • Mos e harroni mëngjesin. Mealshtë vakti më i rëndësishëm i ditës dhe do t'ju japë energji dhe nuk do të ndiheni si meze duke ngrënë midis vakteve.
 • Gjeni ekuilibrin në vaktet. Mos ha shumë dhe ha pak. Ju duhet të mbusheni në çdo vakt, por me ushqime të shëndetshme.
 • Hani 3 vakte kryesore, një drekë dhe një meze të lehtë.
 • Hani të gjitha qumështoret e skremuara.
 • Merrni fruta çdo ditë, gjithmonë zgjidhni sezonale dhe natyrore.
 • Drithëra të plota dhe më e mira për mëngjes.
 • Kontrolloni sasinë e vajit që merrni në ditë, Ju nuk duhet të tejkaloni tre lugë gjelle në ditë kur bëni dietë.
 • Kombinon ushqime të pasura me karbohidratet me perime y proteina.
 • L darka ato duhet të jenë të lehta dhe në një orë të hershme.
 • Gjithmonë përfshini perime në darkë. 
 • Hani qetësisht në një vend të relaksuar pa stres ose nxitim. Ju duhet të merrni kohën tuaj, të përfitoni nga momenti dhe të shijoni ushqimin.
 • Të jesh në dietë nuk do të thotë martirizim, duhet të shijoni dhe vlerësoni atë që hani. Thjesht duhet të kontrolloni sasitë dhe mënyrat në të cilat ato janë gatuar.
 • Mos harroni të bëni ushtrime fizike. Veryshtë shumë e rëndësishme të mbani trupin aktiv. Të paktën tre herë në javë.

Menu 1.500 kalori

mëngjes

 • Kupë me qumësht të skremuar, qumësht lope ose qumësht perimesh. Me kafe ose çaj.
 • 2 copa të vogla bukë gruri të plotë.
 • Pjesë e djathit të freskët të skremuar dhe
 • Një pjesë e frutave të stinës.

ushqim

 • Perime të ziera ose në avull të veshura me një lugë gjelle vaj ulliri.
 • 30 gram bishtajore.
 • Peshk i bardhë i pjekur në skarë ose një e katërta e pulës së pjekur në skarë.
 • Racioni i frutave.

Cena

 • Sallatë perimesh dhe perime jeshile, me një kuti me ton natyror, dy ançua dhe djathë me pak yndyrë.
 • 2 copë bukë ose shtoni 25 gram bishtajore.
 • 1 racion frutash.

Nëse po kërkoni të humbni peshë në një mënyrë të sigurt dhe të shëndetshme, mos hezitoni të shkoni te një endokrinolog për t'ju drejtuar në procesin e humbjes së peshës.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.