Boronicë e kuqe

Kastrati

Ky ushqim i vogël ka në brendësi vetitë e tij madhështore që janë shumë të dobishme për trupin, kafshimet e vogla të shijshme që mund të përmirësojë shumë shëndetin.

Nëse akoma nuk i dini përfitimet e boronicës, vazhdoni të lexoni këto rreshta sepse ne do t'ju tregojmë se si ato mund të kujdesen për ju dhe të përmirësojnë shëndetin tuaj.

Ato ofrojnë përfitime të rëndësishme ushqyese që nutritionists nuk janë anashkaluar. Këto fruta të kuq japin një shije të thartë por edhe të ëmbël, megjithëse boronicat që i njohim më mirë janë bluja e errët pothuajse e zezë.

Lingonberry janë të lidhura drejtpërdrejt me probleme të lidhura me fshikëzën urinare dhe infeksioneSidoqoftë, ato mund të na ndihmojnë në aspekte të tjera të përgjithshme të shëndetit tonë.

Përfitimet e boronicës

Lingonberry janë ngatërruar me boronicat duke besuar se ato do të shijojnë të njëjtën gjë, megjithatë, këto janë shumë më të tharta dhe acide. Pamja e saj është e ngjashme, duke kursyer ndryshimin në ngjyrë. Boronicat e zakonshme janë të ëmbla dhe kaltërosh, përveç kësaj, ato mund të konsumohen drejtpërdrejt, nga ana tjetër, ato të kuqe për aromën e tyre, ato merren të përgatitura.

Nuk është e zakonshme t’i gjesh në dyqane si produkte të freskëta, sepse në të vërtetë nuk është një produkt që konsumohet me tepri. Sidoqoftë, në dyqanet e produkteve të specializuara

Tjetra ne ju themi si mund t'ju ndihmojnë boronicat?

Ato parandalojnë çrregullimet e urinës

Ata janë adekuat kur bëhet fjalë parandalojnë ose lehtësojnë infeksionet e traktit urinar, dhe kjo për shkak të sasisë së madhe të antioksidantëve. Nuk duhet të harrojmë se këto boronica janë të pasura me taninet që ofrojnë përfitime antibiotike që na ndihmojnë të parandalojmë këtë lloj infeksioni.

Ul rrezikun e kancerit

Kanceri aktualisht është një nga sëmundjet më të frikshme nga njerëzit, mund të sulmojë çdo pjesë të trupit dhe në varësi të shkallës së zhvillimit është një sëmundje vdekjeprurëse.

Konsumi i boronicës, si shumë ushqime të tjera natyrore, mund të përdoret si një armë parandaluese për të mbani larg kancerin. Ndihmon për të luftuar rrezikun e përhapjes së qelizave kancerogjene kur këto janë të pakta, përveç kësaj, nuk dëmton pjesën tjetër të qelizave.

Reshtë rinovuese

Komponimet në boronica posedojnë proantocianidina, disa substanca që ndihmojnë dukuritë e çuditshme dhe përmirësojnë shëndetin në përgjithësi. Ata vonojnë kohën e plakjes së lëkurës duke eliminuar radikalet e lira dhe veprimin e tyre në lëkurë. Prandaj, nëse doni ta shihni lëkurën tuaj më mirë, mos e ndërprisni marrjen e boronicave.

Anti-inflamator natyral

Boronica ka një sasi të madhe të antioksidantëve, si dhe anti-inflamatorë. Prandaj, thuhet se është shumë e dobishme për zvogëlojnë disa patologji siç është barku i fryrë, gazra, ngurtësi, dhimbje muskulore, dhimbje menstruale, etj.

Përmirëson shikimin

Pamja me kalimin e kohës mund të pësojë gjithashtu një degjenerim dhe dëmtim oksidativ, indet e retinës së kokërdhokut mund të dëmtohen lehtësisht. Për këtë arsye, ju këshillojmë të hani boronicë në mënyrë që antocianinat t'ju ndihmojnë të parandaloni këto dëmtime të syve.

Ushqim kundër yndyrës

Nëse po kërkoni të humbni peshë, mund të rrisni konsumin e boronicave në dietën tuaj. Ato përmbajnë fibra dhe nuk japin doza të larta kalorish. Një frut i shëndetshëm që mund të konsumoni për të rregulluar funksionin e zorrëve dhe ju ndihmon të ndiheni më të ngopur nga ai kontribut i madh i fibrave.

Neuroprotektorët

Ata veprojnë si neuroprotektive, për përmbajtjen e lartë të antioksidantëve. Përveç kësaj, acidi galik punon duke rritur kapacitetet e sistemit neuronal.

Parandalon sëmundje të tilla si Alzheimer, Parkinson që ndikojnë drejtpërdrejt në zhvillimin natyror dhe normal të veprimtarisë njohëse.

Redukton diabetin

Konsumi i boronicës mund të na ndihmojë përmirësojnë ndjeshmërinë ndaj insulinës tek disa njerëz të trashë që janë rezistente ndaj këtij hormoni. Lufton kundër diabetit dhe ndihmon trupin për të metabolizuar karbohidratet në mënyrë korrekte, duke parandaluar kështu sheqerin në gjak që të rritet tepër.

Përveç kësaj, ndihmon në parandalimin e pikave të glukozës në gjak, duke përmirësuar përgjigjen e insulinës në trup. Në këtë mënyrë, lëndët ushqyese transportohen më mirë dhe gjaku qarkullon pa probleme. Parandalimi i akumulimit të kolesterolit në gjak dhe arterie.

Rrit nivelet e kolesterolit të mirë

Siç e dini, ato ekzistojnë dy lloje të kolesterolit, HDL e mirë, ose LDL e keqe. Në këtë rast, boronicat ndihmojnë në eliminimin e kolesterolit të keq dhe rrisin nivelet e kolesterolit të mirë.

Funksionet tuaja njohëse dhe kujtesa do të rriten

Si buscas rrisni aftësitë tuaja njohëse provoni të konsumoni më shumë sasi të boronicave, përveç kësaj, ato do t'ju ndihmojnë të përmirësoni kujtesën dhe aftësitë tuaja. Marrja e frutave lejon gjithashtu të përmirësoni proceset e të mësuarit dhe kujtesën në përgjithësi.

Kastrati i kuq është ushqim që mund t’i gjesh si në produkte natyrale, në pije apo kapsolla. Pavarësisht se si e preferon, sigurohu që boronicat të rriten organikisht dhe me cilësinë më të mirë, sepse në këtë mënyrë trupi juaj do të shijojë një ushqim me shumë veti dhe përfitime për trupin.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.