Kroketat e trashëgimisë Iberike

receta me trashëgimi Iberike

Kroketat janë gjithmonë nga ato meze që nuk mund t’i humbni. Sepse ata janë gjithmonë një triumf dhe shumica dërrmuese e duan atë. Ata pranojnë të gjitha llojet e përbërësve, por sot, ne vëmë bast në Trashëgimi iberike në formën e proshutës me cilësi të lartë. Kjo shton përfitime të shumta për t'u marrë parasysh.

Pra, nëse bashkohemi proshuta dhe kroketat, ne do të kemi një kombinim më shumë se shpërthyes në tryezën tonë. Sepse një tekë si kjo ne mund t'ia japim vetes. Dëshironi të keni sukses përpara mysafirëve tuaj? Atëherë mos hezitoni të ndiqni hapat që ju tregojmë këtu.

Përbërësit Kroketa të trashëguara Iberike për 4 persona

 • 50 gram vaj ulliri (megjithëse mund të përdorni gjalpë nëse ju pëlqen më shumë)
 • Një qepë e vogël
 • 75 gram miell
 • 250 gram proshutë iberike
 • 1 litër qumësht
 • Arrëmyshk për shije
 • Vezë 2
 • Bukë buke dhe miell për të veshur kroketet
 • Kripë
 • Vaj për skuqje.

Preparación

Kroketat e trashëgimisë Iberike

L Kroketa proshutë ata kanë një përgatitje shumë të thjeshtë. Së pari, ne vendosim një tigan në zjarr me vaj ose gjalpë në varësi të asaj që keni vendosur. Ju duhet ta ngrohni pak vajin ose të prisni derisa gjalpi të shkrihet plotësisht. Në këtë kohë, ju do të shtoni qepë që ju duhet të copëtoni shumë imët. Ne do ta bëjmë atë, kështu që do të duhet ta trazojmë për disa minuta.

Kur qepa merr atë prekje transparente, është koha të shtoni Proshutë Iberike, të cilat do t’i kemi prerë në copa të vogla. Nëse preferoni një produkt tjetër të ngjashëm, duhet të dini se Trashëgimia iberike në gjykatën angleze ka një larmi dhe aromë unike që duhet ta shijoni. Por mbase për recetat dhe menutë e ardhshme. Ndërkohë, në tigan do të kemi edhe qepën, edhe proshutën, në të cilën do të shtojmë miellin dhe do ta lëmë të gatuhet për rreth 6 minuta. Ajo që na duhet është që mielli të humbasë aromën e tij, por i shton qëndrueshmëri rezultatit.

Pas atyre minutave, është koha për të shtuar qumështin dhe përzieni gjatë gjithë kohës. Ne do të vërejmë se si avullohet dhe do të shtojmë edhe pak. Kur trazoni mirë, ne do të parandalojmë formimin e gungave. Kur kemi një brumë jo shumë ngjitës, por jo plotësisht të lirshëm, është koha të shijojmë kripën, shtojmë arrëmyshkin, trazojmë edhe një herë dhe fikim zjarrin. Do ta derdhim brumin në një burim të përhapur mirë dhe do ta lëmë të ftohet. Kur të jetë ftohtë, do ta çojmë në frigorifer.

Mund t'i lini për disa orë ose, bëjeni këtë përgatitje natën dhe prisni deri të nesërmen. Për të përfunduar pjatën, do të duhet të marrim pjesë të brumit dhe të bëjmë një top me to ose, t'u japim atyre një formë të zgjatur, sipas preferencës suaj. Kur i keni, i kaloni nëpër miell, vezë të rrahur dhe bukëpjekje. Po i vendosni në një tigan me vaj të nxehtë dhe do të skuqen në grupe të vogla, në mënyrë që rezultati të jetë më pozitiv. Tani mund të shijoni një aromë unike!

Përfitimet e proshutës trashëgimore Iberike

El Trashëgimi Iberike Hipercor ju keni mundësinë të provoni produkte të tjerë me një cilësi të lartë. Por sot ne përqendrohemi tek proshuta, e cila është një element thelbësor në jetën tonë. Në këtë rast, shtuar në një nga pjatat ose tapat par ekselencë, ato rikrijojnë një nga shijet më të mira. Por cilat janë përfitimet e saj të mëdha?

Duhet thënë se yndyrnat e derrit Iberik kanë më shumë acid oleik se të tjerët. Kjo e bën rezultatin e proshutës tuaj më shumë i dobishëm në kolesterol. Duke bërë, pra, të mirën për t'u ngritur. Konsumohet disa herë në javë ose edhe tre dhe në sasi të vogla, është një kontribut plotësisht i dobishëm për shëndetin tonë. Përveç kësaj, ajo ka proteina dhe pa harruar vitaminat B1, B6, B12 dhe E. Mineralet janë gjithashtu të pranishme në trashëgiminë Iberike nga ku ne nxjerrim në pah hekurin dhe bakrin ose kalciumin dhe zinkun. Ende po mendoni nëse duhet ta fusni në dietën tuaj apo jo?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.