Dëshira për të ngrënë niseshte misri mund të tregojë probleme shëndetësore

12

ha niseshte misri ose niseshteja e misrit jo vetëm që mund të ju bëjë të sëmurë, ajo gjithashtu mund të tregojë praninë e sëmundjeve themelore, të tilla si mungesa e mineraleve ose diabeti gestacional, Kjo është arsyeja pse kur ndjeni dëshirë për niseshte misri mund të përfaqësojë një dritë të kuqe ose paralajmërim për t'u konsultuar me profesionistin tuaj të shëndetit.

Amidoni i misrit rrjedh nga endosperma që përmbahet në zemër të bërthamat e misrit, e cila përdoret në gatim si një agjent trashës dhe në disa raste, si zëvendësues pluhur talk për trupin, e cila megjithëse nuk tregon efekte toksike në vetvete, për disa njerëz që dëshirojnë ose dëshirojnë të tregojnë shumëllojshmëri mungesat e mineraleve.

L gratë shtatzëna Ata mund të shprehin një dëshirë për gjëra të patretshme për shkak të një mungese mineralesh ose mungesës së lëndëve ushqyese të tilla si zinku ose hekuri, natyral në këtë gjendje, duke e quajtur veten "Fig"Një dëshirë për substanca ose materiale jo-ushqimore, shumë e zakonshme tek fëmijët që kanë tendencë të hanë papastërti ose letër.

Simptomat e pica-së përkthehen në dëshirën për të ngrënë; flokë, akull, rërë, bojë dhe argjilë, megjithatë, për të bërë një diagnozë, modeli duhet të respektohet për të paktën një muaj, sipas enciklopedisë mjekësore ADAM.

Individët e prekur vuajnë nga mungesa e mineraleve që vijnë nga testet e shpeshta të gjakut të kryera për të kontrolluar nivelet e hekur dhe zink, të cilat janë mangësitë më të zakonshme. Profesionisti juaj i kujdesit shëndetësor duhet të vlerësojë për helmim nga plumbi ose infeksione, pasi toka mund të jetë e ndotur me jashtëqitje të kafshëve ose copa bojë, etj.

Trajtimi shpesh përqendrohet në plotësimi i lëndëve ushqyese mungon, zgjidhja e të tjerëve probleme shëndetësore dhe ndryshimi i sjelljes përmes terapisë, si dhe medikamente ndonjëherë përshkruhen.

Imazhi: MF


10 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Natividad dijo

  Çdo moment dua të ha niseshte misri ose niseshte misri. Jam i varur dhe nëse nuk e kam, do të blej në çdo kohë. Nuk di çfarë të bëj për të ndaluar këtë zakon.

 2.   Karla dijo

  Ashtu si unë që sugjerohet, do të jetë shumë e dëmshme të konsumosh kaq shumë ????

 3.   rubin dijo

  Unë ha një kuti mesatare çdo ditë! Unë nuk kam qenë në gjendje ta lë atë ... A është e keqe? Çfarë rekomandohet të bëni?

 4.   kruhet dijo

  si tre kuti të mëdha në javë më ndihmoni

 5.   Marta Maria Diaz dijo

  Si rezultat i një "divertikuliti të supozuar" që sipas ultrazërit zbuloi praninë e divertikulave që nuk mund të shihej në zorrën e trashë, e cila ishte jashtëzakonisht e përflakur dhe me dhimbje të mëdha, unë duhej të bëja një dietë për të shmangur kryerjen e operacioneve në kohë punë më e madhe (Unë jam një aktore dhe Në Mar del Plata bëjmë Sezonin e Teatrit) Në këtë mënyrë, kishte shumë pak atë që hëngra dhe madje kështu, dhimbja ishte e vazhdueshme ... Unë u rekomandova (nga pacientë të tjerë që, si unë , keni zbaticë gastrike) për të bërë prekje për këmbët e shtratit 8 cm të larta dhe gjumë të ngritur në kokë dhe qull niseshte misri për mëngjes për të formuar një film që mbron ezofagun nga ajo që unë ha. Zakonisht e ha me një majë kanelle dhe qumësht, (qull) nuk jam bërë i varur, falë Zotit! dhe shpresoj se sot që po e ha më mbron edhe më shumë nga çdo ushqim (unë tashmë jam bërë vegjetarian por ka perime të dëmshme) pasi jam me patate të ëmbla, panxhar, oriz, banane pa fara, domate të qëruara dhe pa farë ( pak) dhe mirë ... dhimbja herë pas here është atje, unë gjithashtu kam gastrit dhe gurë në tëmth. Padyshim, gjithçka, si të tjerët nga ilaçet jo-steroide dhe kortikosteroide që marr çdo ditë për 6 vjet
  dhe emfizema pulmonare e rënduar ...

 6.   Van dijo

  Jam i shkatërruar Unë ha 3 kuti në ditë niseshte misri, e shijoj por nuk e gëlltis E pështyj njësoj Jam njëqind i varur më dhemb nofulla nga përtypja aq sa mund të bëj që të heq atë ves që sigurisht me dhemb

 7.   Daniel dijo

  Si çdo ditë ... çfarë më shkakton kapsllëk ... që duhet të ha që të jem normal si më parë ... kam frikë të filloj ... raftin e peshqirëve ...

 8.   Mirupafshim dijo

  me vjen mire qe nuk jam i vetmi i cmendur qe ha niseshte misri, ne fillim ishte me keq sepse me pelqente te haja pluhur per kembet, edhe duke ditur qe me dhembte, u perpoqa ta fshihja duke perzier niseshten me pluhur talk dhe u kthye. ishte i shkëlqyeshëm edhe pse e dija që ishte akoma keq, tani ha vetëm niseshte për të qetësuar dëshirat e mia për pluhur talk, por a është bërë një varësi për mua?

 9.   maria dijo

  Mendova se isha i çmendur, por tani e lexova këtë kuptova se nuk jam e vetmja që kam ngrënë niseshte misri për shumë vite, më vjen shumë çdo ditë dhe nuk e di nëse është normale, por deri më tani nuk kam. Nuk kam humbur një gjë, por a ka ndonjë tjetër si unë?

 10.   Valentina Garcia dijo

  Çdo sugjerim për varësinë nga niseshte misri